Skocz do zawartości

Teleskop podróżny do 2000zl


Vincetti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początku przeproszę za swoje nieogarnięcie i zadanie najbardziej laickiego pytania, które znajduje się w tytule, ale potrzebuję teleskopu w miarę mobilnego, prostego w użyciu i (na ile to możliwe) uniwersalnego do oglądania planet oraz głębokiego kosmosu. 

Gdzie teleskop będzie używany?

-Przeważnie otwarte pozamiejskie przestrzenie

-plaże

-górskie polany

 

Wielkość?

- nie może być zbyt duży gdyż mam ograniczony bagaż w kamperze :)

Wiek użytrkownika?

-dorosły

 

Cena?

- max 2000zl

 

 

Moje oczy skłaniają się w kierunku Meade Starnavigator NG 130 71659

 

Czy to dobry wybór?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vincetti Ten wybór jest zły. Za te pieniążki to nie polecam. Widać od razu, że to teleskop z korektorem ogniskowej (jest dużo krótszy niż być powinien). W dodatku statyw to trzy aluminiowe patyczki i będzie się trzęsło dosyć mocno.

W tych pieniądzach kupisz jeżeli musi być newton tubę SW150/750 z montażem AZ4. Może nie będzie to aż tak lekkie jak ten przez Ciebie podlinkowany, ale skoro wybierasz teleskop newtona na mobilny sprzęt to dasz rade z tym. Jak poszukasz/poogłaszasz się na forach astronomicznych to tanio skompletujesz cały zestaw i jeszcze na dobry okular albo i dwa zostanie. Poczytaj to forum, zorientuj się co inni mają. Przemyśl jaki sprzęt dla Ciebie znaczy mobilny. Bo dla jednego mobilny to mały refraktor, a dla innego Synta 8 cali. Dużo czytaj, potem pytaj, a na końcu kupuj. Ja bym odpuścił GOTO, bo to rozleniwia, a tak raz dwa nieba się nauczysz. A jeszcze lepiej to spotkaj się z kimś kto ma sprzęt i zobaczysz jak naprawdę wygląda obraz w okularze teleskopu (możesz się zaskoczyć pozytywnie jak i negatywnie).

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie Maćku.

 

Na GOTO akurat troszkę mi zależy, jako że nie planuję wielorodzinnych obserwacji. Chodzi mi o sprzęt który wyciągnę, poużywam i schowam, ale przy tym żeby to oglądanie nie było rozczarowaniem :). Do tej pory używam jakiejś małej tubki "no name" bo napis starł się z niej już dość dawno temu, ale jej jakość pozwala oglądać jedynie rozmazane plamki zamiast planet. O głębokim kosmosie mogę jedynie marzyć. 

 

Newton? Nie koniecznie muszę go mieć. Zależy mi głównie żeby był to reflektor bo podobno są najbardziej uniwersalne i żeby było łatwo dostępne, ponieważ wracam właśnie ze swoich podbojów i czeka mnie 2 tygodnie kwarantanny na wsi :). 

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał spędzić 2 tygodnie na wsi to bym z chęcią przygarnął Synte albo GSO 8 cali i jakiś ciut lepszy okular szerokokątny 20 - 14mm. Do tego program Cartes du Ciel albo podobny jako atlas nieba i gotowe. Planety teraz są bardzo nisko i trudno obserwować jakieś szczegóły. No i zaraz będzie nów Księżyca to za kilka dni młody sierp jak znalazł a później czesanie DSO. Ja tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te dwa tygodnie to tylko dwa tygodnie i później nie będę miał miejsca na przechowywanie tak dużego teleskopu...

