Skocz do zawartości
jutomi

Wieniec pyłkowy - pollen corona

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak co roku o tej porze można spróbować zaobserwować i uwiecznić na fotografii ciekawe zjawisko atmosferyczne - wieniec pyłkowy.

W odróżnieniu od typowego wieńca, który powstaje w wyniku dyfrakcji i refrakcji światła w kryształkach lodu lub kropelkach wody  wieniec pyłkowy powstaje w wyniku załamania i rozszczepienia światła w drobinkach pyłków roślinnych. Jego kształt jest również odmienny. Wokół jasnych źródeł światła nie tworzy centrycznych okręgów ale okręgi eliptyczne, z charakterystycznymi czterema "pogrubieniami" na obwodzie. Najłatwiej go zidentyfikować, gdy to źródło światła jest kilka stopni nad horyzontem, tam zagęszczenie pyłków jest największe.

Wieniec pyłkowy wokół Słońca jest najłatwiejszy do zaobserwowania i uwiecznienia na fotografii. Tu przykład zeszłorocznego nad poznańską starówką i wieżą ratuszową:

103216635_wieniecpykowywokSoca.thumb.jpg.717b191dea24094064144139a14c3cee.jpg

Nieco trudniej wyłapać wieniec pyłkowy wokół Księżyca.

1136963998_wieniecpykowywokKsiyca.thumb.jpg.6734582fcd62671ed64c9c1c41781e8b.jpg

Przedwczoraj, trochę przez przypadek udało mi się po raz pierwszy zaobserwować tworzenie wieńca pyłkowego wokół Wenus. Niestety zwiększające się zachmurzenie uniemożliwiło mi dłuższe podziwianie tego pięknego i niecodziennego zjawiska.

3.JPG.9a9a792eb45d76edef1aab777ec0c154.JPG

4.JPG.15d4876b381e5c0447fed05d4619583d.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Like 6
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolor zdaje się zależy od rodzajów roślin kwitnących w danym czasie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podobno nawet minimalne zmiany kształtu wieńca świadczą o tym, które pyłki przeważają w danym momencie. Różne rośliny mają pyłki i specyficznych kształtach, inaczej załamujące światło. Chętnie poczytałbym coś więcej na ten temat. Na razie znalazłem tylko to: https://www.imo.net/imcs/imc2003/traenkle/corona.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niedawno pierwszy raz usłyszałam o tym zjawisku, bardzo ciekawe, choć jako alergik uczulony na prawie wszystkie rodzaje pyłków zachwycałabym się płacząc i smarkając jednocześnie. Crazy A co do informacji na ten temat to znalazłam to: https://www.atoptics.co.uk/fz281.htm oraz badania na ten temat, wzory mogą kogoś wystraszyć, ale jest też troszkę obrazków, generalnie można coś z tego wyciągnąć. :) https://sci-hub.tw/10.1364/ao.33.004552

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta