Skocz do zawartości

Refraktor 102mm czy dobson 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem refraktor Meade Infinity 102 AZ jako pierwszy teleskop. Niestety montaż okazał się być bardzo niestabilny. Mam możliwość zwrotu towaru. Rozważałem możliwość wymiany na inny refraktor np. Sky-Watcher na montażu AZ3, ale w międzyczasie polecono mi dobsona 8". Ostatnio nie było pogody do obserwacji i przez ten kupiony refraktor miałem okazję tylko zobaczyć pełnię księżyca. Chodzi mi o obserwacje wizualne, ale czegoś więcej, niż tylko księżyca i mocno drgającej Wenus. Warunki obserwacji na wsi i własnej działce, raczej stacjonarnie. Proszę o pilną poradę, bo na razie jestem zdezorientowany, a nie chciałbym się naciąć drugi raz. Jeżeli dobson 8" to której marki? W podobnej cenie jest Bresser, Sky-Watcher, GSO. Chodzi mi o stabilny montaż i ewentualnie niewielką stratę przy przyszłej odsprzedaży. Muszę zdecydować w ciągu kilku dni, czy zostać przy refraktorze, czy zamienić na dobsona, a nie mam możliwości ich przetestowania. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wojt0000 napisał:

Czyli reasumując:

1. Dobson 8" będzie dużo lepszym wyborem do wizuala na początek, niż refraktor 102mm (ciemne niebo i mobilność nie bardzo istotna)?

2. GSO Dobson 8 Deluxe będzie lepszy od Bresser Dobson 8 (linki powyżej w cytacie)?

3. Czy warto dopłacić 600 zł między rozmiarem 8", a rozmiarem 10" (nie chciałbym później żałować)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpunkt 1 i 2 się zgadza, co do trzeciego to jak najbardziej warto brać 10 cali. To idealny teleskop pod względem mobilność/osiągi. Rozmiarowo jest niewiele większy od 8 cali a pokazuje dużo więcej :)

 

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższy wpis Kamila, 8" od 10" różnią się tylko średnicą tubusa no i oczywiście wagą. Natomiast jeżeli chodzi o mobilność to nie ma różnicy, natomiast różnica w zasięgu widoczna od razu :)

Natomiast jeżeli ma to być sprzęt typowo stacjonarny to bierz od razu 12" :) Do tego dorobisz jakiś uchwyt+dwa kółka żeby tego nie nosić i jest co oglądać ;)

Oczywiście pamiętaj że sprzęty jak 10" czy 8" czy nawet ten refraktor 102mm to są teleskopy F6-F5 i przygotuj się na wydatek +- tyle co za nowy teleskop na osprzęt ;)

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dodam, że 10 potrzebuje lepszych okularów, bo jest to światłosiła f5 a nie f6 ale jeżeli nie jesteś purystą i nie szukasz wad za wszelką cenę, bo po prostu chcesz zobaczyć więcej niż refraktorami 100 mm czy Newtonem 8" to 10" jak nic przy sytuacji skąd chcesz obserwować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wojt0000 napisał:

Potwierdzam powyższy wpis Kamila, 8" od 10" różnią się tylko średnicą tubusa no i oczywiście wagą. Natomiast jeżeli chodzi o mobilność to nie ma różnicy, natomiast różnica w zasięgu widoczna od razu :)

Natomiast jeżeli ma to być sprzęt typowo stacjonarny to bierz od razu 12" :) Do tego dorobisz jakiś uchwyt+dwa kółka żeby tego nie nosić i jest co oglądać ;)

Oczywiście pamiętaj że sprzęty jak 10" czy 8" czy nawet ten refraktor 102mm to są teleskopy F6-F5 i przygotuj się na wydatek +- tyle co za nowy teleskop na osprzęt ;)

Czy możesz rozwinąć kwestię dodatkowego osprzętu? Tak żebym wiedział, co mam od razu domówić, najlepiej konkretne pozycje ze sklepu www.teleskopy.pl. Dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety albo stety osprzęt to bardzo indywidualna sprawa i to co pasuje mi, niekoniecznie może pasować Tobie i odwrotnie.