 

W moim przypadku najlepsze co może być to właśnie ta Meade z pierwszego postu, ale to tylko wymiarami i niestety takich bądź zbliżonych wymiarów muszę szukać. Jak najbardziej rozumiem że wymiary teleskopu działają współmiernie do jakości obrazu, ale niestety coś za coś.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to będzie bardziej mobilnie niż Synta 8 cali ale możesz rozważyć takie konbinacje:

newton sw150/750 z AZ4

Mak 127 z AZ4

Refraktor Bresser 102/600 z AZ4

Pośpiech jednak jest złym doradcą. Jeszcze takie pytanie, czy patrzyłeś kiedykolwiek przez teleskop? Bo nie wiem czego oczekujesz po tych DS-ach i możesz się rozczarować. Poszukaj na forach szkiców. Zazwyczaj są podpisane jakim sprzętem były prowadzone obserwacje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Bresser Messier AR-102XS, który podobnie jak MAK 127, jest bardzo kompaktowy i potrafi pokazać pazur. AR-102XS jeśli nastawiasz się bardziej na obiekty głębokiego nieba a MAK 127 jeśli bardziej na planety i Księżyc. Chyba, że (zrobię to czego zawsze nie lubiłem jak ktoś robi) może chciałbyś rozważyć kupno lornetki 15x70 i statyw do tego. Można pooglądać coś za dnia w podróży, szczególnie przydatne tu:

W dniu 17.04.2020 o 17:40, Vincetti napisał:

-Przeważnie otwarte pozamiejskie przestrzenie

-plaże

-górskie polany

A w nocy pokaże sporo DSów. Jak się Tobie spodoba uzupełnisz sobie zestaw wyjazdowy MAKiem 127 w przyszłości.

EDIT: Lornetka 15x70 też pokaże sporo na Księżycu, fazę Wenus i księżyce Jowisza...

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi Panowie.

 

Z tego co widzę, MAK 127 znacznie przekracza mój budżet jeśli chodzi o model z montażem. Poczytam na temat każdego z nich, ale z polecanych teleskopów faworytem dla mnie wydaje się być AR102xs właśnie. Aktualnie już jestem na swoim za*upiu gdzie lampy uliczne świecą do 23 a zasięg internetu łapie się w losowych przestrzeniach świata :)

 

Pozdrawiam i życzcie mi udanego zakupu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vincetti napisał:

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi Panowie.

Z tego co widzę, MAK 127 znacznie przekracza mój budżet jeśli chodzi o model z montażem. Poczytam na temat każdego z nich, ale z polecanych teleskopów faworytem dla mnie wydaje się być AR102xs właśnie. Aktualnie już jestem na swoim za*upiu gdzie lampy uliczne świecą do 23 a zasięg internetu łapie się w losowych przestrzeniach świata :)

Pozdrawiam i życzcie mi udanego zakupu! :)

To napisz jeszcze jaki montaż do niego wziąłeś. I czy jakiś okular dodatkowy? Tam w zestawie jest jest złączka kątowa 1,25'' i okular Plossl 26mm. Okular jest całkiem całkiem, ale przydałby ci się jeszcze z jeden o krótszej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vincetti napisał:

na swoim za*upiu gdzie lampy uliczne świecą do 23 

Szczęśliwiec. Nie każdy ma tak dobrze ;)

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vincetti napisał:

Z tego co widzę, MAK 127 znacznie przekracza mój budżet jeśli chodzi o model z montażem.

Nie mogę się zgodzić: 
1439 zł https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2074&currency=PLN&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 f 11 8 OTA astronomia samoloty
659 zł https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1&language=pl&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1 

4 godziny temu, Vincetti napisał:

faworytem dla mnie wydaje się być AR102xs właśnie.

To jest bardzo fajny teleskop, ale będzie bardziej wymagający co do okularów niż MAK.

Kibicuję - napisz koniecznie co kupiłeś i opisz pierwsze wrażenia.

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, pmochocki napisał:

Kibicuję - napisz koniecznie co kupiłeś i opisz pierwsze wrażenia.

