Skocz do zawartości

Jaki okular do sw750/150


1mati10

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkimi! 
Jestem posiadaczem teleskopu SW750/150 i planuje dokupic okular którym będę mógł oglądać jakieś obiekty głębokiego nieba. Kwotę jaka jestem w stanie na to przeznaczyć to 400zl.
Jaki może być to okular który będzie dobrze współgrał z tym Teleksopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakieś konkretne obiekty masz na myśli? Mam takiego newtona i powiem Ci, że na cuda to się nastawiać nie możesz jeśli myślisz o wizualu. Wizual (moim zdaniem) to minimum od 8 cali w górę. Chyba lepiej żebyś najpierw sobie u kogoś poogladał zanim zaczniesz inwestować w okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam okular 6mm sw koszt około 200zl i przy dobrym seeingu można zobaczyć planety. 

Chciałbym teraz dokupić okular do obserwacji głębokiego nieba ale nie wiem co wybrać. 

Oczywiście myślę przyszłościowo, żeby kupić okular który będę mógł wykorzystać do innego teleskopy, ponieważ po wakacjach zamierzam kupić synte 10albo Ed 80.

Myślę że te dwa teleskopy będą dobre do obserwacji wizualny chce, bo tylko na tym chcę się skupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton którego masz to 150/750 (nie 750/150 ;) ) czyli masz ogniskowa 750mm. W EDku 80 ogniskowa jest 600mm a w Syncie 10" pewnie 1200mm. 

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że nie znajdziesz jednego uniwersalnego obiektywu do tych trzech różnych teleskopów ale zobacz na liczby poniżej.

Np. okular 10mm da różne powiększenia odpowiednio 75x, 60x i 120x oraz źrenice wyjściowe 2mm, 1,33mm i 2,11mm oraz różne pola widzenia (dla typowego plosla 50st) daje 40', 50' i 25'.

Żeby uzyskać pole widzenia w Syncie jak w EDku musisz mieć np okular 10 do EDka i 20mm do Synty ale wtedy źrenica wyjściowa zmienia się na 4,2mm. Możesz ewentualnie zastosować Barlowa 2x lub reducer np.0,5x w zależności na jaki oklar się zdecydujesz docelowo do EDka czy Synty. Warto zwrócić jednak uwagę, że chcąc uzyskać szerokie pola w Syncie i stosując okulary o długiej ogniskowej np 40mm czy 50mm uzyskasz jakieś niemożliwe wielkości źrenicy wyjściowej. Jak to działa niech wypowiedzą się użytkownicy Synty (a jest tu ich niemało ;) )

Mam nadzieję, że już widzisz kłopot ze wskazaniem jednego obiektywu do "wizuala" w szczególności do Twoich docelowych EDka i Synty.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, 1mati10 napisał:

 moim teleskopem(750/150)

Twój teleskop to 150/750 już Ci to napisałem a Ty dalej. Widać nie rozumiesz co znaczą te liczby.

8 minut temu, 1mati10 napisał:

 jakie średnich i stopnie najlepsze

Proszę napisz po polsku bo nie rozumiem.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary do tego newtona do szerokiego pola to 25 lub 20mm. Może nawet 20mm będzie lepsza bo da Ci źrenicę wyjściową 4mm i powiększenie ok 37x - parametry w sam raz do obserwacji mgiełek DSów. Żeby było dość szeroko to przydał by się okular z szerokim polem własnym min 66 do 82. Z AFOV 82 w 400zł możne się zmieścisz jak poszukasz używki na forum choć moim zdaniem można dobry okular kupić taniej (patrz link poniżej).

Taki okular wykorzystasz też w EDku i w Syncie tyle że pola obserwacji i powiększenia będą inne.

Aby mieć jakieś pojęcie co i jak będzie wyglądało - szczególnie rozmiary pól obserwacji warto zasymulować to sobie w Stellarium. Jak nie masz to zainstaluj. Jak masz to wiesz o czym mówię.

Okular możesz kupić taki https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2018&lunety=Okular GSO SV 20 mm 1 25 SuperView 70 stopni

Mam GSO 30mm i jak dla mnie jest ok i pole i ostrość i cena. Używam do "nawigacji z gwiazdki na gwiazdkę".

Miej jednak na uwadze, że dla Ciebie 20mm w pewnym momencie może okazać się za "mala" i zapragniesz zobaczyć "mgiełki" trochę większe to wtedy może okular pomiędzy 15-12mm ??? Trudno jest zobaczyć wszystko w jednym ;) a apetyt rośnie w miarę jedzenia.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)