Skocz do zawartości

Teleskop 3500 -6000 Zł


Rekomendowane odpowiedzi

Nikt Ci nic nie powie dopóki nie opiszesz jakoś wymagań tej osoby i warunków w jakich chce prowadzić te obserwacje. Ten sprzęt waży 30 kg, jego wynoszenie i wnoszenie jest więcej niż karkołomne, nawet każdorazowy demontaż i montaż dużego i ciężkiego tubusa jest kłopotliwy gdyby ktoś chciał przenosić to w kawałkach. Ten teleskop to sprzęt dla zaawansowanego użytkownika który wie dlaczego potrzebuje akurat takich parametrów i wie że jest gotów ponieść związane z nimi uciążliwości. Jego jedyną zaletą w Twojej sytuacji jest fakt, że jest to sprzęt stosunkowo uniwersalny, którym można obserwować zarówno planety czy Księżyc (duże powiększenia) jak i obiekty głębokiego nieba, wymagające dużej światłosiły i mniejszych powiększeń. Walorem jest oczywiście średnica - 20 cm gwarantuje że Twój obdarowany nie rozczaruje się od razu widząc jedynie ledwie dostrzegalne mgiełki. Pytanie tylko czy będzie mu się chciało i czy będzie miał możliwość manewrowania tak ciężkim sprzętem.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne miejsce obserwacji to obrzeża małej miejscowości, domek jednorodzinny. Jest co prawda wokół trochę drzew ale niezbyt wysokich, poza tym istnieje możliwość ustawienia teleskopu na dachu i problem drzew znika.

Co do wymagań to hobbystyczne obserwacje, szukałem czegoś uniwersalnego.

14 minut temu, Karol_C napisał:

Do obserwacji na pewno nie nadaje się. Wyciąg będzie za każdym razem gdzie indziej.

Możesz rozwinąć ?

Co do montażu to biorę pod uwagę HEQ5 PRO

Jakieś inne propozycje co do zestawu ?

G.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być pierwszy sprzęt, a osoba całkowicie nie zna nieba, to polecam kupić syna 6" lub 8" dobson + lornetka 7x40 (7 to powiększenie, 40 średnica soczewek w mm, może być nawet 50mm). Dla lornetki niewiększe powiększenie niż wspomniane 7x. Koszt lornetki max 500zl.

Do zestawu wydrukowane tebele Wimmera v3. 

 

Dlaczego nie warto wydać na start kilku tysi więcej? Droższy sprzęty to bardziej zaawansowane urządzenia. Trudniejsze w obsłudze, a zarazem mocniej zniechęcające w przypadku niepowodzeń. 

Edytowane przez tayson.82

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Jeśli montaż EQ to nie Newton. 

Chodzi o konstrukcję, zasadę działania montażu ?

 

36 minut temu, tayson.82 napisał:

Jeśli to ma być pierwszy sprzęt, a osoba całkowicie nie zna nieba, to polecam kupić syna 6" lub 8" dobson + lornetka 7x40 (7 to powiększenie, 40 średnica soczewek w mm, może być nawet 50mm). Dla lornetki niewiększe powiększenie niż wspomniane 7x. Koszt lornetki max 500zl.

Do zestawu wydrukowane tebele Wimmera v3. 

Dlaczego nie warto wydać na start kilku tysi więcej? Droższy sprzęty to bardziej zaawansowane urządzenia. Trudniejsze w obsłudze, a zarazem mocniej zniechęcające w przypadku niepowodzeń. 

Lornetka już przerobiona.

Zniechęcić się nie zniechęci, to nie dziecko :) Poza tym to GoTo co może pomóc  na początku.

Zależy mi na czymś uniwersalnym, co w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba można rozbudować, dlatego myślę o większym montażu.

Wszystkie uwagi i propozycje mile widziane !

G.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko rozumiem. Wierz mi ze goto odmóżdża. Cos jak nawigacja ?

Warto jako zabawkę na teleskop przymocować laser, prowadzić montaż z goto na obiekt, a lornetka obserwowac obiekt wskazany laserem. Robi się tak bardzo fajny przegląd nieba, uczący znajomości obiektów. Polecam. 