I niech koniecznie @Vincetti wstawi zdjęcie całego "setupu". Uwielbiam godzinami oglądać na CN wątki typu: https://www.cloudynights.com/topic/670278-post-a-picture-of-your-refractors-part-8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem właśnie

1 x Tuba optyczna Messier AR-102XS 102/460 OTA (wyciag: HEXAFOC; obiektyw: ED) (TELOTA102460XS_BRE) = 1099,00zł
1 x Montaż Orion Versago E-Series ALT AZ (#52587) (AASMONVERSAGO-E_ORI) = 429,00zł

 

W teleskopy.pl i poprosiłem sprzedawcę o wybór montażu z nadzieją że się zna :)

 

 Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i liczę na dobre wrażenia! :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montażu to tak średnio, ale mam nadzieję, że zdasz relację jak on pracuje z tym refraktorem.

Osobiście polecałbym AZ4, miałbyś sztywny solidny montaż. Na tym na pewno będą spore drgania.

Zatem pogodnego nieba życzę!

Edytowane przez Maciek_Cz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Niestety poczte polską dopadła kwarantanna, więc teleskop dotarł dopiero dziś. Póki co złożyłem go bardzo wstępnie, aczkolwiek prezentuje się zacnie :)

Przepraszam południową część kraju za najbliższy tydzień braku pogody!

IMG_20200504_114724_0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak widać znów problem z szukaczem, gdy dovetail jest zamontowany na stałe do rurki. Ale szukacza możesz w ogóle nie zakładać w tym przypadku. Z długoogniskowym okularem będziesz mieć tak duże pole, że znajdziesz obiekt bez szukacza.  

Pogodnych nocy!

Edytowane przez Hamster

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Hamster napisał:

No i jak widać znów problem z szukaczem, którego stopka jest zamontowana na stałe do rurki. Ale szukacza możesz w ogóle nie zakładać w tym przypadku. Z długoogniskowym okularem będziesz mieć tak duże pole, że znajdziesz obiekt bez szukacza.  

Pogodnych nocy!

Ten szukacz to można od razu oddać dziecku do zabawy. Nie wiem jak można dodawać coś takiego do naprawdę fajnego refraktorka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dodatkowo 12mm i 6mm. Jest całkiem dobrze, aczkolwiek Wenus wciąż bardzo malutkie.  Myślę że stosując jeszcze mniejszy okular więcej nie zyskam ponieważ już na 6mm są strasznie duże drgania. Poważnie zastanawiam się nad barlowem, tylko nie wiem jakie powiększenie na początek wybrać. x3 chyba nie da większego efektu, ale z drugiej strony x20 może być już nie wyraźne. Jakieś pomysły od fachowców? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz uzyskać większe powiększenie ale piszesz, że przy 6mm są już duże drgania. 

Hymm... Znaczy to, że montaż jest słaby. Tu znacznie lepszym rozwiązaniem jest AZ4, jak już inni pisali wcześniej. 

To nie jest teleskop do dużych powiększeń. Moim zdaniem nie warto schodzić poniżej okularu 4,7mm. 

Ale moim zdaniem idziesz w złym kierunku. To teleskop i do szerokich pól. Na Twoim miejscu kupiłbym dwa okulary szerokokątne. 

ES 24mm 82deg da źrenicę wyjściową:

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu = 24mm / 4,6 = 5,2mm.

To może być trochę dużo, zależy od warunków jakie masz w miejscu obserwacji. Ale to dobry okular do przeglądu nieba. 

ES 18mm 82deg da ŹW = 18mm/4,6= 3,9mm.

Moim zdaniem pod słabszym niebem moze być lepszy od tego 24mm.

ES 14mm 82deg da ŹW = 14mm/4,6 = 3mm

Nice to have, ale wcześniej:

ES 11mm 82deg - > ŹW=11mm/4,6 = 2,4mm

To okular docelowy dla tej światłosiły. 

ES 8mm 82deg - > ŹW = 8mm/4,6= 1,7mm

Jeśli konieczne chcesz uzyskać większe powiększenie, to raczej nie schodź mocno poniżej ŹW < 1mm. Robi się za ciemno. Chyba, że obiekt jest jasny. 