Mogę napisać z mojego doświadczenia jako użytkownika GSO 10" długo używałem takiego zestawu:

- ES 8,8mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1784&lunety=Okular Explore Scientific 8 8 mm 1 25 82 stopnie

- ES 14mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1786&lunety=Okular Explore Scientific 14 mm 1 25 82 stopnie

- ES 24mm (jeżeli masz na prawdę ciemne niebo możesz zastąpić go ES-em 30mm)

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2214&lunety=Okular Explore Scientific 24 mm 2 82 stopnie Ar

 

Do tego filtr do mgławic Orion UB 2" który jest już niedostępny w sklepach + filtr polaryzacyjny zmienny do księżyca np taki: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_106&products_id=4765&lunety=Filtr polaryzacyjny regulowany 1 40 2 Explore Scientific

Taki zestaw w zasadzie zamykał temat :) Miałem jeszcze (i mam nadal) mały barlow vixena który z ESa 14mm robił mi 7mm a z 8,8mm 4,4mm i te dwie ogniskowe robiły jako okulary planetarne: https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-Vixen-2x-/-1,25--z-T2-teleskopy-774.html

Ale to było do czasu kiedy zachorowałem na bino :) Dzisiaj jako mono używam tylko ESa 24mm 2" do mgławic, gromad i np takiej andromedy + jako wyszukiwanie obiektów, a główne obserwacje prowadzę nasadką bino z korektorem 1,6x i okularami 20mm, co daje mi powiększenie 100x czyli bliskie rozdzielczemu. Do tego mam jeszcze dwa ESy 14mm które idealnie nadają się do gromad kulistych dając powiększenie 142x, ale generalnie ograniczam się do dwóch rzeczy w wyciągu=> ES 24mm i nasadka bino+2x20mm.

Oba akcesoria na złączkach 2" i ruchy są takie: wyszukuje 24mm i zamieniam na bino, i tak na przemian :) Prosty minimalizm który mi najbardziej odpowiada. 

Ale tak jak pisałem na początku, jest to sprawa mocno indywidualna bo ktoś lubi mieć np komplet ogniskowych: 4,7mm 6,7mm 8,8mm 11mm 14mm 18mm 24mm 30mm i sobie nimi żonglować w zależności od obiektu.

Znowu ktoś woli okulary z dużym polem a ktoś ortho z maciupkim polem, ktoś woli mono ktoś tylko bino :) Komuś wystarczą Erfle z nieostrymi gwiazdami na brzegach a ktoś musi mieć Naglery ostre aż po brzeg z z paracorrem TeleVue :)

Ja podałem takie minimum wg mnie jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny, czyli te 3 ogniskowe + dwa filtry + ewentualny barlow żeby mieć czym przypowerować.

I ostatnia rada, najlepiej sprzęt kupować na giełdach astro, wtedy jak nie przypasuje odsprzedaż bez dużej straty, zresztą teleskopów też to dotyczy :)

 

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia ewentualnej przyszłej astrofotografii. Czy te tuby dobsona GSO lub Bresser nadają się do posadzenia na montażu HEQ5? Rozumiem, że 10" jest trochę za ciężki, ale czy 8" da się użyć? Czy trzeba kupić wtedy zupełnie inny teleskop? Opis Bressera mówi: "możliwość demontażu kół osi wysokości z pierścieni tubusu oraz zamocowanie szyny typu "dovetail" pozwala na szybkie przystosowanie tubusu do osadzenia na typowych montażach paralaktycznych". Ale nie wiem, co z GSO w tej kwestii? Chodzi mi o to, żeby teraz zacząć obserwacje wizualne z budżetem do 3.000 zł wraz z akcesoriami, a potem dokupić paralaktyka z goto, używając tej samej tuby. Chyba, że tak się nie da, to co wtedy? Trzeba całość sprzedać i zacząć kompletowanie sprzętu od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zobacz na żywo jakich rozmiarów jest 10", bo absolutnie nie zgadzam się, że 8" i 10" to niewielka różnica w rozmiarze. Miałem oba i 10" to wielki i ciężki kloc, którego nie chciało mi się targać nawet do ogrodu. 

