Skocz do zawartości

co "utarga" SCT11"


Rekomendowane odpowiedzi

 

Hej.

Potrzebuję porady kogoś obeznanego z poniższymi montażami i może z doświadczenia powiedzieć jaki będzie wyglądało prowadzenie i stabilność GOTO dla poniższych montaży.

Najpierw dane wejściowe:

1. Potrzebuję czegoś w trybie AZ GOTO do prowadzenia za planetami w dużych powiększeniach (docelowo Avikowanie). Nie może być to ciężka wielka "krowa", i nie musi być super idealne stalbilne z te 2-3 sekundy mogę poczekać jak drgawki ustaną, byleby w miarę prowadził się sam za obiektem.

2. Mam dość wąski balkon 1,25m - więc też nie może być to statyw z z dużym "rozkrakiem" nóg.

3.  Sprzęt jak na razie to achromat niefabryczny 120/1000, raczej taki do poręcznych obserwacji i na tą chwilę SCT11", które mam w testach ale nie za bardzo mam na czym go powiesić. 

Mam co prawda SKYTEE z teoretycznym udźwigiem 15kg na każdą stronę, nawet zrobiłem mu serwis i skasowałem wszytkie luzy ostatnio, ale po przeczytaniu postu na stargazerslounge, gdzie człowiek próbował powiesić właśnie SCT11" i przesłał zdjęcia złamanego ramienia z uwagą aby jednak nie próbować - no nie będę ryzykował. Zresztą na CN piszą wszyscy, że do 11" tki potrzebne jest prowadzenie bo obiekt zbyt szybko ucieka z pola i na ręcznym obserwacje są flustrujące. Nota bene ja SCT11" oprócz planet chciałbym obserwować DS-y, no bo apertura i kompaktowość jeszcze balkonowa.

To na co mogę sobie pozwolić i chyba lista na tym się kończy to:

SW AZ-EQ5 ewentualnie na nogach 2". Tutaj jest bonus z postaci EQ (do mniejszych tub ewentualnie).

IOptron AZ Pro na statywie 2" lub tzw. Tri Pier.

 

Proszę nie piszcie mi o AZ EQ6 jako minimum itp - wiem czytałem , zdaję sobie sprawę, że jadę po bandzie nośności z SCT11" ale uzbrojona tuba +2kg, będzie wazyć coś koło 14-14,5kg czyli jeszcze w granicy - ewentualnie wrzucę dłuższy pręt do przeciwwag.

No chyba że mi się SCT11" nie sprawdzi wtedy nie ma tematu wracam do czegoś mniejszego.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wampum napisał:

Łukaszu liczę na Twoje doświadczenie - ten stary CG5 GT nosił Twojego SCT11"?.

CG5 GT i obecne Advanced VX (to mechanicznie chyba prawie to samo) sprzedawane były w kompletach z C11. Więc pewnie do wizuala i do avikowania się nadadzą. 

12067_avx_11sct.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do avikowania natomiast proponuję CGMek. Miałem taki komplecik z betoniareczką 11" więc piszę to z autopsji :)
Raz wisiała na CG5 GT to tak drgawkowo było z Canonkiem i guiderkiem :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odważyłem się.....

SkyTee II targa SCT11.Jest ciężko ma obrocie, pewnie tryeba dać dłuższy pręt do przeciwwag.W osi wysokości po wyważeniu chodzi jak piórko. Jeśli SkyTee działa to AZEQ5 lub Ioptron chyba też powinien. ....

P00506-201002.jpg

P00506-201058(1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)