Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop. SW 150/750 + dodatki.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Planuję zakup pierwszego teleskopu i wybór padł na SW 150/750. Postanowiłem dokupić soczewkę i parę okularów bo opinie o tych w zestawie są nie najlepsze a także filtry bo mieszkam na obrzeżach Rybnika i niebo mamy tu jasne...

Wybór padł na taki zestaw:

1. Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

2. Okular Explore Scientific 5,5 mm 62 stopnie

3. Okular TMB 2,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II

4. Okular Explore Scientific 10 mm 70 stopni 

5. Soczewka Barlowa GSO 2x 2'' ED

6. Filtr Orion Ultrablock Narrowband

7. Filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow

 

8. Filtr księżycowy GSO ND 0,9

Pytanie czy jest to dobry wybór na początek i co możecie polecić jako lepszą alternatywę. Cena wynosi 3490zł i jest to absolutne maksimum jakie chcę przeznaczyć na ten cel.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, johnnyZarizony napisał:

Okular TMB 2,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II

To chyba lekka przesad i bardzo optymistyczne podejście, do maksymalnego powiększenia. Ja bym sobie ten okular odpuścił. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, johnnyZarizony napisał:

Wybór padł na taki zestaw:

1. Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

2. Okular Explore Scientific 5,5 mm 62 stopnie

3. Okular TMB 2,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II

4. Okular Explore Scientific 10 mm 70 stopni 

5. Soczewka Barlowa GSO 2x 2'' ED

6. Filtr Orion Ultrablock Narrowband

7. Filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow

8. Filtr księżycowy GSO ND 0,9

Do obserwacji Słońca:
Folia ND5 + oprawa

Napęd w 1 osi do EQ3-2 - mam takowy i bardzo ułatwia obserwacje, gdyż teleskop podąża za obserwowanym obiektem i nie trzeba co chwilę kręcić mikroruchami, tylko przyglądać się szczegółom na obserwowanym obiekcie, który nie ucieka z pola widzenia.

Do tego teleskopu nie polecam krótszych okularów niż 6mm, ten 5,5mm to max, daruj sobie krótsze, a zwłaszcza 2,5mm (dającego źrenicę wyjściową 0,5mm i malutkie pole widzenia 0,19 stopnia), bo nic ostrego przez niego nie zobaczysz, a nawet mniej niż przez 5,5mm. Po 1 użyciu raczej będziesz się chciał go pozbyć.
Do mgławic polecam okular 17-25mm.
Ja w swoim newtonie do mgławic/galaktyk/komet najczęściej używam 13 mm, czasem 8mm - też mam jasne niebo.

Barlowa też sobie daruj, chyba, że chcesz jakąś fotkę zrobić. Nie znam żadnego obserwatora, który używa barlowa podczas patrzenia w okular :)

Filtry (6 i 7) też bym sobie darował na początek.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze nie kupiłeś a jesteś zainteresowany, to mam "podobny zestaw", kompletowałem go przez ostatnie 4 lata, najpierw wizual, później lekko w astrofoto, aż finalnie kupiłem refraktor.
Jak coś to mam N150/750 z dodatkową grzałką na LW, maską bahtinova (gdybyś chciał spróbować astrofoto kiedyś), filtrem ND5 w oprawie i pudełku, dedykowaną torbą DO, wyciągiem 1:10 i kilka złaczek/przedłużek/redukcji, filtr 2" UHC=s Baadera.
Do tego mam okulary ES: 4.7//82, 8.8//82, 16/68, 20/68. 24/68 - używałem też innych okularów, bardziej budżetowych ale szybko ich się pozybyłem, nie dawały tyle frajdy co ES'y.
Gdybyś coś tam chciał (a wszystko jest co najmniej w bdb stanie, to daj znać na PW żeby nie zaśmiecać Ci wątku. Gdybyś miał jakieś pytania o konkretne elementy to służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dobson 8 tylko jakiego producenta polecacie? Bądź 150/750.

2. Explore Scientific 5,5 mm 62°

3. Baader Hyperion 13 mm 68°

4. Explore Scientific 10 mm 70°                           Warto?

5. Filtr ES polaryzacyjny regulowany 1-40%

6. Filtr Orion Ultrablock                                        Warto?

7. Jakiś Filtr mgławicowy np UHC-s                     Warto?

Im więcej czytam forum tym więcej opcji i już mnie powoli głowa boli :) Największy dylemat teraz to czy 8' czy 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, johnnyZarizony napisał:

Im więcej czytam forum tym więcej opcji i już mnie powoli głowa boli :) Największy dylemat teraz to czy 8' czy 150/750.

