Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


wookash

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, kjacek napisał:

I nic nie zmieni wiedza, że lepszym sprzętem, w lepszych warunkach, można zrobić lepsze zdjęcia. Bo przecież można

Generalnie zgoda. Chodzi tylko o to, że to co napisałeś w pierwszym poście zniechęca. A to co teraz cytuje uczciwie mówi jak jest, tj. świadomość tego, że się da lepiej co może motywować do osiągnięcia lespzego poziomu. 

5 godzin temu, Black Star napisał:

Żadnym amatorskim teleskopem nie zobaczysz kolorów na mgławicach niestety.

To nie prawda ale na początku nie "rzucał" bym się na kolory w wizualu. To w późniejszej fazie doświadczenia. Chodź są wyjątki jak np. Duch Jowisza, gdzie kolor widać już w lornetce.

4 godziny temu, Black Star napisał:

To nie jest ściema tylko zdjęcie :) aparat ma dużo większe możliwości do zbierania światła niż nasza soczewka która jest ewolucyjnie nie przystosowana do widzenia barw przy nikłym oświetleniu. Panowie którzy focą wytłumaczą ci to na pewno lepiej niż ja.

@wookash

Aparat "widzi" kolory ponieważ w przeciwieństwie do oka może on "naświetlać" matrycę (zbierać fotony, z grubsza mówiąc, bez wchodzenia w zagadnia z fizyki). Oko nie widzi kolorów ponieważ do czopków nie dociera odpowiednia ilość światła. W nocy działają pręcki a one widzą czarno-biało.

Jak chcesz sprawdzić jak wyglądają DSy to wpisz sobie w google grafikę "nazwa obiektu sketch".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wookash napisał:

A jeszcze moze podpowiecie mi jaki przyrzad do celowania - sa rozne typy, szukacze lunetki itd.?

Są "tylko" szukacze ale różnego rodzaje. Generalnie optyczne i laserowe.

Lunetki to chyba ma na myśli biegunowe a to służy do ustawienia montażu EQ na gwiazdę polarną. 

Edytowane przez Karol_C
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którego teleskopu nie wybierzesz to prędzej czy później pewnie go wymienisz lub dokupisz drugi. To hobby tak już działa że szukasz swojej drogi. Na początek wszystkie z wymienionych będą dobrym wyborem. Nie ma co robić doktoratu z teleskopów tylko w teorii bo tak naprawdę sam nie wiesz jeszcze czego chcesz bez praktyki. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian Ś. co racja to racja. Jestem w zasadzie zdecydowany na Mak 127 (2"), eq3-2, naped w 1 osi, musze jeszcze znalezc mocowanie do x-mount (apart Fuji)

 

Zastanawiam sie jeszcze nad okularami, krotki research daje takie pozycje:

 

Nazwa Pole widzenia Cena
plossl 5000 9mm 60 499
BCO 10 mm 52 229
Explore Scientific 9 mm 62 stopnie AFOV 62 359
Vixen SLV 9 mm  50 469
Tele Vue Plossl 11 mm 50 449
TS Optics  HR 9mm  58 312

 

 

Czy dobrze rozumiem, ze wieksze pole widzenia bedzie lepsze - z tej listy mysle dlatego o Explore Scientific lub plossl 5000 9mm, czy warto doplacic do polecanego BCO 10mm? do szerszych pol zostawiam kitowego LE 28, czy tak?

 

Edytowane przez wookash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zacząć od kitowych okularów będących w zestawie, opatrzeć się, przekonać się jakie mają możliwości i ograniczenia - a dopiero potem decydować się na wydatki idące w tysiące złotych, które w zestawieniu z tymi tańszymi okularami mogą okazać się rozczarowujące i zwyczajnie nieuzasadnione stosunkiem jakości do ceny. Warto pamiętać, że zasada "kup najlepszy okular na jaki cię stać" nie mówi nic ani o tym że trzeba to zrobić od razu, ani tym bardziej - że należy to robić na oślep.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wookash napisał:

Jestem w zasadzie zdecydowany na Mak 127 (2"), eq3-2, naped w 1 osi, musze jeszcze znalezc mocowanie do x-mount (apart Fuji)
Zastanawiam sie jeszcze nad okularami, krotki research daje takie pozycje:
/.../
do szerszych pol zostawiam kitowego LE 28, czy tak?

28 do szerszych pól zostaw.
poniżej tabelka porównująca w.w. okulary plus kilka dodatkowych dla lepszej konfrontacji szkieł, może pomoże Ci w wyborze:
127.jpg.0ce14bcbcd50a7da736e32c4dacff9fc.jpg

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, M.K. napisał:

28 do szerszych pól zostaw.
poniżej tabelka porównująca w.w. okulary plus kilka dodatkowych dla lepszej konfrontacji szkieł, może pomoże Ci w wyborze:
127.jpg.0ce14bcbcd50a7da736e32c4dacff9fc.jpg

dzieki, rozumiem, ze przy tej samej zrenicy i powiekszeniu wieksze pole jest "lepsze". Tylko jakie powiekszenie do planet na poczatek 136? 150? 166-170?

nie wiem tylko, czy zrenica 0,76 jest uzyteczna i brac cos w powiekszeniu 166-170 czy lepiej jednak ten BCO 10mm na poczatek. Nie mam problemu dolozyc te 2-3 stowki jesli mialoby to zrobic zauwazalan roznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem cos takiego na amazon za 2109 PLN (u nas okolo 2800 PLN) , nawet dokupujac te same oklulary co do OTAW, wychodzi razem okolo 2500 PLN, Sky watcher i az gti to okolo 3300-3400 PLN z tym okularem BCO 10 mm. Czy warto doplacic do sky watcher i az gti? Rozumiem, ze nic innego do tego celestrona nie zaloze?

 https://www.amazon.de/-/en/Celestron-NexStar-127-SLT-Telescope/dp/B0038LX8XE/ref=sr_1_3?__mk_de_DE=?M?Ž??&dchild=1&keywords=teleskop+127&qid=1588099407&sr=8-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop dotarl dzis do mnie, jednak jest duze zachmurzenie, udalo mi sie tylko na chwile zobaczyc ksiezyc z okularu 28mm.

