Skocz do zawartości

Galaktyka M83 z Polski


Rekomendowane odpowiedzi

 

Dawno przymierzałem się do tej galaktyki ale że jest krótko dostępna zawsze coś innego było ważniejsze i ciekawsze do zrobienia  . Zachęcony  jednak ostatnimi wynikami @Lukasz83 

https://astropolis.pl/topic/66578-messier-83-z-centrum-polski-tak-dla-hecy/?tab=comments#comment-758783
postanowiłem wykorzystać wczorajszą dziurę w chmurach na zmierzenie się z tym egzotycznym u nas obiektem astrofotograficznym . Pogada była dosyć średnia , a w zasadzie to była krótka 2,5 godzinna dziura w chmurach ,przy horyzoncie snuły się cirrusy przez które jakość klatek nie była najlepsza, ale uparłem się że ten czas poświęcę na sprawdzenie się z Południowym Wiatraczkiem.  Dlaczego to trudny u nas obiekt jeśli jest jasny i duży, ano tylko i wyłącznie z powodu swojego położenia , Stellarium wskazuje że u mnie góruje jakieś 10,5 stopnia  nad horyzontem . Niskie położenie to też i krótki czas kiedy obiekt jest dostępny. Wszystko to powoduje że trudno spodziewać się spektakularnych rezultatów , choć na pewno w lepszych warunkach wynik powinien być lepszy. Zresztą nie liczyłem na cuda i wynikiem nie jestem rozczarowany , galaktyka jest moja :)

O samej galaktyce , to galaktyka spiralna z poprzeczką . Znajduje się z gwiazdozbiorze Hydry , blisko granicy z Centaurem w odległości 14,7 mln lat świetlnych i została odkryta w 1751 roku i ma jasność 7,5 mag .

ED 120 atik 490ex EQ-6  L 90 min 

966533389_m835.thumb.jpg.4c355e77e0b3202a9c9f011a71d1a999.jpg

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pacz pan, też ją wczoraj wziąłem na warsztat - w czternastu calach ładnie było widać jasne jądro, nieco rozciągnięte (czyli poprzeczkę też), zanurzone w rozległej, mglistej otoczce.

PS niedawno strzeliłem w jej kierunku Samyangiem 135 mm, tak dla hecy.  ;) Pojedyncza klatka, ogniskowa kompletnie nie ta, ale coś tam widać.

m83.thumb.jpg.0550d04a559bac2c07d3728719bd948a.jpg 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lukost napisał:

No pacz pan, też ją wczoraj wziąłem na warsztat - w czternastu calach ładnie było widać jasne jądro, nieco rozciągnięte (czyli poprzeczkę), zanurzone w rozległej, mglistej otoczce.

PS niedawno strzeliłem w jej kierunku Samyangiem 135 mm, tak dla hecy.  ;) Pojedyncza klatka, ogniskowa kompletnie nie ta, ale coś tam widać.

 

No niestety w galaktykach rozmiar ma bardzo duże znaczenie :D . Czyli wychodzi że wynik miałbym lepszy ale trochę światła ty mi zabrałeś ;) A to że było trochę mgliście to widziałem te chmury nad Tatrami i od nich ciągnęły się w moją stronę smarki po niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)