Skocz do zawartości

Latający obraz


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam wszystkich

Kupiłem córce pierwszy teleskop

 https://www.celestron.com/products/astromaster-130eq-md-motor-drive-telescope

Wszystko złożyłem  zgodnie z instrukcją,wygląda bardzo fajnie. Kiedy słońce zaczęło zachodzić wyniosłem sprzęt na zewnątrz ( widać już było jedną mocno świecącą gwiazdę). I teraz pytania. 1)Czy to normalne że próba "wstrzelenia się" w obiekt może zajmować nawet godzinę ? Kręciłem wszystkimi pokrętłami i jedyne co byłem w stanie zobaczyć to dach domu na przeciwko. Kiedy w końcu mi się udało (nie mam pojęcia jak) obraz latał jak pijany,zupełnie jakby ktoś machał latarką. Teleskop stał na stabilnym podłożu i nie było wiatru. 

2) Czy ten sprzęt potrzebuje jakiejś specjalnej kalibracji antywstrząsowej ? Albo jakiejkolwiek innej ?

3) Ktoś mógłby wytłumaczyć tak po ludzku,jak używać StarPointera ? Oglądałem filmiki na youtubie,ale to ciągle dla mnie czarna magia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku przestawiałem całą konstrukcję.Łapałem za statyw i kręciłem :D Jak udało mi się skupić na jednym punkcie ( komin domu sąsiada) wtedy pokrętłami. Czym są sprzęgła ?? I jak je odblokować ? Wiem wiem...za jakiś miesiąc będę się śmiał z tych pytań ;) Niemniej dzięki że ktoś się interesuje i stara się pomóc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym,że mój swieżutki i pachnący nowoscią sklepowy teleskop nie posiada instrukcji. Mam rozkładaną jakby gazetkę ze zdjęciami jak go złożyc, chociaż też nie jestem przekonany czy to aby dobra gazetka. Zdjęcia troszkę różnią się od rzeczywistości + jakaś płyta z programem pod windows 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StarPointera musisz najpierw prawidłowo ustawić, najlepiej na jakimś obiekcie ziemskim (odległa lampa uliczna itp.), żeby Ci nie uciekał podczas ustawiania. Jak zgrasz możliwie dokładnie to co wskazuje Ci punkt laserowy gdy patrzysz przez StarPointera (świeci?) z tym co widzisz w centrum pola widzenia teleskopu, to potem namierzanie obiektów jest już stosunkowo łatwe. Warto natomiast zaczynać taką obserwację od okularów o mniejszym powiększeniu (dłuższej ogniskowej), dających większe pole widzenia i ułatwiających wycelowanie w obiekt. Nie zniechęcaj się, bo nawet znacznie solidniejsze montaże się telepią, a celowanie wymaga nieco wprawy i przede wszystkim cierpliwości. Wstępnie ustaw teleskop na obiekt obracając go ręcznie, zablokuj sprzęgła, popraw pokrętłami mikroruchów tak aby znacznik StarPointera wskazywał właściwe miejsce na niebie, a potem przejdź do okularu o najmniejszym powiększeniu i posługuj się pokrętłami mikroruchów.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dobrzy ludzie...filmiki oglądałem,ale raczej nie wyłapałem ani słowa o drganiach.Moja wina, bo pewnie niezbyt uważnie. Spróbuję dzisiaj jeszcze raz :) Przy okazji ...po zdjęciach widzę że zamontowałem starpointera odwrotnie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)