Skocz do zawartości

Reflektor czy refraktor na taras pod Warszawą


Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry wszystkim astromaniakom, praktykom i znawcom tematu obserwacji nieba !

Pisze do Was z prośbą onpomoc w wyborze teleskopu uniwersalnego (wiem ze pewnie drazniace pytanie bo temat jest bardzo skomplikowany i nie ma uniwersalnych teleskopów no ale... powiedzmy taki ze i jasne planety i ksiezyc i trochę mglawic da sie nim pooglądać:))

 

Naczytalem sie juz wielu poradnikow, wątków ludzi z podobnymi pytaniami ale niestety nadal daleko do decyzji)

 

Mam dwoch jakze skrajnych faworytow bo inne konstrukcje inne montaże ale przedział cenowy podobny.

Teraz pewnie sedno pytania co dla mnie lepsze refraktor czy reflektor :) (mam nadzieje ze nikogo nie zirytuje bo watkow na ten temat setki)

dlaczego w takim razie zadaje to pytanie, bo moze jest jednoznaczna odpowiedz gdy pytam o porównanie dwoch konkretnych modeli...

Refraktor 150mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1858&lunety=Teleskop Messier AR 152S 152 760 HEX EXOS EQ 5

 

Reflektor na dobsonie 12"

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2039&lunety=Teleskop GSO Dobson 12 DeLuxe 305 1500 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 980

 

Charakterystyka mojego przypadku:

Raczej bez wyjazdów waga nie gra roli,

Seeing raczej slaby okolice Goclawia niebo razej jasne ( nie jak balkon w bloku ale nadal dosyc janso)

Budzet max 4k zl

 

Prosba o pomoc w wyborze, co lepsze dla amatora, co da wiecej feajdy? 

Czy np. Obraz ksiezyca w powiekszeniu okolo 100x bedzie lepszy z lunety 150 czy reflektora od dwa razy wiekszej srednicy?

Hmm ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy większa średnica to dwa razy większa rozdzielczość. Newton ma większą jasność więc można stosować Barlowa i mieć jeszcze większe powiększenia. Tylko, że balkony są wąskie i maja barierę. Więc nie wiem czy nie lepszy MAK. Da duże powiększenie i kontrastowy obraz. Jest zwarty więc zajmie mniej miejsca i łatwiej się na balkonie koło niego poruszać. Ale galaktyk przez niego się raczej nie obejrzy, no chyba że jakaś większa średnica będzie. Ale z miasta galaktyki to trudno by było.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dzieckokonkurs napisał:

 

Seeing raczej slaby okolice Goclawia niebo razej jasne ( nie jak balkon w bloku ale nadal dosyc janso)

Gocław to Bortle 8-9 czyli dramat. Obserwując jedynie z tego miejsca to chyba wszystko jedno co wybierzesz... Jedyne w co możesz celować to planety i księżyc oczywiście,  ale to mało obiektów do oglądania... Jeśli chodzi o galaktyki z centrum Warszawy nawet teleskop Hubble g...o by zobaczył:-)

 Jak masz samochód to znam fajna miejscówkę w Wesołej (polanka na skraju lasu), to 15 min jazdy bez korków z Gocławia, a masz tam juz Bortle miedzy 6 a 5. Od strony Wawy ogromna łuna światła, wiec w sumie dalej dramat, ale nie taki jak z Gocławia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na mapkach... bortle 7 (Osiedle Las). To wplywa ten fakt jakoś na rekomendacje - bardziej reflektor z wiekszym lustrem czy dobrej klasy refraktor ale o polowe mniejszy?

Przy takim seeingu jest sens tych 12 cali?

Albo jak rzeczywiscie nie ma co mówić przy takiej "lampie" na niebie o ds to ktory lepszy dla ksiezyca, saturna? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie aż tak strasznie. W Poznaniu na Grunwaldzie mam 8 w skali Bortle'a. Przez lornetkę 30x100 M81, M82, czy M51 da się wypatrzyć. M31 oczywiście też. Taka lornetka to mniej więcej zasięg taki jak refraktor 140 mm. Dobson z filtrami da więcej. Oczywiście wyjazd w okolice z niebem 6 czy 5 to zupełnie co innego.

