Skocz do zawartości

Nauka od podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post - mam nadzieje, ze prawidłowo wybrałem dział. Jeśli jednak się pomyliłem to przepraszam i proszę o przeniesienie do właściwego ?

Kosmosem, niebem i astronomią interesuję się odkąd tylko sięgam pamięcią, chociaż ze względu na różne koleje losu nie zawsze było na to tyle czasu, ile bym chciał. Obecnie mam tego czasu nieco więcej i staram się poszerzyć moja wiedzę o zagadnieniach związanych z wspomnianymi tematami. Planuję w niedługim czasie zakup teleskopu (póki co zdecydowałem się na lornetkę), a także staram się pogłębiać moja wiedzę na temat astrofizyki.

Niestety, wyłażą przy tym elementarne braki w mojej wiedzy dotyczącej fizyki i, czasami, chemii. W związku z tym stwierdziłem, ze dobrze byłoby zapoznać się z tymi wszystkimi zagadnieniami, które ominąłem w liceum (błędy młodości ;) )

Po tym przydługim wstępie pytanie właściwe - czy możecie polecić jakieś książki / podręczniki, które pozwolą mi powiększyć moja wiedzę na temat fizyki i astrofizyki? Zaczynajac od podstaw, gdyz to tam mam największe braki. Na chwile obecna jest to dla mnie doraźne skakanie po różnych tematach, na podstawie akurat przeczytanego artykułu naukowego, a chciałbym te wiedzę jakoś solidnie usystematyzować.

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i z góry dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na początek dobrym pomysłem są następujące dwa tytuły.

1. Astrofizyka dla zabieganych
2. Wszechświat w twojej dłoni

Luźno omawiają najważniejsze wątki współczesnej wiedzy z astrofizyki, kosmologii i fizyki kwantowej, których w bardziej obrazowy sposób chyba nie sposób przedstawić. Obie są bardzo aktualne, wydane w ostatnich latach.

Jako klasyczną pozycje łączącą swobodne przemyślenia na temat natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie z solidną dawką wiedzy (według stanu z 1994 r., jednak w większości kwestii aktualną), polecam Błękitną Kropkę Carla Sagana. Ja z tej książki wyniosłem sporo wiedzy na temat układu słonecznego i jego eksploracji, więc w pewnym sensie ta książka uzupełnia pierwsze dwie.

Bardzo fajny zbiór literatury zebrał autor bloga kwantowo.pl. Dzięki krótkiemu opisowi na pewno znajdziesz coś dla siebie
https://www.kwantowo.pl/biblioteczka-popularnonaukowa-ksiazki/

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, skarczew napisał:

Może seria 'Teoretyczne minimum' Leonarda Susskinda?

https://ksiegarnia.proszynski.pl/autor,142278

Seria bardzo przyjemna, a razem z wykładami Pana Susskina warta do przyswojenia, ale do tej pozycji trzeba ogarniać rachunek różniczkowy. W serii jeszcze teoretyczne minimum z mechaniki kwantowej i STW.

Bardzo fajne podręczniki z fizyki zostały opracowane przez fundację OpenSTAX. Trzy tomy. Jeśli ogarniasz angielski to mają też podręczniki z astronomii i matematyki.

Mogę polecić "Wprowadzenie do astronomii" Bogdana Wszołka, "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" Marcina Kubiaka, "Astronomiczne obliczenia nie tylko dla geografów" Kazimierza Borkowskiego, "Tajemnica czasu" oraz "Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje" Carlo Rovelli, "Krótka historia czasu" oraz "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" Stephena Hawkinga, "Meteory i Meteoryty" Marka Żbika.

Po angielsku mogę polecić "Spectroscopic Atlas for Amateur Astronomers" Richarda Walkera i "Fundamental astronomy" z wydawnictwa Springer.

 

Tyle na razie udało mi się przeczytać :)) Plus mnóstwo artykułów, ale to głównie Urania i Kwantowo.

Edytowane przez MKonieczny
  • Like 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne i przystępnie napisana, dopiero skończyłem :) Również można z niej wiele wyciągnąć, począwszy od newtonowskich równań dotyczących grawitacji, a skończywszy na teorii strun, wszystko raczej dosyć zrozumiałe nawet dla takiego laika jak ja :)

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863013/witamy-we-wszechswiecie-podroz-astrofizyczna

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 22:24, eszetka napisał:

Świetne i przystępnie napisana, dopiero skończyłem :) Również można z niej wiele wyciągnąć, począwszy od newtonowskich równań dotyczących grawitacji, a skończywszy na teorii strun, wszystko raczej dosyć zrozumiałe nawet dla takiego laika jak ja :)

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863013/witamy-we-wszechswiecie-podroz-astrofizyczna

Zgadzam się, że to bardzo dobra pozycja. Również polecam, tym bardziej, że należy do mojego top3, jeśli chodzi o książki popularnonaukowe z zakresu astrofizyki.

Lista od @MKonieczny + wspomniana 'Astrofizyka dla zabieganych' (i pozostałe dwie części tej serii) i książki Carla Sagana, pozwalają ułożyć sobie wszystko w głowie ;) Szczególnie dlatego, że jeśli czytasz o tych samych zagadnieniach z różnych źródeł i punktów widzenia to otrzymujesz szeroki obraz całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)