Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


wookash

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

 

Planuje zakup teleskopu glownie do obserwacji z balkonu w miescie (mieszkam na obrzezach Gdanska), mozliwe ze kilka razy zabiore go za miasto, ale glownie bedzie to balkon. Z tego co czytalem bede w stanie poogladac glownie planety. Chce zaangazowac 6-letniego syna w obserwacje.

Chcialbym moc cos przez niego dostrzec i oczywiscie nie wydac fortuny. Fajnie by bylo tez zrobic zdjecie (mam aparat Fuji X-E3)

Troche czytalem i zastanawiam sie nad ponizszymi opcjami: MAK 127 https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-bd-az-s-goto/p,14987 lub GSO 6'' lub 8 ''

 

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Obrzeza trojmiasta - czyli dosc duze zaswietlenie, ale blisko do ciemniejszych terenow

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

j.w. zastanawiam sie nad MAK ze wzgledu na dosc kompaktowe rozmiary, newton na dobsonie raczej bylby za duzy, poza tym nie wiem czy to dobry wybor glownie to planet

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje -

mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ? balkon 9 na 10 razy

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

glownie planety najpewniej na poczatek, jesli uda sie cos z DS to tez, ale jako poczatkujacy pewnie zaczne od planet, chyba ze jest sens pojscia w zupelnie inna strone i zmieszcze w budzecie cos co da mozliwosc ogladania i US i DS (ale raczej watpie)

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

do 3k PLN

 

Z gory dzieki za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaką stronę masz balkon? Na południe?

Z planetami jest średnio chociaż niedługo będzie okazja na fajnego Marsa i też Jowisza. Jak wciągnie Cię Księżyc to masz sporo zajęcia. 

Maczek na EQ3-2 lub AZ4 będzie dobrym wyborem o ile się zmieścisz tak żeby rozstawić statyw i usiąść za nim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzieki za odpowiedz. Tak, balkon mam na południe i wschód, trochę zachodu. Zastanawiam się wlasnie, jak mam ustawic montaż paralaktyczny bo nie będę widział gwiazdy polarnej - czy ma ten konta sens dla mnie? Zmieścić się zmieści to jest jakieś 3m x 6m

poza tym:

MAK 1.25?? czy 2???

montaz eqm-35 czy eq3-2?

jakie okulary?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ do wizuala wystarczy ustawić szerokość geograficzna i mniej więcej np. kompasem w telefonie ustawić na północ. 

Z nowymi Makami czy 1.25 czy 2" nie ma znaczenia. To dokładnie te same teleskopy.  Oba mają gwint SCT tylko każdy ma inny adapter. 2" wersja ma też lepsza kątówka i szeroki okular. Z tym że z kątówka 2" Mak będzie miał większą ogniskowa bo wydłuża się tor optyczny. Jak kupujesz nowe to warto dopłacić te 100zl, ale np do bino potem i tak bym szedł w kątówka 1.25" albo dedykowana na SCT zeby skrócić tor.

Wystarczy EQ3-2.

Z okularów zostaw sobie ten szeroki LE 28 i dokup np. BCO 10 mm. Ewentualnie jeszcze coś w.okolicach 15 mm.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 to w zasadzie księżycowo-planetarny sprzęt. Trochę jasnych DSów też jest w zasięgu. 

Astrofotografii tym nie zrobisz, z wyjątkiem Księżyca. Ale inni zrobią to znacznie lepiej, lepszym sprzętem. Nie szedłbym w tym kierunku. 

Mak 127 na EQ3-2 (przerobiony w tryb ALT-AZ!) na nogach aluminiowych to całkiem dobry zestaw do wizuala. Tylko pamiętaj o znacznych ograniczeniach Maka. 

Mak 127 na EQ3-2 na stalowych nogach, aby zrobić kilka zdjęć i przekonać się, że to nie jest takie fajne, moim zdaniem nie ma sensu. 

