Skocz do zawartości

8x42 - co polecacie?


Patryk P.

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, od dobrych kilku miesięcy planuję kupno nowej lornetki. Chciałbym wymienić mojego Foresta II 10x50 na coś o mniejszym powiększeniu i większym polu widzenia. Stąd wybór padł na parametry 8x42. Lornetka ma być do uniwersalnego zastosowania - zarówno nocne niebo jak i przyroda.

Generalnie z 10x50 jestem jak najbardziej zadowolony, ale mam jeszcze 15x70, więc w mojej ocenie bardziej trafnym wyborem będzie sprzedaż 10x50 i kupno 8x. 8x42, zresztą jak i każda inna lornetka pokazuje pazur dopiero pod ciemnym niebem. Niestety pod takowym bywam rzadko, niemniej jednak myślę, że na moim podmiejsko-miejskim niebie jaśniejsze emki pokaże podobnie jak 10x, a za dnia w lesie sprawdzi się b. dobrze.

Co do funduszy, początkowo planowałem wydać około 1000 zł i zakupić DO Chase 8x42, jednak jestem skłonny dołożyć drugie tyle i mieć  solidny sprzęt na lata.

Aktualnie rozważam:

  • Vortex Viper 8x42 HD - w teleskopach za 1950 złotych, w sieci praktycznie każda recenzja na plus. Jedynie pole mogło by być trochę większe, ale nie jest źle i tak. Póki co jest to mój faworyt. Miał ktoś z Was z nią do czynienia?
  • Delta Optical Titanium HD 8x42 ED - również wszelkie opinie jakie znalazłem były na plus i z produktów DO jestem sam do tej pory zadowolony.
  • Nikon Monarch 7 8x42

Prosiłbym o wasze sugestie lornetkowcy ?

Mieszkam niedaleko Katowic, więc będę kupował w Teleskopach i pewnie przed kupnem je pooglądam, choć na razie do sklepu się nie wybieram z wiadomych przyczyn.

 

Edytowane przez SpandexFob

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość, to sprawdź sobie lornetki Vanguard Endeavor ED II. Piszę w liczbie mnogiej  bo ja prawie kiedyś kupiłem 10x42 z tej, skądinąd mało znanej stajni?, natomiast 8x42 nie testowalem. A przegrała minimalnie z Vortexem Viperem HD 10x42. Jeśli w obu markach, jakość ósemek jest podobna jak dziesiątek, to szczerze polecam. Ten Endeavor był naprawdę super, pod pewnymi względami lepszy od Vortexa. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam Endeavor ED II. Mam od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Wygodna lornetka, obraz ostry, pole przyzwoite, mechanika bez zarzutu. Jedyny mały minus to bardzo szybki fokus, więc trzeba delikatnie regulować ostrość żeby trafić w punkt.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie odnośnie Vanguarda. Przyznam szczerze jakoś umknęła mi ona. Czułe pokrętło mi nie przeszkadza, biorąc pod uwagę ogrom zalet. Zbadam jeszcze temat wieczorem :)

Szkoda, że w Teleskopach jej nie mają albo innym stacjonarnym sklepie w pobliżu. 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)