Skocz do zawartości

Drugi krok - czyli mam już teleskop i co dalej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jakiś czas temu kupiłem teleskop. Zakup nie był poprzedzony dogłębną analizą, a po prostu udałem się do dużego stacjonarnego sklepu z teleskopami w Warszawie i kupiłem pierwszy teleskop - zdając się w 100% na poradę sprzedawcy.

Dopiero teraz zaczynam wyczuwać co jest mi potrzebne ponadto i jak będą wyglądały moje obserwacje.

Proszę podpowiedzcie w kilku sprawach.

 

Posiadany sprzęt:

- Sky-Watcher Skymax 127 (EQ3-2)

- okulary: 25 mm (pow. 60x) i 10mm (pow. 150x) 

- aparat bezlusterkowiec Fuji xt10 z wymienną optyką - mam wszystkie przejściówki do podłączania go do teleskopu

 

Miejsca obserwacji

- często - Warszawa - balkon - malutki balkon 100x100cm - kierunek zachód

- raz na jakiś czas - u rodziców i teściów SQM 21.44 mag./arc sec2 

- raz na jakiś czas Warszawa "okolice"- wyjazd pod Warszawę

 

1) Najważniejszy temat. Chciałbym mieć możliwość jak najlepszej prezentacji tego co widać w teleskopie dzieciakom. Maluchy od 5 do 18 lat. A szczególnie mojemu synowi, który jest zakochany w kosmosie.  Jednak ma dopiero 6lat i widzę, że trudność sprawia mu patrzenie przez okular. Czy zakup kamerki astro w budżecie ok 1000zł da zdecydowanie lepsze wizualne efekty niż podłączona lustrzanka? I czy to co widać w teleskopie będę mógł od razu wyświetlać na np tablecie?

2) Czy posiadanym sprzętem + ew jak dokupię kamerę jestem w tych warunkach, które zaprezentowałem zobaczyć/sfotografować planety Jowisz/Saturn i co jeszcze?

3) Chciałbym porobić zdjęcia obserwowanych obiektów - czy jakość z kamerek jest zdecydowanie lepsza niż z aparatu

4) jakie jeszcze elementy dokupić ? okular zmiennoogniskowy, Napęd w obu osiach, Maska Bahtinova, kamera co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pokazywania dzieciakom wystarczy napęd w 1 osi (mam taki na eq 3-2), ewentualnie w 2 osiach. Nie trzeba co chwilę korygować położenia obiektu w okularze.
MAK ma małe pole widzenia i bardzo ułatwi to obserwacje, bo obiekt szybko "ucieknie" z pola widzenia, zwłaszcza w  okularze 10mm.
Jeśli planujesz foto to zdecydowanie 2 osie lub goto, ale tu niech się fociarze wypowiedzą.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Nikt się więcej nie odezwał. Może to i dobrze bo sam musiałem więcej szperać i znalazłem temat z astrofoto tutorialami dotyczącymi robienia zdjęć. Dziś pierwsze fotki księżyca się w miarę udały. Mam kolejne pytania, a na część tych poprzednich sam sobie znalazłem odpowiedź :)

4. Na pewno już wiem że muszę kupić napęd w obu osiach. Zastanawiam się czy kupić sam napęd czy od razu GoTo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2020 o 10:31, szkoda-czasu napisał:

Jednak ma dopiero 6lat i widzę, że trudność sprawia mu patrzenie przez okular.

Ja młodszego (5lat) stawiam na taboreciku z IKEA'i i sam zasłaniam mu lewą ręką lewe oko. To mu bardzo pomagało.
A szary filtr masz? Jakiś atlas księżyca? Szukanie dużych kraterów i mórz na księżycu to fajna zabawa.

Sam ostatnio kupiłem napęd i kamerkę i planowałem coś złapać z dzieciakami....

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pmochocki napisał:

Ja młodszego (5lat) stawiam na taboreciku z IKEA'i i sam zasłaniam mu lewą ręką lewe oko. To mu bardzo pomagało.

Bardzo dobrym pomysłem jest uszycie Glutkom pirackiej opaski, są wtedy bardziej niezależne. Sprawdzone z moimi i wnukiem :)

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy obrotową mapę niebie i  zainstalowane

- Light Pollution Map

- Star Walk 2

- Sky Map

Atlas księżyca muszę kupić. Dobry pomysł. Dzięki.