Owszem jest trochę stabilniej, ale waga statywu może zniechecić. Zwłaszcza, gdy myślimy o wyjeździe. 

3k PLN to już niezła kwota. Dlatego nie wiem, czy należy ograniczyć się do 127mm apertury. Może warto zastanowić się nad kupnem SCT8 z giełdy. To prawie doskonałe rozwiązanie, lekka tuba z dużymi możliwościami. Ewentualnie SCT6. 

Nie ma idealnego sprzętu. Dlatego człowiek zawsze ma wahania co polecić. Bo jest z czego wybierać z jednej strony, a z drugiej nowicjusz nie wie, co go będzie najbardziej interesować na niebie. Mak to duże powiększenia i malutkie pole. Nie każdy to lubi. Dlatego możesz jeszcze pomyśleć o innych rozwiązanich jak Newton 150/750. To sprzęt do szerokich pól gwiezdnych, ale niespecjalnie wymiatacz planetarny. Zupełnie inne narzędzie. 

Najmniej problematyczne są refraktory. Może EDek? Bardzo dobrą opinią cieszy się Messier AR-102XS 102/460 OTA ED. Poczytaj tu na forum. To też nie jest wymiatacz planetarny, a lekka tuba do szerokich pól ze sporymi możliwościami. Na montażu azymutalnym jak AZ4. Ja dla siebie wybrałbym to właśnie. Ale ja nie obserwuję Księżyca. 

Przed covid-19 polecałem wyjazd na spotkanie, teraz odradzam. Za duże niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Musisz radzić sobie trochę sam. 

Jeszcze tylko uwaga... 6 letnie dziecko popatrzy chwilę na Księżyc - nie oczekuj cudów ;-). Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się Makiem 127 robić całkiem niezłe foto planetarno-księżycowe także w tym temacie bym się nie zniechęcał jeżeli Cię to interesuje, ale to nie jest lekki kawałek chleba ;) Pierwsze z brzegu zdjęcia Makiem 127 z Astrobina: https://www.astrobin.com/full/hpv8wh/0/?nc=user&page=2

Moje pierwsze próby fotografii z zestawem EQ3-2 ( + napęd), Mak 127, ASI120

2123584851_Jowisz_27_05_2017_Ganimedes(1).thumb.png.253d708dd84aa5f350f89b593de01677.pngSaturn_17_06_2017.thumb.png.69e9b79ddd0ea8daf49da043bb9a917d.pngISS_27_05_2017_22_33.thumb.png.9b976da2674f3d4968fddea6a44858df.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Sebastian Ś. napisał:

Da się Makiem 127 robić całkiem niezłe foto planetarno-księżycowe także w tym temacie bym się nie zniechęcał jeżeli Cię to interesuje, ale to nie jest lekki kawałek chleba ;) Pierwsze z brzegu zdjęcia Makiem 127 z Astrobina: https://www.astrobin.com/full/hpv8wh/0/?nc=user&page=2

Moje pierwsze próby fotografii z zestawem EQ3-2 ( + napęd), Mak 127, ASI120

2123584851_Jowisz_27_05_2017_Ganimedes(1).thumb.png.253d708dd84aa5f350f89b593de01677.pngSaturn_17_06_2017.thumb.png.69e9b79ddd0ea8daf49da043bb9a917d.pngISS_27_05_2017_22_33.thumb.png.9b976da2674f3d4968fddea6a44858df.png

Makiem 127 da się robić zdjęcia. Nie jest to jednak jak napisałeś 'lekki kawałek chleba'. Czytaj - czasochłonne zajęcie ?.

