Skocz do zawartości

myślicie że warto? ;)


blackblue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Założyłam konto by poprosić Was o radę. Otóż już od wielu lat fascynuje mnie kosmos, jednak jakoś nigdy nie było czasu i chęci na obserwacje nieba, ograniczałam się do czytania i śledzenia nowinek z zakresu astronomii, astrofizyki itp. Jednak już od dłuższego czasu kusi mnie by zakupić jakiś sprzęt i zobaczyć coś więcej niż gołym okiem. Przeglądnęłam wiele stron i tematów na różnych forach itd. i pomyślałam o lornetce Delta Optical Entry 10x50. Skusiła mnie ceną (ok. 250 zł) i tym, że była nawet chwalona w tym przedziale cenowym. Jednak tutaj moje pytanie: warto zakupić tą lornetkę czy raczej dać sobie spokój? Dodatkowo chciałam jeszcze zapytać czy jeśli z miejsca, w którym mieszkam (wieś) nie widać gołym okiem Drogi Mlecznej to czy kierując lornetkę w to miejsce jest szansa, że ją zobaczę (oczywiście nie liczę na widoki jak ze zdjęć z Bieszczad, chodzi mi raczej o wyraźną mnogość gwiazd i "pewność", że patrzę akurat na Drogę Mleczną)? A jeśli chodzi o Jowisza to jest szansa zobaczyć go z księżycami? No i rozumiem, że jeśli chodzi o Saturna to nie ma szans zobaczyć choćby namiastki pierścienia, prawda? No i w ogóle czy Waszym zdaniem obrazy z tej lornetki byłyby zadowalające?

Z góry wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celując w Drogę Mleczną zobaczysz bardzo dużo gwiazd. Księżyce Jowisza też będą bez problemu widoczne. Z pierścieniami Saturna to najwyżej uda się zobaczyć,że nie jest okrągły,tylko ma jakieś tam minimalne wybrzuszenia,łatwiej ze statywu. Tyle od amatora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co napisać mam tyle myśli w kwestii 10x50 :) A gdybyś nie chciała wydać wielu pieniędzy i po prostu zobaczyć czy obserwację są na pewno dla Ciebie to może 15x70? W tej samej cenie prawie jest DO starlight, którą użytkuję do dzisiaj. Jedynie wypadałoby zwiększyć budżet o statyw. Na początku samym mojego zachwytu popełniłem tutaj taki wpis, może pomoże: 

 

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka pozwoli oglądać nie tylko Jowisza i Saturna. Na niebie są dziesiątki (setki?) obiektów w zasięgu lornetki 10x50 (gromady otwarte, niektóre gromady kuliste, kilka galaktyk, kilka mgławic, obiekty Układu Słonecznego).

Zabawa z tym sprzętem nigdy się nie kończy, a rozmiar 10x50 oznacza, że możesz spokojnie zabrać lornetkę ze sobą na wakacje i oglądać niebo z innych szerokości geograficznych ;)

Można używać statywu albo rozłożyć się na leżaku i oprzeć łokcie o podłokietniki. Bez tej stabilności lornetka (10x50) trzesie się w rekach i może być to uciążliwe przy oglądaniu jakiś drobinek na niebie.

Przy lornetce 15x70 zdecydowanie przyda się statyw.

 

Co do samego sprzętu Delta Optical nie mogę pomóc bo nie korzystałem. Może forumowicze z lornetkami DO coś doradzą/odradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, blackblue napisał:

Dodatkowo chciałam jeszcze zapytać czy jeśli z miejsca, w którym mieszkam (wieś) nie widać gołym okiem Drogi Mlecznej to czy kierując lornetkę w to miejsce jest szansa, że ją zobaczę (oczywiście nie liczę na widoki jak ze zdjęć z Bieszczad, chodzi mi raczej o wyraźną mnogość gwiazd i "pewność", że patrzę akurat na Drogę Mleczną)?

Pewnie  sporo  niepotrzebnych latarni  jest  w Twojej wsi  skoro Drogi Mlecznej nie widać. 

Mieszkam  w mieście  i miejscu tak zaśmieconym światłem, że gdyby mi  sie zechciało to gwiazdy  widoczne gołym  okiem mógłbym  pewnie policzyć  ?

Jednak już w lornetce BGSZ 2,3x40  pojawia się ich wiele  (pomaga  mi to w orientacji ), w lornetce  8x30 jest  ich bardzo dużo,  a w 15x70 mnóstwo. Widać mrowie gwiazd tam gdzie  gołym okiem nie ma żadnej. 

