Skocz do zawartości

Wenus? czy co?


Imek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nie chciałbym robić offtopu jednak ciekawi mnie jedno zdjęcie.

Spojrzałem w niebo, jako pierwsze wypatrzyłem jasne Wenus, no właśnie czy na pewno Wenus? Uprzedzam jestem totalnym laikiem, dopiero poznaję niebo. Patrząc na profesjonalne zdjęcia zupełnie do siebie nie podobne.

Wziąłem telefon, zrobiłem jak największego zooma, kliknąłem 100 fotek, zestakowałem, trochę korekt żeby uwydatnić jak najwięcej szczegółów.

I wyszło coś takiego, idzie w tym coś rozpoznać? Czy tylko jakieś zakłócenia?

Pozdrawiam.

Wenus-19-04-2020-Huawei-P30-Pro-Szymon-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to z obrazu van Gogha "Gwiaździsta noc" - tylko pociągnięcia pędzla mniej zdecydowane ;)

Pozdrowienia

Edytowane przez robinek72
  • Haha 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej - Wenus to najjaśniejszy punkt na niebie widoczny na zachodnim niebie po zachodzie słońca aż do późnego wieczoru. W teleskopie widać tarczę i fazę - przypomina miniaturowy Ksieżyc bez szczegółów powierzchni. 

Fotografia Wenus jak i  innych planet to trochę inna liga niż pamiątkowe foto u cioci na imieninach ;) . Telefonem można próbować foto z projekcji (przykładając do okularu teleskopu), chociaż cięzko o dobrą fotę planet, niemniej przy pewnej wprawie powinno da się złapać poprawnie fazę). 

Niemniej cos zrobiłeś nie tak, automat może w telefonie się pogubił, nie napisałeś czy to przez teleskop (w projekcji ?) czy coś - w każdym razie ze zdjęcia nic nie wyszło. Zrażać się nie ma co, wskazówki dostałeś, a hobby nie mniej ciekawe, zwłaszcza na początku gdy poznajemy niebo. Powodzenia życzę :) .

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 21:28, Imek napisał:

(...) Wziąłem telefon, zrobiłem jak największego zooma, kliknąłem 100 fotek, zestakowałem, trochę korekt żeby uwydatnić jak najwięcej szczegółów. (...)

 

Jak chcesz się bawić w Wenus telefonem, może spróbuj robić filmy, bo żeby coś sensownego wyszło, to trzeba dużo klatek.
Przykład co można zrobić telefonem S7, stack około 400 klatek z 4000 w UHD, teleskop T300 na platformie, okular TS HR 5 mm.
Najłatwiej zacząć uczyć się robić zdjęcia od Księżyca, bo tu można ćwiczyć na pojedynczych ujęciach z bardzo prostą obróbką.
Na zachętę wrzucam przykład jednej klatki, taki sam setup.

Wenus_200412_stack_S7_T300_TS5.jpg

Ksiezyc_200401_1_klatka_S7_T300_TS5.jpg

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mareg napisał:

Jak chcesz się bawić w Wenus telefonem, może spróbuj robić filmy, bo żeby coś sensownego wyszło, to trzeba dużo klatek.
Przykład co można zrobić telefonem S7, stack około 400 klatek z 4000 w UHD, teleskop T300 na platformie, okular TS HR 5 mm.
Najłatwiej zacząć uczyć się robić zdjęcia od Księżyca, bo tu można ćwiczyć na pojedynczych ujęciach z bardzo prostą obróbką.
Na zachętę wrzucam przykład jednej klatki, taki sam setup.

Wenus_200412_stack_S7_T300_TS5.jpg

Ksiezyc_200401_1_klatka_S7_T300_TS5.jpg

Ogólnie plan na początek jest mniej więcej taki. Synta 10 na balkonie w tygodniu, w weekendy plener. Ew. fotki smartfonem żeby zobaczyć czy będę miał ciągoty do astro, ( jeżeli byłaby możliwość montażu jakiegoś adaptera na smartfon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzanie smartfonem czy astrofoto bedzie mi sie podobało to jak próbować cinłeczento czy jazda ferrari bedzie fajna ;)

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)