Czy autor wątku będzie chciał to robić, czy znajdzie na to czas mając 6cio letniego syna, to już Jego sprawa. Sugeruję zacząć od wizuala, poznać troszkę niebo, już samo to zabierze sporo czasu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon taki. Odsłonięty- nie ma dachu na gorze. To widok na południowy wschód, generalnie południe jest dobrze widoczne w oddali są lasy (bardziej na prawo od tego zdjęcia, ale dałem poglądowe oddające jako tako wielkość balkonu). Poza tym mam kawałek ?na lewo? od zdjęcia, skąd w sumie widać północny wschód. 
 

dzieki za podpowiedzi  poczytam i dam znac w razie pytań  

7D4106D6-3929-42F1-BA64-9F8719FD39F1.jpeg

Edytowane przez wookash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Makiem 127 da się robić zdjęcia. Nie jest to jednak jak napisałeś 'lekki kawałek chleba'. Czytaj - czasochłonne zajęcie ?.

Czy autor wątku będzie chciał to robić, czy znajdzie na to czas mając 6cio letniego syna, to już Jego sprawa. Sugeruję zacząć od wizuala, poznać troszkę niebo, już samo to zabierze sporo czasu. 

Te zdjęcia super, zwłaszcza to satelity :) Rozumiem ze makiem nie zobaczy się tych różnych kolorowych mgławic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolak89 napisał:

Daj fotkę balkonu, budżet masz spory, jest z czego wybierać. Może jakieś GSO 8" nawet by było dobre.

Dobson jakoś za duży mi się wydaje nie w stosunku do wielkości balkonu ale tak w ogóle. I z tego co czytam do miasta nie zrobi takiej różnicy względem maka czy refraktora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim balkonie dobson 8" to jak znalazł. Możesz wierzyć lub nie ale mak 127 będzie zajmował nawet więcej miejsca. Zobacz moje zdjęcie Tutaj, masz tu GSO 10 cali i w pełni rozstawiony montaż AZ4 na stalowych nogach 1,5",teleskop na nim to GSO ClassicCassegrain 6". Przypatrz sie dokładnie i powiedz który wg Ciebie zajmuje więcej miejsca. GSO 10" jest rozmiarów 8", niewielka między nimi różnica, jest tylko trochę grubszy. Dodam jeszcze zdjęcia podczas "postoju" :) który jest mniejszy? 

GSO 8" rozwali w pył maka 127 możliwościami. Miałem 3 maki, wiem co mówię. Księżyc w 200x czy 250x to dla GSO 8" nie problem podczas gdy maka rozbujasz do 150-180x i to tyle.

20200424_132921_compress14.thumb.jpg.01dee8f5bb1e321d6dfbfabb20c0f58b.jpg20200424_132951_compress57.thumb.jpg.f330052380c6696d37bfacceceb19b25.jpg

 

Edit: generalnie poleca się maki na małe balkony bo tam dobsonem ciężko manewrowac choć ja jakoś daje radę i z balkonu szerokości 90 cm. Druga sprawa to taka, że mak na statywie jest nad barierą a dobsona będziesz musiał postawić pewnie na jakimś małym stoliku, choćby z ikei za 30 zł. Dlatego że planety są teraz nisko, Księżyca to nie dotyczy.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol_C napisał:

Mogę Cię o coś prosić ? Nie pisz tak. Idąc takim tokiem myślenia to nie warto robić nic bo są inni co lepiej zrobią. 

Ok, może i robię to dość niezdarnie, ale próbuję ograniczyć początkowe inwestycje i zapędy kolegi. Większość z nas kupuje na początku wszystko do wszystkiego. A później okazuje się, że czegoś nam brakuje. 

Albo sprzętu, albo kasy, albo niebo słabe, ale najczęściej brakuje nam czasu... 

Zresztą każdy i tak zrobi co uzna za najlepsze dla siebie. Jeśli kolega uzna, że będzie składac zdjęcia astro z Maka 127 i kamery to nikt mu tego nie zabroni, tak jak tysiącom przed nim... Równie dobre hobby, jak inne. Hobby nie potrzebuje uzasadnienia. 

I nic nie zmieni wiedza, że lepszym sprzętem, w lepszych warunkach, można zrobić lepsze zdjęcia. Bo przecież można.

