Skocz do zawartości

Obserwcje głębokiego nieba "małym" teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam następujące pytanie:

 

Posiadam dość skromny teleskop Celestron Travel Scope 80 (ogniskowa 400 mm, światłosiła 1/5). Jestem wciąż początkujący, więc na razie nie szaleję, dokupiłem sobie tylko Barlowa (3x) i filtr księżycowy. Natomiast nie mogę wypatrzyć, oprócz paru wyjątków (Mgławica w Orionie, Gromada Pszczółka) żadnych obiektów głębokiego nieba - np. Tripletu Lwa, a widoczność kończy się gdzieś koło 10 mag. Czy warto do takiego teleskopu dokupić filtr mgławicowy?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wypatrywać gromad? Są łatwiejsze na początek np. kuliste M13, M92, M3, M53. Jasne, wyraźne i łatwo je odróżnić od "normalnych" gwiazd już nawet w szukaczu. Raczej nie bawiłbym się w filtry do takiego małego teleskopu. Odkładaj na większy ;)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

z jakiej lokalizacji obserwujesz ? Ciemne niebo da lepsze efekty niż filtr.  Jeśli nie chcesz się daleko ruszać to chociaż znajdź miejsce w którym jest relatywnie ciemno dookoła (bez lamp ulicznych itd). No i chwilę poczekaj - akomodacja oka zajmuje trochę czasu.

To co teraz w okolicy wieczora powinieneś złapać to M36 i M37 w Woźnicy (stosunkowo łatwo namierzyć) i w tym samym gwiazdozbiorze M38 - choć tu już będzie trudniej

W Bliźniętach natomiast szczerze polecam M35. Również stosunkowo łatwo znaleźć i w małym teleskopie jest piękna.

Napisz jak Ci poszło

Pzdr. Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Setaarius napisał:

Tutaj masz fajne propozycje do obserwacji, które zebrałem w jeden temat u siebie na forum dla małych teleskopów i lornetek.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

Proponuję zacząć od https://www.astropoludnie.pl/download/file.php?id=2503&sid=1762ea3de384dcae782d7ec779907cf6 

Każdy obiekt jest dodatkowo oznaczony czy jest łatwy, średni czy trudny. Zaczynasz od łatwych i wraz ze zdobywaniem doświadczenia przechodzisz do trudniejszych. Ciemne niebo i brak księżyca to podstawa. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Dzięki. Własnie czegoś takiego szukałem. 

Inna ciekawa strona z podobnymi wskazówkami https://starhopping.wordpress.com/mappe/ Na pierwszy rzut oka wydaje się, że może być bardzo pomocna przy poszukiwaniu tego czego "nie widać" ;) 

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę jeszcze polecić taką listę jasnych gromad otwartych. Oraz listy gwiazd podwójnych dla lornetki i małych teleskopów

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mwid1 napisał:

Cześć

z jakiej lokalizacji obserwujesz ? Ciemne niebo da lepsze efekty niż filtr.  Jeśli nie chcesz się daleko ruszać to chociaż znajdź miejsce w którym jest relatywnie ciemno dookoła (bez lamp ulicznych itd). No i chwilę poczekaj - akomodacja oka zajmuje trochę czasu.

To co teraz w okolicy wieczora powinieneś złapać to M36 i M37 w Woźnicy (stosunkowo łatwo namierzyć) i w tym samym gwiazdozbiorze M38 - choć tu już będzie trudniej

W Bliźniętach natomiast szczerze polecam M35. Również stosunkowo łatwo znaleźć i w małym teleskopie jest piękna.

Napisz jak Ci poszło

Pzdr. Michał

Michale, obserwuje z obrzeży Krakowa, więc jest trochę światła, ale nie jest to tak jak w środku miasta. Poza tym wyłączają w naszym mieście po północy teraz latarnie, więc jest nawet nieźle. Dzięki za propozycje.

 

2 godziny temu, Setaarius napisał:

Tutaj masz fajne propozycje do obserwacji, które zebrałem w jeden temat u siebie na forum dla małych teleskopów i lornetek.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

Wielkie dzięki, poszukam sobie tych obiektów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Zornicek napisał:

Wczoraj udało mi się dzięki Waszej pomocy złapać 2 gromady w Kasjopei (M 103 i C 13), 2 w Perseuszu (h Persei, x Persei) i dwie w Herkulesie - Gromadę Herkulesa (M 13) i M 19. Szczególnie te dwie ostatnie zrobiły na mnie wspaniałe wrażenie :)

W Herkulesie M13 i M92. M19 to też kulista, ale w Wężowniku. Kuliste są najpiękniejsze!!! Czasami robię sobie obserwacje, gdzie tylko po samych kulistych latam. Dla mnie mają wyjątkowy urok. Polecam jeszcze M3 w Warkoczu Bereniki, jasna i ładna. Jest tam też mniejsza M53, ale bardzo łatwo ją znaleźć, jest tuż obok Alfy Warkocza. Gratuluję udanych obserwacji, czystego nieba!

Edytowane przez eszetka

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)