Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 2300 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Jako iż jestem nowy na forum i kompletnie zielony w temacie teleskopów, to chciałem się zapytać was - doświadczonych obserwatorów nocnego nieba w którym kierunku iść :)

Mój budżet, to 2300 zł, nie więcej :) chciałbym iść coś w kierunku tego https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf ale nie wiem czy to dobry wybór. Pomóżcie :) 
Nie wiem czym się różni GSO od Synty, dlatego też prosiłbym o wytłumaczenie. 

No i pytanie czy do tego podłączę lustrzankę, canona 60D. Wiem, wiem, trudno robić zdjęcia DSów (jeżeli w ogóle jest to wykonalne na tym teleskopie), ale zależy mi na fotkach np księżyca :)

Chyba że myślicie o czymś lepszym dla mnie, czymś łatwiejszym, mniejszym i bardziej przystosowanym do Astrofoto, ale nadal z możliwością oglądania głębokiego nieba.

Dodam, że mieszkam w wiosce w górach, więc zanieczyszczenie światłem jest naprawdę małe. Obserwacje prowadziłbym niedaleko domu, dosłownie 100 metrów, może nawet mniej, gdzie niebo jest czarne jak smoła.


Szukałem po różnych tematach na różnych forach, ale niestety nie znalazłem tego co chcę ? Stąd pytanie do was! :)

Myślę że to tyle, proszę o wyrozumiałość i dziękuję za wszelkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GSO dostaniesz niezly okular Erflea 30 mm 2 cale , wyciag Crayforda z mikroruchami i mozliwosc wywazenia tuby teleskopu gdybys korzystal z ciezszych okularow/ akcesoriow . Synta 10 nie ma tych rzeczy a za to ma lustro z Pyrexu. Jednak GSO wydaje sie lepsze z powodu rzeczonego okularu i mikroruchow. Zdjecia ds-ow to nie tym telepem , nie ma prowadzenia i chyba trzeba by podnosic lustro. Ogolnie astrofotografia i wizual nie ida w parze. Jezeli masz wiejskie niebo to Newton 10 jest naprawde niezlym wyborem, potem mozesz pomyslec o lepszych/ drozszych okularach , ktore ten teleskop lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże lustro kocha ciemne niebo! Co prawda GSO chyba fajniejsze ale ja na Twoim miejscu brałbym to:

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-12-CID767-IDE4vhw.html#6ad25f1bf2

Skoro mieszkasz w górach to pewnie masz blisko. Powiedz gościowi że dasz mu 2000 (to uczciwa cena) i jazda :)

Choć z drugiej strony musisz wiedzieć (a pewnie nie wiesz) że 12" w pełnej tubie to sprzęt typowo stacjonarny! Zapomnij że bez problemu go upchasz w samochodzie. Wejść wejdzie ale przez bagażnik przy złożonych fotelach a i to nie do każdej fury. Zostaje jeszcze wielki dobson którego tez trzeba gdzieś zmieścić.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z 10". Taki teleskop (tuba) bez problemu wchodzi w poprzek na tylne fotele, zapinasz ją pasami i jest bezpiecznie. Dobson też jest mniejszy.

PS Ja 10" syntę zabrałem na urlop w Bieszczady z żoną i dwójką dzieciaków ?

 

  • Like 4

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zjebur napisał:

 

PS Ja 10" syntę zabrałem na urlop w Bieszczady z żoną i dwójką dzieciaków ?

Hard core :-). 

Pod takie ciemne niebo duży Newton aż się prosi. Jednak waga może zniechcić. 

Powiem tak, Newton i astrofoto słabo ze sobą się łączy. Chociaż są Koledzy, którzy to robią, to nie jest łatwe. 

Zacznij od poznania nieba, kup Newtona do wizuala. 10" to już duże, ciężkie bydlę ;-). Przyda Ci się wózek. 

Jeśli astrofoto jednak Cię kusi, to zobacz jak to robią ludzie z lustrzanki, bez podłączania do teleskopu. Są różne ustrojstwa do śledzenia nieba aparatem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Hard core :-).

Tuba jechała w "trumnie" na dachu z lekkimi rzeczami a dobson w bagażniku z pozostałymi gratami (kombi). Nie było aż tak źle choć żona miała inne zdanie :P

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Underskruvarna napisał:

No i pytanie czy do tego podłączę lustrzankę, canona 60D. Wiem, wiem, trudno robić zdjęcia DSów (jeżeli w ogóle jest to wykonalne na tym teleskopie), ale zależy mi na fotkach np księżyca :)

To nie jest tak, że montaż bez prowadzenia nadaje się do zdjęć jasnych obiektów planetarnych czy Księżyca. Tutaj również stosuje się długie ekspozycje w celu zebrania większej liczby klatek do stackowania. Ja przy moich warunkach obserwacyjnych, kiepskim seeingu, zazwyczaj silnym wietrze itp. muszę zebrać co najmniej 1500-2000 zdjęć aby fotografia księżycowa czy planetarna miała sens. Zważywszy na mułowatość mojego laptopa oznacza to długie, wielominutowe sesje, niewykonalne bez prowadzenia. Oczywiście zrobisz pojedyncze klatki i efekt może być OK, ale nie będzie on porównywalny zwłaszcza przy dużych powiększeniach z tym, co uzyskałbyś stackując większą liczbę zdjęć. Jeśli interesuje Cię fotografia - nawet tylko planetarna czy księżycowa, bardzo szybko dostrzeżesz, że montaż Dobsona bez prowadzenia jest niedającą się pokonać. trwałą przeszkodą zniechęcającą do takiej zabawy.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)