Skocz do zawartości

Montaż SkyWatcher EQ5 GoTo SynScan PRO - problem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jestem posiadaczem Montażu EQ5 GoTo. Od tygodnia mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. 

Gdy wpisuje wszystkie dane do pilota i chcę wykonać alignacje na gwiazdę to montaż ma dość duży błąd i nie nakieruję na gwiazdę jak powinien. Gdy nie chcę wykonać alignacje i przechodzę od razu na obiekt np. Wenus lub księżyc, to można powiedzieć, że prawie idealnie nakieruje, lecz dalej na gwiazdy ma duży błąd. Testowałem również na mgławicach lub glaktykach, lecz tylko M63 w miare dobrze pokazał, reszta obiektów katastrofa. 

Jeżeli chodzi o montaż to

-Lunetka wycentrowana jest oraz jest dobrze ustawiona na polarną.

-Jest wypoziomowany oraz wyważony

-Wszystkie dane do pilota są na pewno poprawne, używam również aplikacji PolarFinder.

Zasilacz mam 12V/2A więc powinno być ok, dla pewności drugi sprawdziłem. Wersja syncana 04.39.04.

 

Już nie wiem w czym może być problem, próbowałem już wszystkiego (myślę), ale nic mi już nie przychodzi do głowy co to może być.

Jeżeli ktoś jest w stanie pomóc to bardzo bym prosił, dziękuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy "dość duży błąd" ? 


zrobiłbym tak:
- wycelował w ten "dobry" Księżyc lub Wenus

- później w najbliższą gwiazdę

- i z różnicy w położeniu próbował wykoncypować gdzie tkwi błąd w sformułowaniu:

 

Godzinę temu, Legierskim napisał:

-Wszystkie dane do pilota są na pewno poprawne

 

i jeszcze pytanko dodatkowe

 gdy mimo dużych początkowych różnic początkowych wykonasz całą procedurę alignacji na 3-gwiazdach, to 3-cia jest już bliżej? Jak później przez całą noc i po dużym obszarze nieba działa GOTO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży błąd w sensie, robie np. alignacje pierwszej gwiazdy Arktur i montaż myli się gdzieś 30° na lewo oraz z 5-10° na dół. I za każdym razem pokazuje tą samą błędną pozycje.

Szczerze mówiąc, nie wykonałem już alignacji bo dość dużo musiałem z pilota kalibrować, choć w sumie nie pomyślałem o tym i przy ładnej pogodzie to wykonam i zobaczyć co dalej. Po prostu nawet jeśli minimalnie bym się pomylił w ustawianiu na polarną, to wydaje mi się, że aż takiego dużego błedu by nie wskazał, choć tak jak wspomniałem jest dobrze ustawione.

Zrobię tak jak piszesz i dam znac, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)