 

Oczywiście laser i teleskop muszą byś zsynchronizowane, tj "strzelać" w ten sam punkt. 

Edytowane przez tayson.82
  • Like 3

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwacje to:

Newton 8-12" GSO lub SW - dobry na DSy (galaktyki, mgławice itp), gorzej ale dobrze US (planety, Słońce, Księżyc itp.).

Albo

EQ5, HEQ5, EQ 3-2, któryś z tych plus MAK 127 lub ED 80 - dobry do US, tylko jasne DSy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra kupując i używając ten montaż z goto  pozbędziesz się radochy z samodzielnego odszukania interesującego obiektu który i tak zobaczysz w okularze tak samo, a przecież o tą radochę w gruncie rzeczy chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo jednak nie mogę się zgodzić, że GOTO odmóżdża itp. Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że SkySafari na telefonie to też nie to, a super - twardziel zakwestionuje używanie papierowej mapy, bo lepiej mieć całe niebo w głowie. ?

Nieba człowiek uczy się i tak. GOTO na początku pomaga, potem przestaje być niezbędne, ale bywa użyteczne. Co do napędu, to zawsze jest użyteczny.

Jeśli budżet pozwala, to czemu nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piotrfie napisał:

Jeśli budżet pozwala, to czemu nie?

To zależy od człowieka oczywiście ale szukać nauczyć jest się łatwo i potem takie GoTo jest w sumie zbędne. Odszukanie obiektu mając doświadczenie to w sumie w najgorszym przypadku mimuta, dwie. Chyba, że ma się zły dzień to i godzinę :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zależna gdzie chcesz kupić. Ten sklep akurat ma promocję na ten teleskop :

https://fotozakupy.pl/product-pol-11102-Teleskop-Sky-Watcher-Dobson-10-Flex-Tube-Go-To-uniw.html?gclid=Cj0KCQjw-r71BRDuARIsAB7i_QP3tKLFWSMIQsU0iOqI9-ZEjbOi3dy_8UrTn3HQ9v8WftXyXHk3mZwaAlVHEALw_wcB

 

Goto( które w montażach SW pozostawia wiele do życzenia) może nie jest tak przydatne jak prowadzenie za nastawionym objektem, można by kupić platformę paralaktyczną pod dobsona ale teraz ciężko takowe dostać i też troszkę kosztują, no i to przewijanie co godzinę bo na tyle starcza prowadzenie. Montaż paralaktyczny do wizuala to bardziej pod tuby z wyjściem okularowym z tyłu tuby ale z newtonem też się da tylko czasami będzie trzeba obrócić tubę aby mieć dostęp do okularu.

HEQ5 to tak naprawdę do astrofoto się przyda bardziej i większy udźwig pozwoli wieszać cięższe tuby ale tutaj to nie masz wyboru i w zasadzie ten EQ5 starczy do tej tuby a o większych tubach na paralaktyku radzę zapomnieć.

 

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to GOTO obsługuje także sytuację, gdy Dobson jest na platformie. W sumie to prostą platformę w np. teleskopy.pl można kupić za jakieś 1200 zł (https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6015). Może nie jest to szczyt marzeń, ale niewiele więcej na naszym rynku jest. Astroshop też ma coś podobnego (platformy ze sklejki), w podobnym przedziale i konstrukcyjnie oparte nawet o ten sam napęd, natomiast jedyną bardziej solidną propozycją na rynku jest Geoptik, ale kosztuje ze 4 razy tyle i straszny to kloc.

Poza tym do wizuala prowadzenie za obiektem, które zapewnia GOTO w takim Dobsonie, o jakim pisał @prestoneq może być zupełnie dobrze realizowane przy użyciu mechanizmów prowadzenia w obu osiach, które przy okazji zapewnia GOTO. Rotacja pola dla wizuala nie jest szczególnie istotna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzesiek.R napisał:

Na 10" z GoTo chyba mnie nie będzie stać. Zastanawiam się czy jest sens dopłacać do montażu HEQ5, czy nie lepiej dokupić akcesoria ? Mam max 6tyś.