Rozumiem, że oglądasz z ogródka. W takim razie może jednak Dobson. Większą apertura, więc można zastosować filtry (np. Orion UB), aby trochę poprawić sytuację.

Jedyny problem, że z takim boilerem trudno się zmieścić do samochodu, jeśli jednak chce się poszukać lepszego nieba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dzieckokonkurs napisał:

Sprawdziłem na mapkach... bortle 7 (Osiedle Las). To wplywa ten fakt jakoś na rekomendacje - bardziej reflektor z wiekszym lustrem czy dobrej klasy refraktor ale o polowe mniejszy?

Przy takim seeingu jest sens tych 12 cali?

Albo jak rzeczywiscie nie ma co mówić przy takiej "lampie" na niebie o ds to ktory lepszy dla ksiezyca, saturna? :)

Chyba mylisz pojęcie seeingu z czymś innym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, już myślałem że nie będzie o Syncie 8... jesteśmy uratowani!

@Dzieckokonkurs - zacząłbym od uzmysłowienia sobie wagi jednego parametru, na który mało kto zwraca uwagę, a potem jest płacz i zgrzytanie zębami plus pozbywanie się sprzętu za pół ceny: mianowicie wagi właśnie. Wybrany przez Ciebie refraktor to prawdziwa armata. Cały zestaw waży 25 kilo, czyli tyle co worek z cementem - przenoszenie czegoś takiego przez drzwi, po schodach itp. jest nie tylko uciążliwe, ale po prostu niebezpieczne dla sprzętu - każdy fałszywy ruch przy takiej masie i takich rozmiarach grozi uderzeniem w coś, uszkodzeniem, obiciem. Można oczywiście przenosić osobno, ale ten refraktor jest na prawdę spory, noszenie się z nim jest ryzykowne mimo sprytnej rączki, a każdorazowe mocowanie go na montażu np. w zimie, na mrozie... ciężka sprawa...

Jeśli masz możliwość, poeksperymentuj z ciężarem 25 kg i spróbuj wyobrazić sobie manewrowanie takim panzerfaustem. Dobson to już nawet nie armata - to prawdziwa car-puszka: prawie 20 kg tuba + 13,5 kg montaż... Warto przemyśleć te z pozoru drugorzędne kwestie.

Kwestia powiększenia o której pisze @jpatka - tym bym się z kolei nie sugerował - oba instrumenty pozwalają uzyskać powiększenie przekraczające realne możliwości limitowane przez warunki atmosferyczne, nie sądzę abyś miał powód i okazję korzystać z powiększenia ponad 450 razy, na co teoretycznie pozwala 30 cm teleskop Newtona. Będzie bardzo dobrze jeśli warunki pozwolą Ci skorzystać z powiększenie ok. 300 razy jakie wyciśniesz przy bardzo dobrych warunkach z Bressera.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

@lulu co do samego ciezaru i gabarytów sie nie obawiam:

- wyjazdow raczej nie planuje

- Obserwacje planuje prowadzić z tarasu na drugim pietrze domu, teleskop bedzie stał w pokoju 3-4 m od miejsca obserwacji. A i pomocnik do przeniesienia zestawu sie znajdzie :)

 

-taras jest całkiem duzy jakies 15m2 wiec miejsca na manewrowanie tez powinno wystarczyc.

 

Czyli jak dobrze lacze kropki z tego co piszecie i z tego co wyczytalem na forum to:

1. Z tego mejsca gdzie planuję obserwowac niebo o wielkich powiększeniach 300+ nalezy zapomniec

2. Refraktor bedzie troche ciemniejszy ze wzgledu na mniej swiatla - ale biorac pod uwage ze miejsce obserwacji determinuje celowanie w jasniejsze obiekty to raczej nie problem

3. Montaż na dobsonie raczej prostszy w obsludze dla początkującego 

4. Filtry konieczne

Nadal nie wiem czy ten bresser czy Newton dobson ? wiem ze najlepiej byloby sprawdzic to w naturze na jakims zjezdzie / giełdzie ale z wiadomych przyczyn niestety to odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Chyba mylisz pojęcie seeingu z czymś innym???