Tu Ci lornetka bardzo pomoże.  Moim zdaniem zarówno do 10x50 jak i 15x70 potrzebujesz dobrego statywu  by przyjemnie się oglądało.   Do tego jeszcze polecam  krzesełko do prasowania , by można było  to robić  przez dłuższy czas bez dyskomfortu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, tak żeby doprecyzować mój post. Ogólnie chodzi o to, że na razie nie interesują mnie długie, dokładne, godzinne obserwacje, stąd chciałabym coś do ręki, tak żeby nie był potrzebny nawet statyw. Może w przyszłości, jeśli mnie to odpowiednio wciągnie, to zakupie również i statyw, a może nawet teleskop. Ale póki co chciałabym się skupić na szybkich obserwacjach najlepiej z ręki. Dla przykładu: patrze przez okno i widzę, że bardzo ładnie widać Oriona albo Jowisza i biorę lornetkę do ręki i patrzę choćby nawet przez to okno czy balkon, by zobaczyć coś więcej, niechby te księżyce Jowisza (wiadomo, że nie będzie widać dokładnie, ale nawet maleńkie kropeczki dadzą mi satysfakcję, że "one tam naprawdę są") albo w przypadku Oriona żeby zobaczyć więcej gwiazd albo jego Mgławicę trochę lepiej niż małą kropeczkę gołym okiem. Więc na początek interesują mnie obserwacje max kilkuminutowe, głownie po to by podziwiać jeszcze ładniejsze widoki niż gołym okiem. Co byście polecali w takiej sytuacji?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz czegoś do szybkiego przeglądu nieba, to zastanowiłbym się nad wspominanymi parametrami 10x50 oraz 8x40/42. Przez 1.5 roku używałem lornetki 10x50 do szybkiego/swobodnego przeglądu nieba, ale bez żadnego podparcia pod ręce np. leżak, nawet własne kolana lub statywu dłuższe obserwacje stawały się mocno uciążliwe. Toteż zrezygnowałem z niej na rzecz 8x42 i jestem zadowolony.

Oczywiście bez żadnego podparcia obraz w powiększeniu 8x też drga, ale w moim odczuciu jest o niebo lepiej. Ostatnio z powodzeniem obserwowałem Wenus z ręki i niewielki sierp tarczy był doskonale widoczny. Dodatkowo pole widzenia znacznie większe niż 10x, więc przegląd nocnego nieba staje się o wiele przyjemniejszy. Fakt widzę różnicę w powiększeniu między 8x a 10x, ale przy użytkowaniu "z ręki" wygoda obserwacji jest dla mnie ważniejsza niż powiększenie i zasięg.

Lornetka 10x50 to taki fajny kompromis pomiędzy zasięgiem/możliwościami a wciąż dużą mobilnością. Generalnie miłą ją wspominam. W obserwacjach dziennych "do ręki" powiększenie 10x czy 15x jest dla mnie w porządku, natomiast do nocnego nieba jednak wolę coś mniejszego.

Z mniejszych lornetek do ręki jest jeszcze 7x35, ale tutaj się nie wypowiem - nigdy takiej nie miałem.

Edytowane przez SpandexFob

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 zł  to niewiele.  Może poszperaj na olx i alledrogo.  W cenie budżetowej lornetki  można  upolować  perełkę.Jak coś  znajdziesz  podlinkuj na forum,  koledzy  lornetkowcy poradzą  czy  warto. Mi niedawno  udało  się  kupić Pentaxsa 8x30 za 50zł.  Wiekowy ale wygląda  jakby  ze sklepu  wyszedł.  Małe  lornetki są mniej  podatne  na utratę  kolimacji, więc ryzyko kupienia bubla mniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie lornetek 10x50  szału niema jak chodzi o księzyce jowisza, pierścienie saturna , fazy wenus i kratery na księzycu .Tu przy powiększeniu ok 30-40x zaczyna być to dobrze widoczne.widać ale trzeba na prawde wytężyć wzrok ,natomiast gwiazdy do 8 magnitudo spokojnie powinno być widać jak również wiele galaktyk w postaci mgiełek ledwo widocznych przy dłuższym wpatrywaniu się .jaśniejsza komete czasem  idzie wyłapać i dużo gwiazd. Jeśli nigdy nie Miałaś   styczności z obserwacjami astro to fajna rzecz na początek ,ale trzeba  będzie tak jak pisano już wcześniej jakoś to ustabilizowac.,bo drgania rak  są nie do opanowania  i też są powiększane x10. a jak  polu widzenia   wszystko lata na lewo i prawo to trudno dostrzec cokolwiek .Pole widzenia kątowe tu jest dośc szerokie 6,5 stopnia wg specyfikacjji w internecie  jeśli dobrze licze to np.pas oriona zajmowałby połowe srednicy w polu widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady, trochę mi to rozjaśniło temat. Ogólnie chyba na początek spróbuje wybrać się do jakiegoś sklepu i zobaczyć jak w praktyce wygląda sprawa z tym drganiem obrazu i tym samym przekonam się jakie parametry będą dla mnie odpowiednie. Także w każdym razie pewnie za jakiś czas tu wrócę, żeby wybrać już konkretny model. Jeszcze raz bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, blackblue napisał:

