Skocz do zawartości

Refraktor czy MAK?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym obserwatorem nieba. Przeczytałem kilka książek o astronomii i zapoznałem się z nieboskłonem gołym okiem. Przyszedł czas na teleskop. Po wnikliwej analizie forów i ofert sprzedawców wybrałem na początek refraktor na montażu AZ. Sprzedawca polecił mi Meade Infinity 102 AZ ze względu na rzekomo najlepszy montaż AZ konstrukcji stalowej w tej grupie cenowej, ponoć lepszy od AZ3 w wykonaniu Sky-Watchera. Niestety po złożeniu otrzymanego teleskopu okazało się, że montaż jest kompletnie niestabilny i korzystając z prawa zwrotu jutro teleskop wróci do sprzedawcy. Tym samym ja też wracam do punktu wyjścia.

W międzyczasie naszły mnie przemyślenia, czy zamiast refraktora o aperturze 102 mm, nie powinienem dozbierać kasy i kupić MAK-a 127? Czy mogę prosić o wskazanie różnicy, co mógłbym oglądać za pomocą tych dwóch teleskopów? Rozumiem, że różnica jasności tych teleskopów to f=6 / f=12, ale nie bardzo wiem, jakie to daje praktyczne przełożenie na możliwości obserwacyjne i ewentualne proste zdjęcia lustrzanką Canon EOS 50D. Moje warunki obserwacji to własna działka na wsi, przy współczynniku zanieczyszczenia światłem 3-4.

Druga sprawa to moja niewielka umiejętność odnajdowania obiektów na niebie. Na razie nie chcę inwestować w profesjonalny system GOTO, ale zauważyłem w sprzedaży linię teleskopów Meade o nazwie StarNavigator NG. Czy ktoś wie, jak ten system pracuje i czy to jest warte kupienia? Z tym systemem można kupić tubę refrakcyjną 102 mm lub MAK 125 mm według poniższych linków:

https://www.skynet.pl/teleskop-refrakcyjny-meade-starnavigator-ng-102-mm.html

https://www.skynet.pl/teleskop-mak-meade-starnavigator-ng-125-mm.html

A może w ogóle nie iść w tym kierunku? Na co wydać 1000-2000 zł? Od razu zaznaczę, że ze względu na mobilność nie chcę Newtona, Dobsona, ani refraktora powyżej ogniskowej 600 mm.

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światłosilny refraktor i mak-cassegrain to dwa zupełnie różne teleskopy.

Krótki refraktor pozwala łatwo znajdować obiekty, ale aberracja chromatyczna uniemożliwi fotografię lustrzanką.

Mak127 ma sporo węższe pole widzenia i Tobie jako początkującemu obserwatorowi będzie ciężej znajdować obiekty głębokiego nieba, ale możesz na początek robić proste "portrety" Słońca (z filtrem słonecznym) i Księżyca. A potem popróbować z webcamem.

Jeżeli jest mowa o fotografii, to musiałbyś jednak jakiś paralaktyk. Z tego  co widzę mak127 na eq3-2 kosztuje w tej chwili prawie 2.500PLN - do tego napęd i będzie prawie 3 PLN.

Przy twoim budżecie zastanowiłbym się też nad newtonem 150mm na EQ3-2 + do tego napędy. Kolimacja jest spokojnie do ogarnięcia.

Oczywiście fotografię obiektów ciemnego nieba musiałbyś robić lustrzanką  z obiektywem foto, posadzoną bezpośrenio na montażu a nie którąś z tub wymienionych powyżej.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)