Skocz do zawartości

Newton 6'' vs Słońce


Knock

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Niedawno rozpocząłem obserwację Słońca przy użyciu teleskopu SW N-152/1200 z folią Baadera. Filtr, który sam zrobiłem ma ok. 13 cm średnicy.

 

W trakcie obserwacji mam problem z dostrzeżeniem detali tarczy (np. granulacji).

Odnoszę wrażenie, że sam obraz też jest odrobinę zbyt jasny na środku tarczy i gdyby go przyciemnić może ujawniły by się dodatkowe szczegóły.

Najwięcej mogę dostrzec na obrzeżach Słońca, gdzie jest ono trochę ciemniejsze.

 

Czy możecie mi doradzić jak mogę polepszyć swoje obserwacje i wyciągnąć wiecej detali?

Jeżeli oczekuję zbyt wiele od swojego sprzętu - dajcie znać ;)

 

Zdjęcia z telefonu + okular:

qF1CcZ8-ZPlxvsy9GSnqKQu_DSqFScEQ5neoXGhgA8v6UeLLpJ0-aOmXMqisdobU59lR2K5wdDtYsroi

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wrazenia z widoku słońca. Czy jakiś filtr wąskopasmowy da więcej szczegulów? Np. Baader solar continuum albo OIII

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świetle białym ogląda się przede wszystkim plamy słoneczne, ale teraz okres minimum i pojawiają się bardzo rzadko. Są jeszcze pochodnie fotosferyczne, ale są związane z plamami i widac je na brzegach tarczy, jak nie ma plam to nie ma też i pochodni. Na brzegach obraz zawsze jest ciemniejszy niż na środku tarczy to naturalny efekt. Granulację widać przy dobrym seeingu, ale nie jest tak efektowna jak w wąskich pasmach. Baader Solar Continuum poprawia obraz granulacji i kontrast plam (jak oczywiście są). 

Na więcej detali trzeba już niestety teleskopów w h-alpha, ale to już duże koszta. A  przy minimum nawet w tym paśmie się często niewiele dzieje. 

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pochodnie można obserwować wizualnie czy raczej na foto? Chodzi mi o to czy blask tarczy nie tłumi tego zjawiska? Czy użycie filtra księżycowego ND poza przyciemnieniem obrazu ma wpływ na szczegółowość obserwacji? 

Kilka pytań ale to dopiero moje poczatki wiec nie wiem co tak naprawde mogę zobaczyć i jak poprawić obraz.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)