Okulary Explore Scientific to średnia półka ale zupełnie wystarczająca moim zdaniem dla tego sprzętu. Poniżej ESów w mocno światłosilnym teleskopie nie warto schodzić. 

Dostatecznie dobry a tani jest Barlow GSO 2x ED. 

Ale zmień montaż, jeśli masz duże drgania przy 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Ale moim zdaniem idziesz w złym kierunku. To teleskop i do szerokich pól. Na Twoim miejscu kupiłbym dwa okulary szerokokątne. 

ES 24mm 82deg da źrenicę wyjściową:

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu = 24mm / 4,6 = 5,2mm.

To może być trochę dużo, zależy od warunków jakie masz w miejscu obserwacji. Ale to dobry okular do przeglądu nieba.

Teleskop mały, montaż niestabilny, ten ES to kawał słoja więc będzie problem z wyważeniem tuby. Zakładając, że montażu nie wymieniamy na AZ4 pozostałbym przy okularach 1,25", jest choćby ES 24mm wersja 68 stopni.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, astrobonq napisał:

Teleskop mały, montaż niestabilny, ten ES to kawał słoja więc będzie problem z wyważeniem tuby. Zakładając, że montażu nie wymieniamy na AZ4 pozostałbym przy okularach 1,25", jest choćby ES 24mm wersja 68 stopni.

Montaż należy wymienić... Nie mam nic przeciwko ES 68deg. Ale przy takiej krótkiej tubie aż prosi się o szerokie pole. Wtedy niebo pokazuje się najpiękniej. 

Ale masz rację, ten ES 24mm 82deg to słoik, ciężkie to. Przy takich krótkich tubach ja robiłem przedłużenie dovetaila na kątowniku alu, aby lepiej wyważać tubę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 13:50, pmochocki napisał:

Albo Bresser Messier AR-102XS, który podobnie jak MAK 127, jest bardzo kompaktowy i potrafi pokazać pazur. AR-102XS jeśli nastawiasz się bardziej na obiekty głębokiego nieba a MAK 127 jeśli bardziej na planety i Księżyc. Chyba, że (zrobię to czego zawsze nie lubiłem jak ktoś robi) może chciałbyś rozważyć kupno lornetki 15x70 i statyw do tego. Można pooglądać coś za dnia w podróży, szczególnie przydatne tu:

A w nocy pokaże sporo DSów. Jak się Tobie spodoba uzupełnisz sobie zestaw wyjazdowy MAKiem 127 w przyszłości.

EDIT: Lornetka 15x70 też pokaże sporo na Księżycu, fazę Wenus i księżyce Jowisza...

Zrób tak jak radzi kolega Pmochocki , ja też najpierw kupiłem tego 102 XS a potem uzupełniłem go Makiem 127 i jestem mega zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak do US owszem, ale na pewno nie na tym montażu. Do obserwacji planet i Księżyca gdzie na dużych powiększeniach  wypatrujemy często drobnych detali na granicy widoczności bezwzględnie wymagany jest stabilny montaż.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, astrobonq napisał:

Mak do US owszem, ale na pewno nie na tym montażu. Do obserwacji planet i Księżyca gdzie na dużych powiększeniach  wypatrujemy często drobnych detali na granicy widoczności bezwzględnie wymagany jest stabilny montaż.

Dokładnie. 

I jeszcze jedno. Przy krótkim refraktorze do szerokich pól mikroruchy nie są potrzebne, jednak przy Maku już tak. Owszem, da się korzystać np z AZ4 bez mikroruchów, ale moim zdaniem jest to bardzo upierdliwe. 

Chyba najtańszym a skutecznym rozwiązaniem jest EQ3-2 przerobiony na ALT-AZ. Trochę to ciężkie ale można używać bez przeciwwagi z takimi minaturowymi tubami.

Przeróbka jest trywialna, a EQ3-2 chodzi często na giełdzie w rozsądnej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)