Grzesiek, zasadnicze pytanie przy takim budżecie brzmi: czy delikwent będzie chciał się bawić w astrofotografię. Jeśli tak, każda inwestycja w stabilniejszy montaż będzie na miejscu. Oczywiście nie jesteś tego pewien i trudno abyś za tego kogoś decydował. Jeśli nie będzie to jego żywioł, to może zasadniejszy byłby montaż Dobsona - z tego co piszesz gabaryty i waga nie są problemem, warunki wyglądają na odpowiednie. Jak chcesz wgnieść delikwenta w podłogę (trawnik przed domem) i wydać pieniądze o których piszesz, zastanów się np. nad tym: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1800&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 305 1500 DOBSON 12 Pyrex ROZSUWANY

30 cm lustra to jest potęga. Nie jestem pewien, ale domyślam się że potem można do tego dołożyć GOTO jeśli będzie się chciało (musiałbyś to potwierdzić u sprzedawcy). I zostanie Ci 1000 zł na akcesoria...

A co jeśli gość zechce bawić się w fotografię? Przy 30 cm lustra uciekasz poniekąd przed tym dylematem. Przy tej średnicy i tak nie miałbyś szans zapewnić takiej opcji (chyba że chciałbyś bardzo mocno poszerzyć budżet...) - 30 cm teleskop to świetna zabawka do obserwacji wizualnych, a jeśli gość będzie chciał się bawić w astrofoto, powinien zacząć kompletować sobie sprzęt niezależnie od tego Dobsona - tylko na użytek fotografii, wybierając np. znacznie mniejszy refraktor o dużej światłosile i stabilny montaż paralaktyczny, choćby ten HEQ5. Te dwa scenariusze się ze sobą nie kłócą, przeciwnie - świetnie się uzupełniają.

 

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikwenta a raczej delikwentkę znam od 30 lat to moja żona. O teleskopie mówi od ładnych kilku a może kilkunastu lat :) Uparciuch z niej i jak coś sobie wbije do głowy to z tego nie zrezygnuje. Potrafi sporo obiektów rozpoznać na niebie bez stellarium choć ma zainstalowanego na smartfonie i potrafi z niego korzystać. Po przeczytaniu Waszych postów nadal skłaniam się w kierunku sprzętu, który podałem w pierwszym poście tylko najprawdopodobniej w większym montażem bo z czasem gdyby zaszła taka konieczność wystarczy tylko dokupić tubę. Co do astrofotografii to pewne, że prędzej czy póxniej będzie w obszarze zainteresowania (myślę, że z rok to zajmie).

Mam jeszcze ze  2 tygodnie na podjęcie decyzji.

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdziebys nie kupił i tak wszyscy ściągają towar z Delta Optical. 

Jak widzisz jakieś ceny przy sprzęcie to najpierw zapytaj sprzedawcę czy towar dostępny i czy cena aktualna. Nawet jeśli na stornie jest dostępny. 

Edytowane przez tayson.82

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki montaż czy duży Newton sporo waży. Nie wiem czy to dobry pomysł dla kobiekty. 

Miej świadomość, że astrofotografia to nie jest "pstryk, kilka minut w programach na komputerze" i już, zdjęcie gotowe. Wymaga ona sporo wiedzy, nauki i tak dalej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tayson.82 napisał:

Gdziebys nie kupił i tak wszyscy ściągają towar z Delta Optical. 

Jak widzisz jakieś ceny przy sprzęcie to najpierw zapytaj sprzedawcę czy towar dostępny i czy cena aktualna. Nawet jeśli na stornie jest dostępny. 

Jest dostępny, pytałem

 

3 minuty temu, Karol_C napisał:

Taki montaż czy duży Newton sporo waży. Nie wiem czy to dobry pomysł dla kobiekty. 

Miej świadomość, że astrofotografia to nie jest "pstryk, kilka minut w programach na komputerze" i już, zdjęcie gotowe. Wymaga ona sporo wiedzy, nauki i tak dalej.