Pierwsze wrazenia bardzo pozytywne jesli chodzi o wage zestawu, teraz rozumiem co mieliscie na mysli zeby brac ten az gti vs eq3-2 (choc tego drugiego nie widzialem, domyslam sie). Ten zestaw moge swobodnie przenosic i zabrac na zewnatrz do auta itd.

Co do spostrzezen- na montazu jest kilka drobnych odpryskow farby, na tubie od przodu jedna ryska na metalu - wiec chyba dramatu nie ma. Jedno co mnie zastanawia to to ze takie male lustro (patrzac od przodu obiektywu (nie wiem jak to sie nazywa) ma w jednym miejscu nierowna krawedz, jakby lekko poszarpana (zalaczam zdjecia, prawa gorna czesc tego malego lustra). Jest to bardzo delikatne, ale zastanawiam sie czy ma to jakies znaczenie dla obserwacji? Na razie z tego co patrzylem obserwacje naziemne wygladaja ok. Druga sprawa to od spodu montazu sa dwie sruby w zaglebieniu i widac tam zdarta farbe - mam nadzieje ze to slady po recznym dokrecaniu w fabryce a nie montaz po jakiejs naprawie. Poki co dziala.

Walcze teraz z oprogramowaniem raz niby udalo mi sie ustawic na ksiezyc i dobrze go wyszuklwal system GOTO, a potem wskazywal w zupelnie inne miejsce - musze to jeszcze rozkminic. Musialem tez wpisac recznie adres IP montazu bo apka na IOS nie chciala znalezc urzadzenia automatycznie. Na razie to tyle.

20200430_144525637_iOS.jpg

20200430_144510388_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem po kilku pierwszych obeserwacjach. Ksiezyc przy dobrej widocznosci wyglada super. Obraz ostry. Jedynie przy ogladaniu okularem LET 28mm na srodku obrazu widac taki lekko jasniejszy krazek, w obserwacji to nie przeszkadza - ale chyba zwiazane jest to z konstrukcja teleskopu.

Mam problem z gwiazdami - obserwowalem rozne, glownie te najjasniejsze (wega, akrtur, deneb) - i mam problem ze ustawieniem ostrosci, nie widze ich wyraznie, a juz napewno nie moge rozdzielic tych podwojnych. W najlepszym przypadku mam obraz jasnej kropki i kilku pierscieni dokola na BCO 10 mm, na LET 28mm gwiazdy sa jakby lekko splaszczone, czasem uda sie osiagnac kulke. Ogolnie nie udaje mi sie uzyskac takich okraglych kulek jakie widze na zdjeciach w internecie.. czy to jest kwestia seeingu (obserwuje z balkonu), czy cos robie nie tak, czy cos nie tak ze sprzetem? Robilem tez ten test na kolimacje - okregi wydaja mi sie symetryczne - takie jak tu po lewej stronie http://www.youtube.com/watch?v=OlFf1GC70OA&t=35m6s. W tym drugim ustawieniu (inside lub outside focus, ciemny okrag jest jakby minimalnie przesuinety w prawo - gora). Prosze o rade, jak postepowac

Poza tym, rozkminilem jak polaczyc AZ GTI ze Stellarium i moge nawigowac teleskopem besposrednio ze Stellarium (mam problem z dokladnoscia, jest jakies przesuniecie pomiedzy aplikacji Sky Watcher a Stellarium).
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
9 godzin temu, polaris napisał:

tak, tak, ale jestem nowy i nie wiem, czy mam dobrze wychlodzony teleskop (obserwowalem kilka godzin, ale w pewnym momencie szkla paruja i nie wiem czy to nie wplywa na obraz). poza tym jak pisalem, kregi sa raczej symetrycznie ulozone. Czy to moze byc kwetstia okularu? Moze ten BCO 10mm nie nadaje sie do gwiazd? w LET 28 obraz jest jakby lepszy, ale tez nie idealny

 

[EDIT] Znalazlem cos takiego na sasiednim forum "Przy powiększeniu rozdzielczym widzisz najmniejsze rozdzielone przez teleskop detale pod kątem jednej minuty kątowej czyli na granicy rozdzielczości oka.
Przy dwa razy większym powiększeniu nowych detali już nie zobaczysz ale te same będą większe i łatwiej dla oka zauważalne tylko z dalszym, nadmiernym już wzrostem powiększenia coraz ciemniejsze i coraz bardziej rozmyte tak więc nie ma żadnego fizycznego sensu stosować powiekszeń ponad 2x a już maksimum 3x większych od powiększenia rozdzielczego danego teleskopu :roll:" 

czyli moze to moj okular 10mm? moze warto sie zaopatrzyc w okolo 15mm i sprobowac na powiekszeniu x100, co da zrenice 1.27?

Edytowane przez wookash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zależy od seeingu i faktycznego wychłodzenia wnętrza tuby. 150x to nie jest dużo dla takiego Maka, ale może być za dużo na warunki seeingowe. Ja używałem z takim Makiem okularu 7mm, ale tylko jak były "waruny". Czasem mniej znaczy więcej i faktycznie, przydałby Ci się okular 13-15 mm.

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)