  • Confused 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, peter5 napisał:

Lepiej zobacz na żywo jakich rozmiarów jest 10", bo absolutnie nie zgadzam się, że 8" i 10" to niewielka różnica w rozmiarze. Miałem oba i 10" to wielki i ciężki kloc, którego nie chciało mi się targać nawet do ogrodu. 

A ja absolutnie nie zgadzam się z Peterem5. Miałem zarówno 8 jak i 10". Moim zdaniem 10" jest niemal identyczne jak ósemka, jedynie dobson jest ciut większy i tubus ma większą średnicę. Długość jest ta sama i moim zdaniem jest to największy "mobilny" dobson którego bez problemu można wozić w dowolnym samochodzie.

Jeżeli masz na to kaskę to dopłać do 10" - warto. 12" (w pełnej tubie) to już sprzęt typowo stacjonarny i jak masz zamiar go wozić to nie polecam, chyba że jakiś truss/kratownica - wtedy spoko ;)

Bierz dobsona, "będziesz Pan zadowolony" :) W porównaniu z nim refraktorek AC 100mm to wręcz zabawka (sam taki posiadam).

Pozdro.

 

  • Haha 1

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 15:38, wojt0000 napisał:

Niestety albo stety osprzęt to bardzo indywidualna sprawa i to co pasuje mi, niekoniecznie może pasować Tobie i odwrotnie.

Mogę napisać z mojego doświadczenia jako użytkownika GSO 10" długo używałem takiego zestawu:

- ES 8,8mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1784&lunety=Okular Explore Scientific 8 8 mm 1 25 82 stopnie

- ES 14mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1786&lunety=Okular Explore Scientific 14 mm 1 25 82 stopnie

- ES 24mm (jeżeli masz na prawdę ciemne niebo możesz zastąpić go ES-em 30mm)

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2214&lunety=Okular Explore Scientific 24 mm 2 82 stopnie Ar

Do tego filtr do mgławic Orion UB 2" który jest już niedostępny w sklepach + filtr polaryzacyjny zmienny do księżyca np taki: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_106&products_id=4765&lunety=Filtr polaryzacyjny regulowany 1 40 2 Explore Scientific

Taki zestaw w zasadzie zamykał temat :) Miałem jeszcze (i mam nadal) mały barlow vixena który z ESa 14mm robił mi 7mm a z 8,8mm 4,4mm i te dwie ogniskowe robiły jako okulary planetarne: https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-Vixen-2x-/-1,25--z-T2-teleskopy-774.html

Ale to było do czasu kiedy zachorowałem na bino :) Dzisiaj jako mono używam tylko ESa 24mm 2" do mgławic, gromad i np takiej andromedy + jako wyszukiwanie obiektów, a główne obserwacje prowadzę nasadką bino z korektorem 1,6x i okularami 20mm, co daje mi powiększenie 100x czyli bliskie rozdzielczemu. Do tego mam jeszcze dwa ESy 14mm które idealnie nadają się do gromad kulistych dając powiększenie 142x, ale generalnie ograniczam się do dwóch rzeczy w wyciągu=> ES 24mm i nasadka bino+2x20mm.

Oba akcesoria na złączkach 2" i ruchy są takie: wyszukuje 24mm i zamieniam na bino, i tak na przemian :) Prosty minimalizm który mi najbardziej odpowiada. 

Ale tak jak pisałem na początku, jest to sprawa mocno indywidualna bo ktoś lubi mieć np komplet ogniskowych: 4,7mm 6,7mm 8,8mm 11mm 14mm 18mm 24mm 30mm i sobie nimi żonglować w zależności od obiektu.