Dziękuję wszystkim za rady, trochę mi to rozjaśniło temat. Ogólnie chyba na początek spróbuje wybrać się do jakiegoś sklepu i zobaczyć jak w praktyce wygląda sprawa z tym drganiem obrazu i tym samym przekonam się jakie parametry będą dla mnie odpowiednie. Także w każdym razie pewnie za jakiś czas tu wrócę, żeby wybrać już konkretny model. Jeszcze raz bardzo dziękuję

Zapewne  do sklepu  wybierzesz się w dzień. Weźmiesz  lornetkę,  popatrzysz na sąsiedni budynek i pomyślisz - Co oni za bzdury  wypisują,  nic nie drga,  pewnie  same dziadki z Parkinsonem na tym forum są.  ?

W dzień  ciężko Ci będzie ocenić drgania na naziemnych obiektach.  Chyba,  że sklep  będzie  w takim miejscu  że  horyzont będzie  widoczny.  Wówczas  wyceluj w jakiś  niewielki obiekt na widnokręgu. Będzie  to jako takie porównanie  do patrzenia  nocą na gwiazdy. 

Może  ktoś  ze znajomych  ma lornetkę  i zachciałby wypożyczyć  na noc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamer napisał:

Może  ktoś  ze znajomych  ma lornetkę  i zachciałby wypożyczyć  na noc ?

Niestety mam pecha i nikt ze znajomych nie posiada odpowiedniej lornetki. 

Godzinę temu, adamer napisał:

Weźmiesz  lornetkę,  popatrzysz na sąsiedni budynek i pomyślisz - Co oni za bzdury  wypisują,  nic nie drga,  pewnie  same dziadki z Parkinsonem na tym forum są.  ?

Spokojnie, tak nie pomyślę, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że obserwacje naziemne różnią się od tych astronomicznych. Bardziej chodziło mi o to, by zobaczyć jaka jest różnica w drganiach np. między lornetką 8x a 10x. Wiem, że to też nie będzie dokładne, ale myślę, że jakiś ogólny pogląd mi da. A pomysł z horyzontem ciekawy, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, tak jak mówiłam wracam jeszcze raz po radę ;) byłam wczoraj w sklepie i miałam okazję potestować kilka lornetek, niestety nie było konkretnych modeli takich, które by mnie interesowały, ale powiększenie 7x, 8x, 10x i 15x miałam okazję sprawdzić (przynajmniej tyle, na ile pozwalały warunki sklepowe). No i wydaje mi się na ten moment, że zdecyduję się na zakup 10x50. Myślę, że chwilowe obserwacje z ręki dadzą radę, a w przyszłości mogę pomyśleć o statywie i wtedy takie parametry również powinny być ok. Tylko teraz mam problem z wyborem konkretnego modelu. DO Entry, o której wspominałam na początku, okazało się, że jest dostępna najtaniej ~330 zł (a nie 250 zł) i zastanawiam się czy w takiej cenie to nadal będzie dobry wybór. Jest też lornetka Nikon Aculon https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-Aculon-10x50-(A211)-teleskopy-2648.html wprawdzie droższa o stówkę, ale jeśli różnica w obrazach między DO Entry a tym Nikonem Aculonem byłaby tego warta to myślę, że mogłabym ją dołożyć. Ewentualnie może w tej cenie znalazłyby się inne modele warte polecenia?

Edytowane przez blackblue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysponowałbym ograniczonym budżetem i miałbym wybrać tylko spośród tych dwóch modeli to kupiłbym Nikona. Na początku swojej przygody z astronomią również brałem go pod uwagę i chwilę testowałem w sklepie. Jakoś tak Nikon wydaje mi się solidniejszy i lepszy optycznie niż Entry, choć Entry w rękach nie miałem. Również na portalu Optyczne.pl Nikon w testach wypadł lepiej.

Tutaj testy obu lornetek:

https://www.optyczne.pl/288-Test_lornetki-Delta_Optical_Entry_10x50.html

https://www.optyczne.pl/286-Test_lornetki-Nikon_ACULON_A211_10x50.html

Pewnie bardziej doświadczeni koledzy podsuną jeszcze jakieś propozycje. Generalnie z zakupem lornetki nie warto się śpieszyć ? Nie wiem czy czytałeś, ale warto z ciekawości zerknąć na te dwa krótkie artykuły.

https://teleskopy.pl/lornetkaastronomiczna.html

https://teleskopy.pl/wybieramylornetke.html

Edytowane przez SpandexFob
  • Thanks 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)