Skocz do zawartości

Przesłona na lustro główne dla teleskopu Newtona


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Warto zastosować tą prostą i skuteczną metodę, by zminimalizować dyfrakcję światła na jasnych gwiazdach. 

  • Like 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam patentu na to, i nie drukowałem bo nie mam drukarki 3D. Znalazłem to na jednym z niemieckim forum astronomicznym. Markus ma swój profil na Facebooku

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w produkcji taką przysłonę 295 mm na lustro 300 mm, która ma wchodzić w wyfrezowanie w klatce dolnej, normalnie przeznaczone na pokrywkę zabezpieczającą lustro.
Kołki M3 na obwodzie co 120* są do korekcji tolerancji koncentryczności klatki i lustra. Całość będzie z wyczernionego aluminium, bo to chyba da najostrzejsze krawędzie.
Sprawdzę, czy górną powierzchnię nie lepiej będzie wykleić flokiem.
Przysłona nie jest przy samym lustrze, bo: 1. u mnie łapki lustra są przykręcane z boku, 2. obawiam się, że światło odbite od przysłony mogło by wrócić do lustra odbijając się od góry klatki (otwór 304 mm).
Nie wiem jeszcze jak to działa, ale spodziewam się redukcji odblasków od zaokrąglonego i nie pokrytego rantu lustra (pewnie około 1 mm) i deformacji prążków dyfrakcyjnych przez łapki lustra (chyba największy zysk na ciasnych podwójnych).

przyslona_T300_295_mm.png

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Astrotuvoc napisał:

Widziałeś co zrobiło mu się po obserwacjach słonecznych? ;)

Pisze jak obserwował ? Chętnie się dowiem czego nie powinno się robić.
Nie spodziewam się takich deformacji, jeśli obserwował z filtrem typu ND, nawet ND3.8 (tłumienie 10^3.8) na wejściu teleskopu. No chyba że to nie było z Ziemi...

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobił bardzo cienki ten pierścień, na oko ze 2 mm. Mało, moim zdaniem. ABS był by lepszy bo topi się przy ponad 200°C (ja drukuje na 250-270°C). 

Po za tym, przy projekcji okularowej nagrzewa się tylko okular więc jak rozgrzał LG ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Pisze jak obserwował ? Chętnie się dowiem czego nie powinno się robić.
Nie spodziewam się takich deformacji, jeśli obserwował z filtrem typu ND, nawet ND3.8 (tłumienie 10^3.8) na wejściu teleskopu. No chyba że to nie było z Ziemi...

Z tego co zrozumiałem to druk był z PLA. Może to było powodem.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)