Skocz do zawartości

HR Planetary Eyepiece


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Taka jakaś znajoma z pięcidziesiątek ósemek poświata wokół soczewki.

A klon to nie oryginał , a tu link do dostępnego okularu w Polsce :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=1505&lunety=Okular_TMB_6mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II

Przy cenie 200 zł nic tylko kupować , Okulary TMB ma w ofercie Burgess Optical

http://www.burgessoptical.com/EPs/Planetary.html

O cenie nakłamałem , bo nawet jakoś taniej  :o za oryginał

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, to nie ma nic wspolnego jak mowiles, czy jednak sie zgadzasz, ze to dokladnie ta sama konstrukcja optyczna? i to co gorsza, z tej samej fabryki?

PS: fajne linki. dolicz wysylke, clo, vat i marnowanie czasu przy zapieprzaniu do urzedu celnego do tych ze stanow, do tych z teleskopy.pl dolicz, ze sa wirtualne i jedna ogniskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadzam się że HR Planetary to bardziej SW niż TMB Planetary  (to pojaśnienie na soczewce mnie nie przekonuje )

i był moment  że się zastanawiałem nad sprowadzeniem serii HR , przy kilku okularach by się opłacało , ale wtedy dostałem do przeoglądania SW 7 i 9 mm , 58 stopni

no i porównanie zdjęcia HR do SW , a resztę już napisałem.

Dobra jak ktoś kupi to niech da znać , po prostu po kilku zakupowych porażkach podchodzę do wszystkiego sceptycznie , jak nie pomacam to nie uwierzę  ::)

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek, skoro o nich pisze i nie zastrzegam, ze to plotki, to znaczy, ze je mam lub mialem. w tej chwili mam 3 rozne. Daje znac zgodnie z Twoja prosba :) i uwazam, ze za takie pieniadze (no, troche juz niestety wieksze niz kiedys) to jest powazna opcja do rozwazenia. Ich wady juz Wandererowi podalem.

Mysle, ze udzielanie informacji i wyciaganie bardzo stanowczych wnioskow na podstawie porownywania zdjec okularow jak napisales jest dosc ryzykowne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , masz rację , ale przepraszam jestem SCEPTYKIEM, trzeba by HRy skonfrontować z TMB , a miałeś okazję je porównać do SW 58 ?

Głownie transmisję i kontrast , bo te dwa parametry w SW leżą na łopatkach.

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem SW 58* 9mm - to co mogę o nim powiedzieć to że jest ciemny ale bardzo dobrze skorygowany w f/5.  Podobał mi się do planet bo dobrze je gasił  ;D w jasnym newtonie. Kuliste dobrze kontrastował ale... był za ciemny...

Czaję się na tego TMB 6mm z teleskopy.pl - jak się zakupię to dam znać :)

Edit: patataj napisz co wanowi napisałeś - ja bym chciał wiedzieć.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z SW nie mialem, z TMB mialem (roznic nie odnotowalem, ale to porownanie nie bylo miarodajne, bardziej zerkniecie)

Transmisja przy okularze do planet czy ksiezyca nie jest tak istotna moim zdaniem. Uczciwie: nie wiem, jaka jest transmisja. Kontrast maja zaskakujaco dobry, zwlaszcza jak na tyle szkla. (tylko nie nadinterpretuj, to nie jest jakis orciak z pentaxowskimi powlokami)

z wad:

- wprowadzaja wlasna aberracje chromatyczna po brzegach (w centrum nie)

- jasniejsze rzeczy (zwlaszcza ksiezyc) daja odblaski, ale glownie wtedy, gdy sa poza polem widzenia. jak sa juz w polu, to sie uspokaja

- nie lubie ich niewygodnego dekielka, ktory sie zaklada na zwinieta muszle oczna

- mysle, ze dla kogos w okularach maja za maly ER, dla mnie (nie uzywam okularow optycznych) wystarczajacy do komfortowego patrzenia wlacznie z widokiem do diafragmy

patent polega na tym, ze w tak krotkich ogniskowych jest stosunkowo maly wybor. zwlaszcza, jesli sie nie chce wydac za duzo... bo sam popatrz:

- LV/NLV

- TMB/HR Planetary

- barlow z orciakiem lub plosslem dobrym

reszta opcji to juz grubsza kasa... cos pominalem? bo z 3 powyzszych dla mnie wlasnie TMB/HR w praktyce okazaly sie najbardziej kuszace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patataj , trochę teraz nad tym porównaniem rozważałem , skoro konstrukcje są "sklonowane" przynajmniej z kształtu i krzywizn soczewek

to pojaśniona obwódka musi wystąpić we wszystkich trzech konstrukcjach , choć nie jest to czynnik który w jakikolwiek sposób przełoży

się na jakość wykonania samego okularu. Czyli biorąc pod uwagę Twoją interpretacje okularu HR to jednak daleko mu do wad SW

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzięki za opinie, dostałem info ze sklepu teleskopy.pl że:

Planujemy wprowadzenie do oferty wszystkich okularów TMB za około

1-1,5 miesiąca.

No zobaczymy  :) było by fajnie, nie trzeba by było sciągać z niemiec.

p.s. wyglada na to że te HR planetary  to to samo co TMB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość wanderer

Mija około półtora miesiąca odkąd sklep Teleskopy.pl obiecał wprowadzić do sprzedaży okulary HR.

Przykro mi Was poinformować o tym ale niestety sklep nie wywiązał się z obietnicy postawionej klientom i handluje po swojemu.

Pozostaje nam wietrzenie okazji na astro giełdzie albo przerzut na sklepy zagraniczne co pewnie sam niedługo zrobię.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja kilka słów od siebie;

Mam okular TMB / BST 9mm 100* mam także dosyć mocną wade wzroku i obrazy w tym okularze wydawały mi sie zbyt ciemne.

