Skocz do zawartości

Połączenie teleskop pc


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witaj.

Jeśli chcesz połączyć swój teleskop z laptopem, to potrzebujesz przewodu ST4 DB9, czyli  RJ 12 - DB 9, i konwerter RS 232 - USB (najlepiej na chipie FTDI).  Przewód zakończony wtykiem RJ 12, wpinasz w gniazdo w pilocie SynScan, ( to mniejsze). Wtyk DB9, łączysz z gniazdem konwertera RS 232, a wtyk USB wpinasz w gniazdo USB w laptopie. System powinien wykryć konwerter RS 232, i przypisać mu automatycznie numer portu COM. Przewód z wtykiem DB9, jak i gniazdo konwertera,  zakończone są śrubkami, i nie da się je trwale połączyć. Musisz to zabezpieczyć przed przypadkowym rozłączeniem, na przykład, owinąć taśmą izolacyjną, lub wymienić jedna parę wkrętów , na takie z wewnętrznym gwintem. Aby móc sterować teleskopem z poziomu laptopa, musisz zainstalować platformę ASCOM, i odpowiedni sterownik ASCOM, dla Twojego teleskopu. (SkyWatcher SynScan Mount Controller (6.0.6262, czerwiec 2017). Po ich zainstalowaniu na komputerze, uruchamiasz Stellarium, w ustawieniach wybierasz teleskop, konfiguruj teleskopy, zaznaczasz ASCOM, klikasz na Choose ASCOM Telescope, otworzy się okienko platformy ASCOM. wybierasz sterownik teleskopu SkyWatcher Telescope. Klikasz na okienko Properties, po chwili otworzy sie okienko SkyWatcher Setup. W okienku zaznaczonym strzałka wyświetli się numer portu COM, pod którym zainstalowany jest konwerter RS232 - USB. W pozostałych okienkach możesz ustawić parametry średnicy, ogniskowej i współrzędnych Twojego miejsca obserwacji. Nie jest to konieczne,  ale dokładne dane miejsca skąd będziesz prowadził obserwacje,  musisz ustawić w Stellarium. Bez nich program nie będzie właściwie wyświetlał widoku nieba, a teleskop będzie źle naprowadzany na wybrany obiekt. Mam nadzieje, że nie jest to za skomplikowane dla Ciebie. Gdyby coś, to pisz, a postaram się wyjaśnić. Powodzenia.

 

 

 

 

 

rj-db.jpg

rs232.jpg

stella.jpg

Edytowane przez KrisQ
  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna, bardziej wygodna opcja, która polega na całkowitym wyeliminowaniu kontrolera SyncScan. Trzeba tylko z chin ściągnąć odpowiedni kabel:

 

http://pl.aliexpress.com/item/32954147205.html

Rozwiązanie sprawdzone i stabilne. Tylko należy wybrać wariant 'Mount with RJ45F', wtedy będzie można połączyć bezpośrednio montaż z komputerem, działa na tych samych sterownikach ASCOM, co w wersji PC mode poprzez kontroler SyncScan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Hm...
Kolega AstroNorm zapodał linka do niewłaściwego kabla, dla twojego montażu.  Zrobienie przejściówki, to nie taka prosta sprawa... Nie wiem jak, i jakie wychodzą sygnały z konwertera USB we wtyczce z tego przewodu. Ty masz chyba pilota w wersji V5, z dodatkowym gniazdem USB.  Patrząc w instrukcje obsługi Twojego montażu, przypuszczam, że sygnały z pilota są takie same jak w wersji V4.  Podłączenie przewodu bezpośrednio do montażu ( bez pilota), może skończyć się uszkodzeniem płyty głównej, jeśli wyprowadzenia sygnałów będą niewłaściwe.  Z gniazda w pilocie  RJ45, wychodzą sygnały na poziomie TTL, a z gniazda RJ 11, na poziomie RS 232. Na forum jest sporo elektroników, a podobny temat był już "wałkowany". Może któryś z nich się odezwie. 

SynScan_Ports.jpg

Pilot port SynScan.jpg

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój montaż ma przecież wbudowany moduł WiFi, to po co Ci kabel ?  Możesz sterować montażem przez laptopa, lub smartfona poprzez sieć WiFi.  

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrfie napisał:

Wg opisu na stronie sprzedawcy, np. za pomocą aplikacji Synscan dostępnej na Androida.

Tak. Ta aplikacja działa. Ja chciałbym jednak sterować z laptopa, a dokładniej z programu stellarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety podłączałem tylko Celestrona 4SE do laptopa.

Mój model nie ma WiFi więc podłączałem kablem RJ11-D9 który podłączałem do konwertera USB-RS232.

Nie wiem jak z Windowsem (bo nie używam), ale z Linuksem chodzi to bardzo dobrze.

Sądzę jednak, że Windows też nie ma problemu patrząc na liczbę opisów jak to przyłączyć dostępnych w sieci np. 

 

Opis dotyczy Celestrona, ale SW powinno działać podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzień dobry,
Tak, wiem, złota łopata dla mnie 😉

Ponieważ chcę podpiąć Synscan AZ do komputera przez pilot sterowania mam pytanie zanim coś spalę. 😉 Dostałem oczywiście poniższy kabelek RS232-RJ12, ale nie chcę kupować adaptera usb (jak na zdjęciach poniżej), tylko podłączyć z pominięciem tych kabelków.

W dniu 12.05.2020 o 23:38, KrisQ napisał:

rj-db.jpg

rs232.jpg

 

Czy zarobienie wtyczki RJ12 (po obcięciu kabla +5V) do poniższego adaptera i wpięcie go: komputer <-> pilot Synscan rozwiąże sprawę?
Link do adaptera USB.

Moim zdaniem będzie OK, ale oczywiście mogę się mylić. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)