Skocz do zawartości

Synta 8 + Canon 1300D - cień na zdjęciach


KamHer

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam, 

Kupiłem Syntę 8 w grudniu tamtego roku. Od jakiegoś czasu zacząłem robić samoloty na wysokości przelotowej i zauważyłem że na górnej części zdjęcia robi się po prostu cień. I teraz do końca nie wiem czy jest to problem po stronie aparatu czy optyki teleskopu. Po pierwsze - w trybie Live View problem nie występuje. Jednak gdy zrobię zdjęcie z takim samym czasem na którym oglądałem obraz w LV magicznie się pojawia. Druga sprawa - gdy włożę aparat lekko pod kątem, tak żeby patrzył "w dół", to znika. Trzecia - występuje tylko na krótkich czasach naświetlania. Zazwyczaj samoloty pstrykam na czasie 1/2500, gdyż wymusza to duża światłosiła teleskopu. Gdy zrobię jednolicie niebieskie niebo na dłuższym czasie, powiedzmy 1/500 cienia nie ma, bo zdjęcie jest bardziej naświetlone. Dodam, że zdjęcia generalnie wychodzą ostre, tak samo przy wizualnych obserwacjach obraz żyleta. Więc co to może być?. Brak offsetu? Może zastosowanie soczewki powiększającej by miało sens, że wydłużyć czasy? Jakby ktoś miał jakieś pomysły, to śmiało ?

W załączniku obraz jak to wygląda na białej ścianie oraz 3 nieobrobione zdjęcia samolotów. 49855562058_c921ecc947_o.jpg49856402532_3a2903fed1_o.jpg49856099551_da8246e036_o.jpg49856402582_691e3123e4_o.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko wtórne nie jest idealnie obrysem naprzeciw wyciągu? albo wyciąg przekoszony? Albo migawka jest jednak uszkodzona.

Jak można włożyć aparat pod kątem? Złączki mocujące są sztywne przecież. Wyciąg ci się czasem nie kiwa mocno?

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migawka odpada, bo sprawdzałem na innym aparacie - jest to samo. Po prostu wkładam go pod kątem tak jak na obrazku i wtedy cienia nie ma. Poniżej też obraz jak wygląda lustro kątowe względem wyciągu, od góry oraz pająk. 

 49859152992_2566f0fb22_o.jpg

49858306003_4c9fe6f8b7_o.jpg

49858841396_8dab05fd76_o.jpg

49858306048_5a0833b735_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umiesz kolimować lustra prawidłowo?

To foto lustra wtórnego przez wyciąg jak było robione? telefonem bezpośrednio w złączkę czy przez jakiś kolimator?

Szukaj kogoś z okolicy kto niebem się interesuje to ci ustawi te lustra. Przez Neta zdalnie doradzanie jest trudne.

Jeśli aparat łapie po odchyleniu, być może LW jest ustawione zbyt blisko lub daleko od lustra głównego. To ewidentnie byłoby widać po włożeniu syncianego kitowego adaptera okularowego 1,25", że obrys LW nie jest centryczny z obrysem wewnętrznego wylotu wyciągu przy zaglądnięciu do wnętrza z pewnej odległości gołym okiem. Możliwe, że odbicia od LG są mocno rozkolimowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)