Szukam czegoś w przedziale 7-9mm do galaretek ,planetarek itd. ale z dobrą transmisją

Tak sie złożyło że Pablito sprzedawał TMB Planetary Burges więc poprosiłem o pożyczenie tych dwóch okularów przed sprzedażą na kilka dni.

Nie przeprowadzałem kompletnych testów a jedynie sprawdzałem ich transmisje bo ta najbardziej mnie interesowała .Obserwowałem Pierścionek w lutnii oraz M3 pod podmiejskim zaświetlonym niebem

I tak;TMB 9 mm dawał jednak ciemniejszy (a w zasadzie miał słabszą transmisje) obraz od okularu 100*

a jako ze nie miałem do porównań dla TMB 7mm inego okularu o tej ogniskowej porównałem go z okularem BST ED 5mm i tutaj zaskoczenie jasnośc w obu obrazach była moim zdaniem identyczna choć w okularze 5mm powinno być dużo ciemniej.

Nie bede silił sie na zadne wnioski bowiem był to taki teścik zrobiony na szybko ale mnie te okulary nie zachwyciły i tyle

Teleskop użyty synta 12"

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzięki Piotrze za opinie. Wniosek nasuwa się taki aby wypróbować kilka modeli okularów i wybrać te naszym zdaniem najlepsze, jeden ceni wygodę inny transmisję czy też kontrast. Wynika z tego, że obserwacje wizualne to bardzo "delikatny" temat i nie warto komuś narzucać siłowo konkretnego sprzętu.

"Przez ciernie (czyt. stracona kasę) do gwiazd" ;)

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak;TMB 9 mm dawał jednak ciemniejszy (mniej kontrastowy) obraz od okularu 100*

Zwierzak, ale ciemniejszy, czy mniej kontrastowy? bo to roznica...

Ja je (czy tam ich klony) uzywam na ksiezycu, planetach, ciasnych podwojnych, wtedy transmisja nie ma duzego znaczenia (ba, nawet nie porownywalem z niczym pod tym katem), za to kontrast ma zasdnicze, i kontrast mi sie wydawal w porzadku, nawet w prownaniu z np tv plossl z barlowem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na początku napisałem i co jest powszechnie wiadome "Sokole Oko" to ja nie jestem i dla tego chciałem Jak najjaśniejszy okularek do ciemnych galaretek

A dla mnie jasność to nic innego jak transmisja ale nie moge napisać najtransmisjejszy więc posługuje sie terminem jasność .

Orciaki i krótkie naglery odpadaja ze względu na krótki LER więc szukam dalej ,teraz bede chciał wżiąść na tapete Uwana 7mm .

A wracając jeszcze do wcześniejszego porównania to wydaje mi sie (ale to tak z pamięci ) że lepszą transmisje od TMB Planetery miał także  SWAN 9mm.

Zwróćcie uwage ze nie porównuje tutaj innych parametrów jak korekcja czy pole bo tutaj TMB/BST100*może mierzyć sie tylko z Ethosami czy Naglerami T4

Musze jakoś zgwałcić Robsona żeby pożyczył mi Uwana  ;)

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Musze jakoś zgwałcić Robsona żeby pożyczył mi Uwana  ;)

Potrze śmiało śmiało ale koniecznie opisz nam w tym temacie wyniki tej "operacji".

p.s. wątek nabiera rozmachu, może by tak podlinkować go do sklepu TPL? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie chodzi o to, ze jasnosc i transmisja to cos innego. chodzi o to, ze raz posluzyles sie slowem "kontrast" - a to juz zupelnie co innego.

Tak masz racje już to przeedytowałem

A tak z innej bajki ,na zachodzie popularność zdobywają okulary typu "Flat field" które u nas są także dostepne a nigdzie nie widziałem żadnej ich recenzji poza opisami dytrybutorów.

przykład takiego okularu :

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=497

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie chodzi o to, ze jasnosc i transmisja to cos innego. chodzi o to, ze raz posluzyles sie slowem "kontrast" - a to juz zupelnie co innego.

Jasność bardziej odnosi się do obiektywów/luster znaczy się im większa światłosiła tym obiektyw jaśniejszy..jest to tzw. "światło" obiektywu np.  jasny obiektyw  f5 (1:5). Mówimy wtedy jasny lub ciemny teleskop.

Co do okularu hmm "światło okularu" odnoszę zwykle do źrenicy wyjściowej czyli tej maksymalnej wartości plamki  która tworzy się za okularem i którą widzi nasze oko!

Transmisja..zaś jest tym lepsza im więcej światła dociera do naszego oka jest to zatem stopień przenikania światła przez konkretne szkło.  Ma na to wpływ  np. rodzaj szkła, (budowa) korekcja i ilość wzajemnych układów soczewek  lub  warstwy antyodblaskowe!

Poprawcie mi jeśli źle myślę ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Robert napisałem a w zasadzie przeedytowałem na;

cyt;

.Obserwowałem Pierścionek w lutnii oraz M3 pod podmiejskim zaświetlonym niebem

I tak;TMB 9 mm dawał jednak ciemniejszy (a w zasadzie miał słabszą transmisje) obraz od okularu 100*

czyli moim zdaniem chodzi nam o to samo

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem klona od SW tego 58* 9mm - dla mnie za ciemny był. Do planet i księżyca był naprawdę dobry nawet z tanim barlowem Vixena.

Te SW dają w ogóle taki rozmyty obraz w newtonach (miałem dwa) jak gdyby nie dało sie do końca wyostrzyć

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)