Może spróbuj załapać się na jakieś obserwacje w okolicy i popatrzeć przez parę sprzętów. To może być lepsze dla Twojego wyboru (i Twojej głowy) niż miesiąc czytania...
No i najpierw zdecyduj się na teleskop, bo reszta zależy od tego.  A potem jeden, dwa przyzwoite okularki i poobserwuj trochę, to Ci wyklaruje co możesz jeszcze potrzebować.
Kosmos jest wieczny i poczeka, aż się wyposażysz.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Mareg napisał:

Może spróbuj załapać się na jakieś obserwacje w okolicy i popatrzeć przez parę sprzętów. To może być lepsze dla Twojego wyboru (i Twojej głowy) niż miesiąc czytania...
No i najpierw zdecyduj się na teleskop, bo reszta zależy od tego.  A potem jeden, dwa przyzwoite okularki i poobserwuj trochę, to Ci wyklaruje co możesz jeszcze potrzebować.
Kosmos jest wieczny i poczeka, aż się wyposażysz.

Co człowiek to opinia i wielki natłok różnych zdań powoduje ból głowy ;) Narazie atakuję forum bo nie mam nikogo znajomego, który posiadałby teleskop. Przeznaczenie teleskopu czyli obserwacje skłania mnie w stronę 8" i okularów Hyperion 5mm i 13mm (chyba że polecacie coś jeszcze poza kitowymi). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GSO, to uchodzi za fajny. 

Na początek wygląda ok.

Hyperiona 13 mam (używam z 13" Dobsonem). Powiem tak:  jest przyzwoity. Są lepsze (np. Morpheus) ale niestety dużo droższe.

Ten 5mm to tylko chyba do planet i to przy na prawdę dobrej pogodzie.

Powerowanie przy DS-ach nie jest potrzebne. 

Warto natomiast mieć jakiś okular 24 lub nawet koło 30mm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Mialem podobny dylemat rok temu. 

GSO na dobsonie to najlepszy wybór jakiego możesz dokonać. Jest najbardziej opłacalny, jeśli chcesz zobaczyć coś więcej niż tylko planety i księżyc. Pamiętaj też, że do tego teleskopu 10" wymagane są też lepsze okulary. W zestawie jest tam przyzwoity GSO 30mm przyzwoitej jakości, tym bardziej na początek. Do tego kupiłbym okular ES 14 lub 11mm + bardzo dobrej jakosci barlow jakim jest GSO 2X 2" ED - ja takowego używam i jestsm zadowolony, tym bardziej dla początkującego. Ostatnio robiłem test dla porównania obrazu i zobaczyłem wszystkie obiekty z barlowem które widziałem w samym okularze (przeliczając o takiwj samej ogniskowej co z barlowem). Mam filtr oriona ultra block, ale prajtycznie nie używam go w ogóle poza 2 mgławicami. Ja co prawda mam w miarę ciemne niebo i niepotrzebnie przyciemnia obraz na innych obiektach niz wspomniane 2 mglawice. Nie wiem jak pod mocniej rozswuetlonym niebie sie sprawuje, ale koszt tego filtra jest dosyc spory takze lepiej sie dobrze zastanow. 

Kolimacje będziesz wykonywal z uzyciem pudelka od kliszy? Bo najwygodniejszy i najłatwiejszy jest kolimator laserowy (koszt chyba okolo 200zl) 

Do wszystkiego jeszcze okular ES 20 lub 24 mm 68°

I jeszcze jedno. Żebyś się nie rozczarował - nie zobaczysz obrazów w 1% podobnych do zdjęć z teleskopu Hubble'a albo nawet podobnych do tych, zrobionych przez astrofotografow amatorow, miej tego świadomość ?

Życzę udanego zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

 

W zestawie z 10" jest Erfle'a 30 mm i podobno tragiczny nie jest więc może sie przyda.

 

41 minut temu, Astroczlek napisał:

 

Kolimacje będziesz wykonywal z uzyciem pudelka od kliszy? Bo najwygodniejszy i najłatwiejszy jest kolimator laserowy (koszt chyba okolo 200zl) 

 

Tak bo już i tak przekroczyłem minimalny budżet dosyć sporo :) Połączenie Hyperionów 2" z filtrami 1"25 jest problematyczne czy nawet niemożliwe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, johnnyZarizony napisał:

W zestawie z 10" jest Erfle'a 30 mm i podobno tragiczny nie jest więc może sie przyda.

Tak bo już i tak przekroczyłem minimalny budżet dosyć sporo :) Połączenie Hyperionów 2" z filtrami 1"25 jest problematyczne czy nawet niemożliwe? 

