Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w zakupie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chcę zakupić 1 teleskop. Obserwować chcę głownie księżyc i planetu układu słonecznego.

W ciągu dnia teleskop ma służyć do obserwacji krajobrazu.

Zastanawiam się nad takimi modelami:

Celestron Astro Fi 90 mm
Celestron NexStar 102 SLT
Sky-Watcher Star Discovery 102

Czy warto kupić któryś z powyższych? Jeśli tak to który wybrać?

 

Ewentualnie czy do obserwacji krajobrazu nadają się teleskopy z  układem Maksutov-Cassegrain? Z tego co wyczytałem newtony się nie nadają (obrócony obraz). Jaki obraz dają Maksutov-Cassegrain? Prosty czy odwrócony?

Zależy mi na teleskopie z systemem go-to, ponieważ moje zdolności odnajdywania obiektów są po prostu słabe :)

Budżet to powiedzmy do 2600 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam , ze wszystkie teleskopy ktore podales sa po prostu slabe, a cene winduje system GoTo. Po co Ci taki system jezeli chcesz ogladac ksiezyc i planety? Wenus , Marsa , Jowisza i Saturna znajdziesz bez tego bo to jasne obiekty , a najjasniejsze DS-y , jak np M 13, M 42 , M 35, Double Cluster to sie latwo nauczysz. Jezeli juz MAK to lepiej 127 albo 150, po prostu wieksze lustro wiecej pokaze, a Newtony na Dobsonie daja najwieksze mozliwosci [zasieg , rozdzielczosc katowa, zdolnosc zbierania swiatla] w stosunku do ceny- np w tym budzecie starczy na GSO 10 plus jakis niezly okular. Do krajobrazow bardziej nada sie lornetka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdowanie obiektów samemu jest możliwe i na pewno przyniesie więcej radości niż nastawienie GOTO i oglądanie ;) 
+ możesz przeznaczyć środki na lepszy teleskop zamiast GOTO

Edytowane przez Knock
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Podepnę się pod temat. Jestem nowy ale chciałbym zacząć to co marzy mi się od kilku lat.

Planuje zakup Teleskop GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, model 880)   i okulary Tele Vue Powermate 2,5x. Czy dobrze kombinuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Co powiecie o Sky-Watcher Star Discovery MAK 102? Fachowcy z delta optical na taki właśnie sprzęt mnie namawiają. Warto to kupic?

Ewentualnie rozważam także zakup Sky-Watcher Star Discovery MAK 127

Edytowane przez szobak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zassaj sobie lub otwórz w Necie jakiś Astronomy Calculator, wpisz parametry teleskopu, okularu i wybieraj interesujące Cię obiekty. Stwierdzisz czy ich widok na ekranie Cię satysfakcjonuje.
A najlepiej wybierz się na pobliskie spotkanie obserwatorów nieba i pewność będziesz miał 100%.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, [email protected] napisał:

Planuje zakup Teleskop GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, model 880)   i okulary Tele Vue Powermate 2,5x. Czy dobrze kombinuję ?

Super wybor , tylko zamiast tej soczewki Barlowa lepiej kup jakis dobry okular, np Explore Scientific 14 mm .

Nie napisales jakie masz warunki i co chcesz ogladac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)