Wczoraj pierwszy raz fociliśmy księżyc.  W miarę ok wyszło  jak na pierwszy raz ale problemy z ostrością do poprawienia

1 godzinę temu, Leon napisał:

Co dalej? masz już dobry teleskop , szczególnie do US, przydał by się jednak jakiś krótkoogniskowy refraktor do małych powiększeń i szerokich pól.  

Polecisz jakiś model?

 

28 minut temu, pmochocki napisał:

Sam ostatnio kupiłem napęd i kamerkę i planowałem coś złapać z dzieciakami....

Kupiłeś z go-to czy sam naped? Zastanawiam się jak zrobić?

I jak możesz podrzuć model kamerki bo też przeglądałem,  ale zupełnie nie wiem jeszcze na co zwracać w nich uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, szkoda-czasu napisał:

Atlas księżyca muszę kupić. Dobry pomysł. Dzięki.

:)https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2017/Bloki/Ks_atlas.pdf

Zassaj sobie również Stellarium, bardzo prosty i dokładny w zależności od ustawień program na początek :) 
Tu masz o nim temat.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szkoda-czasu napisał:

Kupiłeś z go-to czy sam naped? Zastanawiam się jak zrobić?

I jak możesz podrzuć model kamerki bo też przeglądałem,  ale zupełnie nie wiem jeszcze na co zwracać w nich uwagę.

Ja kupiłem używany napęd w jednej osi i używaną kamerkę tu na form. Nie było czasu jeszcze potestować niestety. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze robienie zdjęć księżyca przez teleskop za mną :) 

Nie za dobrze jeszcze z ostrością, ale jak na pierwsze podejście jestem zadowolony.

Pierwsza fotka to pojedyncza klatka, druga fotka to testowałem jakieś programy tu opisane na forum do łączenia i zdjęć  niby jest to zestakowane kilka klatek razem.

Wracając do tematu - chcę kupić ten napęd na dwie osie. Czy ktoś coś poleci? Czy to bez znaczenia jaki wezmę?

Księżyc-2.jpg

Księżyc-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szkoda-czasu napisał:

Pierwsze robienie zdjęć księżyca przez teleskop za mną :) 

Nie za dobrze jeszcze z ostrością, ale jak na pierwsze podejście jestem zadowolony.

Pierwsza fotka to pojedyncza klatka, druga fotka to testowałem jakieś programy tu opisane na forum do łączenia i zdjęć  niby jest to zestakowane kilka klatek razem.

Wracając do tematu - chcę kupić ten napęd na dwie osie. Czy ktoś coś poleci? Czy to bez znaczenia jaki wezmę?

 

Są dwa kity:

tańszy, starszy model z brzydszym pilotem: https://deltaoptical.pl/naped-w-obu-osiach-do-eq3-2?from=listing&q=napęd

droższy,  z fajniejszym pilotem: https://www.astroshop.pl/silniki-i-upgrade-do-goto/skywatcher-zestaw-napedow-ra-i-dec-eq3-2-z-interfejsem-autoguidera-st4/p,46067

Ten droższy ma niby port st4. Miałem ten droższy zestaw do wizuala i foto planet i jest spoko.

Generalnie dzieci uwielbiają "surfować" np. po księżycu używając pilota :)

Z dodatkowych gadżetów:

Na lepsze ostrzenie makiem dobrym patentem jest nałożenie oponki z lego na pokrętło - większą średnicę łatwiej precyzyjnie obracać.

Arkusz czarnego bristolu jako odrośnik i kawał gumki krawieckiej - jak wyjedziesz w teren, będzie osiadać rosa na płycie korektora. 

Okular planetarny z większą soczewką oczną i odsunięciem źrenicy, będzie dzieciom o wiele łatwiej patrzeć - coś takiego: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=2049&lunety=Okular TMB 8 mm 1 25 58 PLANETARY II

Jakiś filtr słoneczny - jak miałbym dać popatrzeć swojemu dzieciakowi, to raczej szklany - chociaż są droższe od folii baadera ?

Jeśli chodzi o fotografię planetarną (programy, sesja, obróbka ect...) to polecam lekturę tej stronki:

https://rk.edu.pl/pl/astrofotografia-i-spektroskopia/

Co do zakupu kamerki to możesz napisać konkretnego posta w podforum poniżej - pewnie będzie większy odzew.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/169-układ-słoneczny/

Ja miałem kiedyś ASI034mc i to chyba wciąż jest dobra kamerka na początek, ale ostatnio ludzie kupują tanie kamerki z Chin i to są "bestbuy'e"

Edytowane przez bartolini
  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)