Ja będę dźwigał niestety albo stety :)

Obróbką też się pewnie ja będę musiał zająć albo pomóc choć żona sporo potrafi zrobić przy komputerze - to kwestia pomijalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto i wisual to dwa różne światy. Próba łączenia wymagań tych dwóch światów w jednym teleskopie kończy się słabo - czyli duży Newton na montażu paralaktycznym, który nie będzie wygodny do wisuala i jest raczej trudnym sprzętem na początek, jeśli chodzi o astrofoto DSów. Ja wrócę do swojego przykładu: "Potrzebuję uniwersalny samochód. Taki, żeby przewieźć meble i fortepian, ale planuję w weekendy ścigać się na torze, więc może coś niskim zawieszeniem, po ponoć pomaga."

Odpowiedz sobie na pytanie od czego żona będzie chciała zacząć. DSy wizual - weź Newtona na Dobsonie. Można też zacząć przy okazji astrofoto i w tym budżecie kupić oprócz teleskopu Mini Traka 

Ja byłbym za tą opcją. Zobaczycie co żona polubi. 

Jeśli upierasz się, że sprzęt ma być uniwersalny to może STC 8". DSy wizual - w zasięgu ręki ogrom obiektów, Księżyc i planety pokaże bardzo ładnie. Zdjęcia Księżyca i planet też bez problemu. 
Na astrofoto się nie znam, ale chyba łatwiej zacząć od czegoś mniejszego niż 8" Newton. Tu raczej jakiś mały EDek, ale ja był zaczął od Mini Traka i szerokich pól.

W Astrofoto liczy się montaż, jego stabilność i jak się będzie prowadził, apertura teleskopu nie musi być duża. W wisualu odwrotnie - apertura jest kluczowa.

 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pmochocki napisał:

W Astrofoto liczy się montaż, jego stabilność i jak się będzie prowadził, apertura teleskopu nie musi być duża. W wisualu odwrotnie - apertura jest kluczowa.

I to jest sedno sprawy. Kupisz 20 cm i okaże się, że żona nie ma serca do astrofotografii. Wówczas każdego wieczora będzie żal każdego centymetra średnicy, który mogłeś kupić, a nie kupiłeś. Ten 20 cm Newton za 4300 zł zbiera ponad 800 razy więcej światła niż ludzkie oko. Droższy o zaledwie 700 zł Newton na Dobsonie o 30 cm średnicy zbiera ponad 1800 razy więcej światła...

Edytowane przez lulu
  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzesiek.R napisał:

Ja będę dźwigał niestety albo stety :)

A gdzie możecie teleskop przechowywać ?

Myślę, że jak żona sama nie będzie obrabiała zdjęć to trochę astrofotografia traci sens ...

Kup SW lub GSO 12" używane jeśli to nie problem i jak się okaże, że jednak woli foto to kupicie sprzęt do foto.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2020 o 21:53, lulu napisał:

 Ten 20 cm Newton za 4300 zł zbiera ponad 800 razy więcej światła niż ludzkie oko. Droższy o zaledwie 700 zł Newton na Dobsonie o 30 cm średnicy zbiera ponad 1800 razy więcej światła...

Tak, ale bez GoTo a to warunek

W dniu 5.05.2020 o 08:37, Karol_C napisał:

A gdzie możecie teleskop przechowywać ?

 

Z tym nie ma problemu - domek jednorodzinny. Pomyślę też nad jakąś skrzynią transportową tylko te z ABS strasznie drogie dla dużego sprzętu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzesiek.R napisał:

Tak, ale bez GoTo a to warunek

Dlatego radziłem żebyś dopytał u dostawcy jak wygląda doposażenie takiej rury w goto. Bez przesady z tym goto. Sam mam ten system bo taki akurat kupiłem okazyjnie montaż - i prawie z niego nie korzystam, tylko mnie wkurza bo nie mam na jego konto pokręteł mikroruchów i bez prądu w ogóle nie mogę korzystać z montażu.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek.R napisał:

Ten montaż Dobsona jest stalowy czy aluminium ? Dokupić GoTo pewnie można bo są w ofercie gotowe zestawy z nim.

Ani z alu ani ze stali. Płyta wiórowa :)

Dokupić GoTo można ale jak nie kupisz tego od razu z teleskopem to już go nie kupisz wcale... zobaczysz.

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)