Skocz do zawartości

Guider? Ależ to bardzo proste!


Rekomendowane odpowiedzi

 

Kiedyś był chyba taki serial popularnonaukowy - "Parowóz - ależ to bardzo proste", " Pralka Frania- ależ to bardzo proste."

Podjąłem się kontynuacji. Dziś:

"Guider? Ależ to bardzo proste"

Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej.

Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona :) ).

Generalnie taki guider może sobie zbudować każdy, kto ma lub ma dostęp do drukarki 3D. I rozwaloną lornetkę typu 10x50, 12x50 lub podobną. Lub obiektyw o aperturze 50 mm i ogniskowej w granicach 180-220 mm. Na razie pokaże Wam na przykładzie jak to rozwiązałem.

Optyka

Optyka o aperturze 50 mm i ogniskowej 190 mm oparta o obiektyw lornetki Nikon Action 12x50.

Wydruk 3D tubusa i mocowania wykonany na drukarce Tarantula Pro z materiału PET-G Carbon Black firmy Nebula. Parametry druku: tem. dyszy 230/200, temp.stołu 80/60. Layers: 0.3/02 mm. Czas wydruku : 6 godzin 26 minut.

Wykorzystałem kawałek tubusa lornetki, który wprawdzie winietuje nieco, ale znakomicie obniża wielkość wydruku, upraszcza montaż obiektywu no i oszczędza czas wydruku. Śrubka mocująca ma wtopioną rurkę mosiężną z gwintem ( insert) . Ten rodzaj mocowania zamówił jeden z kolegów pod swój setup.

Dodrukowałem też gustowny kapselek :) Z lornetki odpadł też znaczek Nikona więc nakleiłem do we właściwym miejscu :) 

 

 

Optyka.jpg.1144d6453a4f03d44cef28ae91a8f2a8.jpg

Kamera

Kamerę nabyłem na znanym portlu aukcyjnym, bo na zagranicznych portalach zwrócili uwagę, że ma ona parametry IDENTYCZNE z kamerą T7 i ZWI ASI 120 MC.

A są one następujące:

Sensor: Aptina AR0130

Rozmiar sensora:1/3 cala

Rozmiar piksela: 3.75 um x3.75 um

Max. rozdzielczość : 1280x960

S/N: 44dB

Zakres dynamiki: 83.5 dB

Czułość: 0.01 lux

Działa pod Win 7/8/10 oraz Linux ( UVC). W Windows widoczna jako HD WDM Camera ( choć tak naprawdę HD nie jest J ).

Kamera ma na stałe zabudowany kabel USB 2.0 ( nie ma gniazda). Nie jest także wyposażona w port ST4. Zasilanie z portu USB 5V.

Obudowa kamery: projekt wydruk samodzielny z materiału PET-G w kolorze Deep Ruby firmy Nebula.

Kamera ma przedłużony nosek, co pozwala na swobodna regulację ostrości bez stosowania jakichkolwiek wyciągów i fokuserów w guiderze.

880158188_Kamex.jpg.63e4f4b1d90b47784274aa6468ddc063.jpg

Testy i wnioski

1. Po pierwsze - całość waży ( z kablem) tylko 295 gram.

2. Przeprowadziłem realne testy pod gwiaździstym niebem ? setup : Takahashi FSQ 106N, montaż Takahashi EM-11Z, kamera głowna  FLI ML 8300. Oprogramowanie prowadzące sesję : Maxim DL. Porównywałem z moim oryginalnym  guiderem opartym na kamerze Starlight Xpress Lodestar oraz Orion Mini Guidescope.

3. W prowadzeniu nie zauważyłem żadnej różnicy, natomiast kamera Lodestar pokazuje więcej gwiazdek, ale jest to zrozumiałe wobec różnicy rozmiaru piksela sensora( Aptina 3.75 mikrona , Lodestar 8.2 mikrona).

4. Testowałem też współpracę kamery z darmowym oprogramowaniem PHD w wersji 2.6.7.  Kamera pracuje bez problemu, po kalibracji prowadziła montaż bez zauważalnej różnicy w stosunku do Maxima DL.

Poniżej wygląd całości - wykonanie "pod klienta"

komp.jpg.86050b05b65f73e4d789e0c861630da3.jpg

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)