Hyperiony mają gwint pod filtry 1,25". Ale słyszałem wiele opinii, że mają kiepską transmisję światła, przez co dają wyraźnie ciemniejsze obrazy. Na pewno lepiej zakupić ES-y w teleskopy.pl (w delta optical są droższe i niedostępne od ręki zazwyczaj) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, johnnyZarizony napisał:

Połączenie Hyperionów 2" z filtrami 1"25 jest problematyczne czy nawet niemożliwe? 

Hyperiony (poza asferycznymi 31 i 36) to okulary 1,25".
Orion UB 1,25" bez problemu się wkręca (używam go m.in. z Hyperionem 13) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Hyperion 5mm wydaje sie naprawde niezly, chociaz zastanowilbym sie nad jakims okularem 6 mm , np Baader Classic Ortho 6mm , ktory jest szczegolnie polecany do planet. Po prostu 5mm  da duze powiekszenie , a u nas rzadko wystepuja naprawde dobre warunki do takich powiekszen. Jowisz i Saturn w tym roku nisko, w przyszlym bedzie nieco lepiej ale tylko jesli chodzi o Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 i 6 to niewielka różnica. Duże powiększenie. Nie wiem czy nie za duże. Będą używane nieczęsto (pogoda vel seeing).

 

Baader Ortho 6 ma 50 stopniowe pole i krótki ER. W Dobsie obiekt szybko ucieka (testowałem).

Hyperion ma 68 stopni i dłuższy ER. Może być wygodniejszy (niestety to tylko podejrzenie, bo akurat 5mm Hyperiona nie mam).

 

W swoim Dobsonie (ogniskowa 1600) rzadko używam okularu krótszego niż 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lemarr7 napisał:

Ten Hyperion 5mm wydaje sie naprawde niezly, chociaz zastanowilbym sie nad jakims okularem 6 mm

 

8 godzin temu, piotrfie napisał:

5 i 6 to niewielka różnica. Duże powiększenie. Nie wiem czy nie za duże. Będą używane nieczęsto (pogoda vel seeing).

Dzięki za odpowiedzi i właśnie teraz moim jedynym dylematem jest Baader Ortho 6mm  czy 5mm Hyperion... bądź ES 5,5 62st. Nie wiem również jak wypadają te okulary pod względem jakości optyki. Macie jeszcze jakiś pomysł na okular planetarny do 10tki do 450zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, johnnyZarizony napisał:

Macie jeszcze jakiś pomysł na okular planetarny do 10tki do 450zł?

Tak, Hyperion 8 , lub 10 i pierścienie dystansowe 14 i 28mm. Do tego  Hyperion 21 i masz fajny komplet na początek.

 

 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezusie świebodziński co tu się rozpętała za akcja :) Synta 8 + średni okular w okolicy 15 mm + kitowe okulary i na początek...wystarczy! Jak jesteś początkujący to obadaj sobie na takim zestawie jak to wygląda, resztę możesz sobie spokojnie i powolutku według potrzeb wyposażyć. Ja mam Esy 24 mm, 14 mm i 6,7 mm. Najczęściej w okularze siedzi 14 mm. 6,7 mm jest tylko w super pogodzie, przy wychłodzonym lustrze, a i tak nie jest tak, jakbym chciał. Baaaaardzo rzadko to jak dotychczas używałem, a 5 mm czy mniej wymaga jeszcze lepszych warunków. Tu się nic nie pali, tu trzeba spokoju i cierpliwości! 8 cali + jeden porządny okular o średnim powiększeniu i w teren pod ciemne niebo start! Reszta przyjdzie z czasem :)

Edytowane przez eszetka
  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wybierał miedzy Ortho 6 i Hyperionem 5 to wziąłbym Hyperiona ze względu na szersze pole i wygodny ER (a może dlatego, że do ortho zraziłem się jako, ze jest dość uciążliwe w użyciu).

Jeśli szukasz czegoś zupełnie innego do planet to możesz spróbować BST StarGuider 5mm ED. Cenowo wypada pomiędzy Ortho i Hyperionem. Pole 60st. czyli też pomiędzy. Pole jest dość płaskie.
Rzeczywiście aberrację chromatyczną ma skutecznie ograniczoną (2 elementy ED). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, eszetka napisał:

Tu się nic nie pali, tu trzeba spokoju i cierpliwości! 8 cali + jeden porządny okular o średnim powiększeniu i w teren pod ciemne niebo start! Reszta przyjdzie z czasem :)

No tak, tu się muszę zgodzić z @eszetka. Bez pośpiechu. Nie musisz wszystkiego kupować od razu. Każdy zbiera doświadczenia i okulary z czasem ? 

Warto zacząć. Potem dokupić co potrzeba, a co potrzeba zobaczysz podczas obserwacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)