Skocz do zawartości

Prośba do Leniwych


Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę w imieniu wydaje mi się wielu Userów którzy nie mają odwagi zabrać głosu na forum w następującym temacie;

Pomimo powszechnej opinii o super wykształceniu Polaków pragne poinformować  nie wszyscy z nas znają język angielski

w stopniu pozwalającym na zapoznaniem się z tekstami napisanymi na CN czy też np; anglojęzycznych recenzji a niektórzy co trudno sobie wyobrazić nie znają go wcale.Sam sklasykował bym się  gdzieś pomiędzy tymi dwoma grupami ale nie ma to znaczenia dla mojej prośby.

Wydaje mi się że jeżeli ktoś powołuje się na anglojęzyczne opinie czy teksty żródłowe,  to znaczy że zrozumiał je w całości a co za tym idzie mógłby pokusić się o ich przetłumaczenie z pożytkiem dla całego forum.

W jednym z ostatnio prowadzonych tematów z tego powodu "Anka" wycofała się z dyskusji a inni w ogóle nie podjęli tematu.

A może brak tłumaczenia wynika z tego że sam cytujący nie do końca jest pewny czy sam dobrze rozumie cytowany tekst i dla pewności woli podać link do oryginału kombinując w myśli ( a teraz macie i sie gryżcie )  ;)

ps.

Jak by ktoś miał problemy z "Bukwami" to moge pomóc ale po Angielsku to niestety słabo Ablam no ale to chyba sprawa mojego rocznika i wrodzonego lenistwa

ps.2

Temat umieściłem w "Sprzęcie obserwacyjnym" bo tutaj mamy najczęściej do czynienia z tym problemem

ps.3

Anka poprzyj mnie w tym temacie bo jak nie to znaczy że nie miałem racji i w ogóle świat jest wstręntny i straszny i w ogóle nie ma sensu oglądać seriali

pozdrawiam Piotr

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anka poprzyj mnie w tym temacie bo jak nie to znaczy że nie miałem racji i w ogóle świat jest wstrętny i straszny i w ogóle nie ma sensu oglądać seriali

Oglądaj! Popieram. Rzecz dotyczy tego tematu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2870.msg33544#new

Jeden link wytrzymałam i się ustosunkowałam, bo był wpleciony w szerszą wypowiedź.  Przy trzecim angielskim cytacie pomyślałam podobnie jak Ty. Nie dość, że walczę z mechaniką kwantową, to jeszcze muszę rozpracowywać tekst angielski. Ja po polsku, interlokutor po angielsku. No, jak głuchy z niemym. Może następnym razem odpowiem po angielsku i żeby było mądrze, ściągnę czyjąś wypowiedź.

"There is currently no complete quantum theory of the remaining fundamental force, gravity. Presumably, the as yet unknown correct quantum field-theoretic treatment of the gravitational field will become and "look exactly like" Einstein's general theory of relativity in the "low-energy limit", or, more generally, like the Einstein-Yang-Mills-Dirac System. Indeed, quantum field theory itself is possibly the low-energy-effective-field-theory limit of a more fundamental theory such as superstring theory"

Interesujące  ::) :D

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za polskimi postami na polskich forach  8)

W ostateczności można się ,,podeprzeć" cytatem w innym języku, choć powinien być wcześniej odpowiednio zobrazowany po naszemu  :)

Nadmierne cytowanie angielszczyzny jest coraz bardziej nadużywane - szczególnie w bardzo specjalistycznych dziedzinach i nic nie wnosi do wątku, nie jesteśmy w stanie z podstawową znajomością języka ,,ogarnąć" tematu  :(

Najgorsze jest to, że najczęściej ,,robią" to ludzie, którzy ledwo ten język znają. Bardzo często można to zauważyć u naszych znajomych, którzy wracają po 3 - 4 latach pobytu za granicą. Nagle stają się tacy międzynarodowi zapominając języka.

Tak nie powinno być - moim zdaniem to zwykły szpan.

Tak nie musi i nie powinno być - przykład: Moja córa od 1999 roku mieszka za granicą (naszych jak na lekarstwo) , tam skończyła studia, od 2005 roku posiada drugie obywatelstwo. Na palcach jednej ręki można policzyć jej wpadki językowe (biegle włada dwoma obcymi językami), nie miesza, nie przekręca wyrazów, mówi czysto i tylko po naszemu jeśli jest w kraju.

Chyba jednak można  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też popieram! Czytałem dyskusję o masie fotonu i było to interesujące, ale mój angielski nie pozwala na stu procentowe zrozumienie tak "naukowego" języka (w cytacie było pełno słów stricte naukowych których nie znam i nie rozumiem :(  )

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak uważam szczyt cwaniactwa.  Wrzucać dość skomplikowany tekst i nie pokosić się nawet  o próbę  choć dowolnego tłumaczenia.  Moim zdaniem jeśli powołujemy się na jakiś naukowy fragment, powinniśmy postarać się jednak to przetłumaczyć I opublikować  na forum..Metoda "tnij i klej" nie jest dobrym rozwianiem. ... Jeśli mamy wątpliwości czy zrobiliśmy to dobrze -proszę  podać link do oryginału!