W przypadku obserwacji astronomicznych warto wcześniej, czy równolegle poznać trochę niebo. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lolak89 napisał:

Na takim balkonie dobson 8" to jak znalazł. Możesz wierzyć lub nie ale mak 127 będzie zajmował nawet więcej miejsca. Zobacz moje zdjęcie Tutaj, masz tu GSO 10 cali i w pełni rozstawiony montaż AZ4 na stalowych nogach 1,5",teleskop na nim to GSO ClassicCassegrain 6". Przypatrz sie dokładnie i powiedz który wg Ciebie zajmuje więcej miejsca. GSO 10" jest rozmiarów 8", niewielka między nimi różnica, jest tylko trochę grubszy. Dodam jeszcze zdjęcia podczas "postoju" :) który jest mniejszy? 

GSO 8" rozwali w pył maka 127 możliwościami. Miałem 3 maki, wiem co mówię. Księżyc w 200x czy 250x to dla GSO 8" nie problem podczas gdy maka rozbujasz do 150-180x i to tyle.

20200424_132921_compress14.thumb.jpg.01dee8f5bb1e321d6dfbfabb20c0f58b.jpg20200424_132951_compress57.thumb.jpg.f330052380c6696d37bfacceceb19b25.jpg

Edit: generalnie poleca się maki na małe balkony bo tam dobsonem ciężko manewrowac choć ja jakoś daje radę i z balkonu szerokości 90 cm. Druga sprawa to taka, że mak na statywie jest nad barierą a dobsona będziesz musiał postawić pewnie na jakimś małym stoliku, choćby z ikei za 30 zł. Dlatego że planety są teraz nisko, Księżyca to nie dotyczy.

Dzieki wielkie za info. Wlasnie nad gso 8? zastanawiałem się na samym początku. Potem naoglądałem się filmików z YouTube gdzie obraz Księżyca z maka nawet 102 był bardzo kontrastowy i ostry a te z dobsonow 8? jakieś takie mdłe. Ale może to dlatego ze te teleskopy nie nadają się do astrofotografii. Skoro miałeś/ masz kilka Maków i Newtona - mówisz ze jednak warto się pochylić nad gso? Rozumiem ze auto nie porobie, ale rzeczywiście chodzi mi na początek o to żeby pooglądać planety z balkonu i jaśniejsze obiekty DS, a czasem wyrwać się w ciemniejsze miejsce i poszaleć bardziej z DS. 
 

a jakie okulary do tego gso 8?? Czy coś by trzeba było jeszcze dokupić poza okularami?

na temat refraktorow z kolei naczytałem się i naoglądałem ze aberracja i małe powiększenie do planet i założyłem ze to musiałby być większy wydatek i mak lub Newton da mi lepszy obraz i możliwości w tym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wookash napisał:

Te zdjęcia super, zwłaszcza to satelity :) Rozumiem ze makiem nie zobaczy się tych różnych kolorowych mgławic?

Żadnym amatorskim teleskopem nie zobaczysz kolorów na mgławicach niestety. Ludzie którzy zaczynają przygodę z obserwacjami niestety mają często bardzo małe pojęcie jak te obiekty będą wyglądać w ich teleskopach.

Tak wygląda chociażby słynna Mgławica Kraba (i to chyba przy dobrych warunkach bo u mnie ostatnio była sporo mniej wyraźna :D ) 

 

1579362557_post-15292-1237324651(1).thumb.jpg.20ca642e489d426f9955de14b470a8b0.jpg

Polecam pooglądać sobie właśnie szkice z obserwacji - będziesz miał mniej więcej pogląd co faktycznie widać w tych teleskopach.

Jak wyglądają planety masz na zdjęciu powyżej - nadal w sporym powiększeniu. 

GSO na dobsonie to dobry sprzęt, zwłaszcza na taki balkon. 