wessel zwrócił uwagę na mylenie pojęć co mnie też się rzucilo w oczy ;)

Co prawda akurat nie jest to kluczowy parametr przy wyborze, ktory musisz podjąć ale bardzo ważny w rozumieniu spraw gdy zaczniesz obserwacje. Mylisz seeing z light polution a po naszemu widoczność przez warstwy atmosfery z zanieczyszczeniem światłem. Bad seeing może wystąpić nawet pod czarnym jak smola niebem a zjawisko polega na przejściu promienia światła i jedgo ugięciu przez warstwy atmosfery o roznej gęstości najczesciej zaleznej od temperatury i o duzej dynamice zmian tej gestosci. Daje to efekt mrugania gwiazd, ktory obserwujemu zawsze tylko czasami bardziej. Obraz gwiazdy punkt swiatla oscyluje i w efekcie zamiast punktu daje plamkę. Przy obiektach rozległych np ksiezyc planety słońce daje w wizualu efekt falowania obrazy jak nad goracym asfaltem a w foto brak ostrosci duże rozmycie szczegółów. 

LP to problem zanieczyszczenia srodowiska sztucznym światłem co w oczywisty sposób ogranicza dostrzegalność gwiazdek na niebie. Ale to chyba oczywiste dla każdego.  

Z LP można próbować walczyć szukajac miejscówki niezaswietlonej a dodatkowo próbować stosowac różne filtry ograniczające efekty tego zjawiska - z różnym skutkiem oczywiście :)

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że chcesz obserwować z miasta mówimy o obserwacjach głównie Księżyca i planet. Plus nieliczne DSy, które wprawne oko pod dobrym niebem dostrzeże nieuzbrojone: M13, M81/M82. Dlatego dziwię się, że rozważasz tylko dwa światlosile teleskopy. Dlaczego nie MAK 127 o f/12 czy Cassegrain 6" f/12 na jakimś montażu AZ? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod niebem Bortle 8 dobrze sprawdzał się ED80 na stabilnym montażu azymutalnym. Księżyc, planety, gwiazdy podwójne, jasne gromady i w dzień Słońce z folią ND5. 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pmochocki napisał:

Zakładając, że chcesz obserwować z miasta mówimy o obserwacjach głównie Księżyca i planet. Plus nieliczne DSy, które wprawne oko pod dobrym niebem dostrzeże nieuzbrojone: M13, M81/M82. Dlatego dziwię się, że rozważasz tylko dwa światlosile teleskopy. Dlaczego nie MAK 127 o f/12 czy Cassegrain 6" f/12 na jakimś montażu AZ? 

Dokładnie. Przy tym budżecie starczy spokojnie na tubę Maksutova 150 lub Schmidta-Cassegraina 152 z jakimś prostym montażem (np az4 albo coś klasy eq3). 
Jednocześnie jeśli kolega zechciałby jednak spróbować obserwacji pod lepszym niebem - do czego gorąco namawiam - to teleskopy tego typu są dużo poręczniejsze w transporcie, niż oba wcześniej wymienione.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie podpowiada, że solidny montaż to podstawa, fundament, skutecznych i przyjemnych obserwacji. Tuby 150 nawet tak zwartej jak MAK czy SCT nie poleciłbym na EQ3-2. Ale warto zwrócić uwagę, że już EQ5 to 1500 zł. a MAK 150 to jakieś 1500 w górę. Jak sie wszystko zliczy dokładnie i wybierze ostatecznie to ledwo w budżecie się zmieści, ale jednak. Ja kupowałbym oddzielnie montaż i tubę. Sprzedawcy zawsze wsadzają za duże tuby na montaże. Liczy się cena i sprzedaż. Na kliencie lepiej działa rozmiar teleskopu niż jakość montażu. Ale potem w praktyce robi się odwrotnie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 09:46, polaris napisał:

U mnie pod niebem Bortle 8 dobrze sprawdzał się ED80 na stabilnym montażu azymutalnym. Księżyc, planety, gwiazdy podwójne, jasne gromady i w dzień Słońce z folią ND5. 

i sfocić  to co się ogląda też można, gdyby się nagle nabrało takiej ochoty :)

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)