Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 26.04.2020 - The Box


Rekomendowane odpowiedzi

Świetny OT, podczas jednej z dwóch sesji w tym tygodniu poświęciłem mu trochę czasu obserwując niebo lustrem 12". Pod moim niebem, które jednak  znacznie odbiega od optymalnego, cała czwórka dała się wychwycić bez większego problemu. Choć dało się coś zobaczyć w ES24 mm (60x), uznałem że ze względu na małe rozmiary obiektu szkoda męczyć wzrok i szybko zaaplikowałem większe powiększenie. Optymalny kontrast z tłem nieba dał Morfeusz 12.5 (120x).
NGC 4169 jawiła się jako wyraźnie najjaśniejszy składnik grupy. NGC 4174 i NGC 4175, nieco słabsze od poprzedniej, mają podobną jasność i momentami zdawało mi się, że w przypadku NGC 4175 dostrzegam wydłużony kształt i orientację wschód-zachód. NGC 4173 była zdecydowanie najsłabsza i widoczna jako wydłużone pojaśnienie nieba, wyłamujące się z prostokątnego kształtu, ale raczej zerkaniem i nie przez cały czas. Zwiększenie powiększenia w przypadku pierwszej trójki pozwala potwierdzić obecność tych galaktyk, ale całkowicie zgasiło NGC 4173.

Odnośnie porównania z Kwintetem Stefana, "Pudełko" rzeczywiście uważam za trochę łatwiejsze, choć do blasku HCG 44 i HCG 68 sporo tej grupie brakuje ;)

Edytowane przez daniel.s
  • Like 5

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mimo mątewek się udało z nad usteckiego portu :) 
Szkoda mi było kadru i wcisnąłem jeszcze kolejną kupkę, jak to jest pudełko to dołożyłem łańcuszek :)

Apusiem 90/600 i QHY 183C przy 180s gainem 11 i offsetem 12 posadzonym na iOptronku ZEQ25GT z domowego balkonu.

Grupa.thumb.PNG.ae2382cf1a7fc4a36fc6526b1957919b.PNG

1817780085_KupkaOK.thumb.PNG.196f0e19f223896ed214ee1bcc74943f.PNG

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacek E. napisał:

No i mimo mątewek się udało z nad usteckiego portu :) 
Szkoda mi było kadru i wcisnąłem jeszcze kolejną kupkę, jak to jest pudełko to dołożyłem łańcuszek :)

Apusiem 90/600 i QHY 183C przy 180s gainem 11 i offsetem 12 posadzonym na iOptronku ZEQ25GT z domowego balkonu.

Grupa.thumb.PNG.ae2382cf1a7fc4a36fc6526b1957919b.PNG

1817780085_KupkaOK.thumb.PNG.196f0e19f223896ed214ee1bcc74943f.PNG

Super, lubię takie lekko zaszumione, czarno-białe jednoklatkowce. Nawet bardziej niż tzw astrofotografię estetyczną. Gdyby jeszcze była w tym taka magia jak przy obserwacjach wizualnych, to bym się przebranżowił ;)

14 godzin temu, daniel.s napisał:

 

Odnośnie porównania z Kwintetem Stefana, "Pudełko" rzeczywiście uważam za trochę łatwiejsze, choć do blasku HCG 44 i HCG 68 sporo tej grupie brakuje ;)

Zdecydowanie tak :) . Wczoraj obserwowałem Hicksona 61 na miejscówce wg mapy LP 21.62mag/arcsek2, ale przejrzystość i zasięg szału nie robiły. Hickson 68 świecił, natomiast w 61 cała czwórka widoczna, jednak to nie było to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MichalKaczan napisał:

Gdyby jeszcze była w tym taka magia jak przy obserwacjach wizualnych, to bym się przebranżowił ;)

Też tak uważałem gdy miałem dobry wzrok ale lata go odbierają niestety :( 
Ale pocieszam się tym, ze z balkonu mogę ciemnoniebne obiekty ,,pooglądać" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widziałem raz te galaktyki w 12" teleskopie. Zapisałem to jakoś tak:

"W domu pobieżnie zapamiętałem położenie pewnej grupy i teraz, gdy w okularze ukazała się mała galaktyka, pomyślałem, że pewnie nie odnajdę mojego celu. Lecz już po chwili okazało się, że wcale nie ma tam jednej galaktyki, ale cztery. W 60 razach widać było upakowane na niewielkiej przestrzeni cztery galaktyki, choć w pierwszych chwilach nie byłem jeszcze tego pewny w stu procentach, bo dopiero się pojawiały. Sprawdziłem wszystko w okularze 14mm. Tak, to one. Na górze, po lewej, widniała najjaśniejsza z całej czwórki - NGC 4169. Po prawo, idąc zgodnie ze wskazówkami zegara, była słabsza NGC 4174, poniżej zaś jeszcze słabsza NGC 4175. Najsłabiej świeciła ta po lewej na dole - NGC 4173, która była mocno rozciągnięta, o słabej jasności powierzchniowej. "Kitowiec" 10mm także pokazał cztery składniki. Załadowałem 4,7mm; wszystkie były widoczne, wraz z najsłabszą, tą podłużną. Wróciłem do 60 razy i teraz NGC 4173 było widać z łatwością."

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem czy ta grupka galaktyk była już OT... no i jest :)

Często tam zaglądam jak tylko mam możliwość. Widziałem Pudełko przez różne teleskopy, najmniejszy jednak to 8".

Ostatnio podziwiałem te galaktyki kilka dni temu przez teleskop 12" i w okularach 13mm oraz 8mm. Widoczne bez problemu od razu wszystkie składniki. Wyskakują pięknie z tła metodą zerkania a "stackując" je na żywo mamy piękne czarno białe zdjęcie w głowie ;)

Edytowane przez piotrkusiu
  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)