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Black Star napisał:

Żadnym amatorskim teleskopem nie zobaczysz kolorów na mgławicach niestety. Ludzie którzy zaczynają przygodę z obserwacjami niestety mają często bardzo małe pojęcie jak te obiekty będą wyglądać w ich teleskopach.

Tak wygląda chociażby słynna Mgławica Kraba (i to chyba przy dobrych warunkach bo u mnie ostatnio była sporo mniej wyraźna :D ) 

1579362557_post-15292-1237324651(1).thumb.jpg.20ca642e489d426f9955de14b470a8b0.jpg

Polecam pooglądać sobie właśnie szkice z obserwacji - będziesz miał mniej więcej pogląd co faktycznie widać w tych teleskopach.

Jak wyglądają planety masz na zdjęciu powyżej - nadal w sporym powiększeniu. 

GSO na dobsonie to dobry sprzęt, zwłaszcza na taki balkon. 

Czyli to jakaś ściema? https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=47929

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ściema tylko zdjęcie :) aparat ma dużo większe możliwości do zbierania światła niż nasza soczewka która jest ewolucyjnie nie przystosowana do widzenia barw przy nikłym oświetleniu. Panowie którzy focą wytłumaczą ci to na pewno lepiej niż ja.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jasne. Trochę zdjęć robię wiem o co ci chodzi, to co pokazałeś to jest to co zobacze ja, a fotki z aparatu są w linku który podałem. W takim razie chyba lepiej pobawić się Makiem bo z tego co rozumiem do astro ze względu na montaż lepiej się nada. Dobrze to rozumiem? Tego dobsona nie podepnę pod aparat a nawet jeśli to nie ma sensu ze względu na ograniczenie montażu, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Na takim balkonie dobson 8" to jak znalazł. Możesz wierzyć lub nie ale mak 127 będzie zajmował nawet więcej miejsca. Zobacz moje zdjęcie Tutaj, masz tu GSO 10 cali i w pełni rozstawiony montaż AZ4 na stalowych nogach 1,5",teleskop na nim to GSO ClassicCassegrain 6". Przypatrz sie dokładnie i powiedz który wg Ciebie zajmuje więcej miejsca. GSO 10" jest rozmiarów 8", niewielka między nimi różnica, jest tylko trochę grubszy. Dodam jeszcze zdjęcia podczas "postoju" :) który jest mniejszy? 

GSO 8" rozwali w pył maka 127 możliwościami. Miałem 3 maki, wiem co mówię. Księżyc w 200x czy 250x to dla GSO 8" nie problem podczas gdy maka rozbujasz do 150-180x i to tyle.

20200424_132921_compress14.thumb.jpg.01dee8f5bb1e321d6dfbfabb20c0f58b.jpg20200424_132951_compress57.thumb.jpg.f330052380c6696d37bfacceceb19b25.jpg

Edit: generalnie poleca się maki na małe balkony bo tam dobsonem ciężko manewrowac choć ja jakoś daje radę i z balkonu szerokości 90 cm. Druga sprawa to taka, że mak na statywie jest nad barierą a dobsona będziesz musiał postawić pewnie na jakimś małym stoliku, choćby z ikei za 30 zł. Dlatego że planety są teraz nisko, Księżyca to nie dotyczy.

 

 

Żeby jednak mieć przegląd pola - do tego dobsona jakie okulary polecacie?

 

i ponawiam pytanie o refraktor W moim budżecie  - rozumiem ze lepiej Newton lub mak z uwagi na brak aberracji, czy tak?

Edytowane przez wookash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko Ci będzie połączyć wizual i foto, takich tematów są setki :) ale próbuj. Do Dobsona zawsze można dokupić platformę paralaktyczną a skoro masz lustrzankę i chcesz robić fotki to może poczytaj o montażu Sky Watcher SA.

Okulary do GSO  8" F6 to kitowy 30 mm Super View, do niego wystarcza BST ED 18 mm i powiedzmy na planety BCO 6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)