Rozumiem ze takie działanie powinno wynikać z netykiety? i nie muszę wprowadzać takich rzeczy do regulaminu?  ::)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówców. Choć nie mam większych problemów z angielskimi tekstami, to wyjątkowo nie lubię, kiedy ktoś podczas dyskusji wkleja długi fragment po angielsku i nie pokusi się nawet o krótkie streszczenie tego, co chce tym tekstem przekazać. Zresztą podobnie ma się sprawa z (często bezrefleksyjnym) wklejaniem tekstów po polsku.

Ja od jakiegoś czasu staram się nie wypowiadać w spekulatywnych tematach, w których ktoś wkleja dziwne teksty z mało wiarygodnych źródeł, często sprzeczne z aktualnym stanem nauki, nie próbując nawet dowiedzieć się, nie próbując nawet poznać wycinka wiedzy, którego mają one dotykać. W ostatnich miesiącach kilkukrotnie dałem się wciągnąć w takie dyskusje i przy okazji każdej z nich straciłem mnóstwo czasu na czytaniu bezsensownych teorii i tłumaczeniu podstaw fizyki. Aktualnie staram się takich tematów unikać. Gdyby ludzie wklejający takie teksty zadali sobie trud przeczytania ich i zrozumienia, co autor stara się przekazać, jednocześnie poznając obecny stan wiedzy z danego zakresu, uniknęlibyśmy wielu bezsensownych dyskusji, skupiając się na naprawdę ciekawych aspektach otaczającego nas świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdyby ludzie wklejający takie teksty zadali sobie trud przeczytania ich i zrozumienia, co autor stara się przekazać, jednocześnie poznając obecny stan wiedzy z danego zakresu, uniknęlibyśmy wielu bezsensownych dyskusji, skupiając się na naprawdę ciekawych aspektach otaczającego nas świata.

Piotrek, dokładnie tak samo myślę.

A gdyby tak jeszcze dyskutowali o faktach, nie o swoich fobiach czy przekonaniach, oraz zachowywali minimum kultury, świat byłby piękniejszy.

No co, nie można pomarzyć?  ;D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co, nie można pomarzyć?  ;D

Marzmy o czymś realnym. Ja na przykład marzę o 109 pogodnych, suchych nocach obserwacyjnych w roku.

Hm... ale chyba jednak nie... to jest jeszcze mniej realne niż marzenie Janka...

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak jeszcze dyskutowali o faktach, nie o swoich fobiach czy przekonaniach, oraz zachowywali minimum kultury, świat byłby piękniejszy.

Niestety, z reguły są to właśnie osobiste marzenia i przekonania niewynikające z wiedzy. Jeśli ktoś tupie nogą i upiera się, że ma rację ignorując, co nauka już wie, to trudno dyskutować. Nie mówię, że tak było przy masie fotonu, ale czasem tak to wygląda.

Nie, Robert, nie powinieneś wprowadzać tego do regulaminu. Jeśli ktoś będzie chciał Ci rozwalić forum, to i tak to będzie czynił. To są rzeczy oczywiste. Jeśli nie podoba mi się poziom dyskusji (gdziekolwiek), to ją opuszczam.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzmy o czymś realnym. Ja na przykład marzę o 109 pogodnych, suchych nocach obserwacyjnych w roku.

Hm... ale chyba jednak nie... to jest jeszcze mniej realne niż marzenie Janka...

Nie zgadzam się z tym. Jest wiele miejsc na świecie ze stu dziewięcioma pogodnymi nocami. Natomiast nie znam żadnego forum ze stu dziewięcioma dniami rzeczowej dyskusji.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram jeżeli ktoś wstawia coś po angielsku to chociaż by to streścił dla nie znających bo i tacy są a jest ich sporo.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrace sie rowniez do dyskusji.

Ja osobiscie nic nie mam przeciwko podawania linkow, cytatow w innych jezykach, ale to co zauwazylem w podanym temacie zalinkowanym przez Anke zaskoczylo mnie troche. Jak juz ktos linkuje lub cytuje - no, mozna powiedziec trudny temat dla nas amatorow, i to jeszcze po angielsku, to powinien przynajmniej strescic i przetlumaczyc temat zrodla. Palnac sucho cytat - sorki, ale to tak nie powinno dzialac...

Kiedys kupilem sobie ksiazke o teorii chaosu po angielsku, i wiecie co, moze 10% z tego zrozumialem - ale jestem glupi  :P

PS: W kafejce siedze i nie mam polskich liter - wybaczcie mi.  ;)

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)