Znowu ktoś woli okulary z dużym polem a ktoś ortho z maciupkim polem, ktoś woli mono ktoś tylko bino :) Komuś wystarczą Erfle z nieostrymi gwiazdami na brzegach a ktoś musi mieć Naglery ostre aż po brzeg z z paracorrem TeleVue :)

Ja podałem takie minimum wg mnie jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny, czyli te 3 ogniskowe + dwa filtry + ewentualny barlow żeby mieć czym przypowerować.

I ostatnia rada, najlepiej sprzęt kupować na giełdach astro, wtedy jak nie przypasuje odsprzedaż bez dużej straty, zresztą teleskopów też to dotyczy :)

Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze dodatkowe pytania:

1. Czy na początek można kupić tańsze okulary o podobnych parametrach np. firmy GSO? Czy różnica jakości przełoży się wyraźnie na jakość obserwacji?

2. Czy dodatkowe rozmiary okularów 42 lub 50 mm (bardzo szerokie pole do przeszukiwania nieba) oraz 6 lub 4 mm (duże powiększenie szczegółów) będą praktyczne?

3. Jeżeli używamy na przemian okularów 1,25 i 2", to czy trzeba mieć filtry w obu rozmiarach, czy tylko 2" (nie znam konstrukcji wyciągu)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Można, różnica bedzie taka że w takich erflach gso będziesz miał użytecznego 50-60% pola, a w esach 80-90%. Zwróć też uwagę na to że erfle gso mają około 62* pola (podane 70* w specyfikacji to ściema) a esy 82*. Niestety im lepsza jakość tym większa cena. Esy też będą miały lepszą transmisję, wyczernienie etc.

Ad.2. Poczytaj o źrenicy wyjściowej:

   http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

Generalnie dla max powiększenia nie stosujemy mniejszej źrenicy niż 0,8-1mm. Dla min powiększenia 5-5,5mm przy przeciętnym niebie i 6-7mm przy idealnie czarnym niebie. Zobacz teraz jaką źrenice da Ci okular 50mm i odpowiedz sobie czy będzie to użyteczne.

Ten temat też obowiązkowy:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4317

Ad.3. Filtr 2" wykrecasz w redukcję 2"-1,25" i obslugujesz oba formaty. Ja stosuje jeszcze pomiędzy tulejke dystansową bo przy dłuższych tulejkach okularów można rozwalić filtr.   

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wojt0000 napisał:

Ad.1. Można, różnica bedzie taka że w takich erflach gso będziesz miał użytecznego 50-60% pola, a w esach 80-90%. Zwróć też uwagę na to że erfle gso mają około 62* pola (podane 70* w specyfikacji to ściema) a esy 82*. Niestety im lepsza jakość tym większa cena. Esy też będą miały lepszą transmisję, wyczernienie etc.

Ad.2. Poczytaj o źrenicy wyjściowej:

   http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

Generalnie dla max powiększenia nie stosujemy mniejszej źrenicy niż 0,8-1mm. Dla min powiększenia 5-5,5mm przy przeciętnym niebie i 6-7mm przy idealnie czarnym niebie. Zobacz teraz jaką źrenice da Ci okular 50mm i odpowiedz sobie czy będzie to użyteczne.

Ten temat też obowiązkowy:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4317

Ad.3. Filtr 2" wykrecasz w redukcję 2"-1,25" i obslugujesz oba formaty. Ja stosuje jeszcze pomiędzy tulejke dystansową bo przy dłuższych tulejkach okularów można rozwalić filtr.   

Poczytałem proponowane wątki na forum, ale upewnię się, że wszystko zrozumiałem. Do teleskopu Dobson 8" dobry zestaw okularów i filtrów na początek to:

- okular z dużą ogniskową (szerokie pole): 30 mm lub max 42 mm (2" min 60 st.)

- okular z małą ogniskową (maksymalne użyteczne powiększenie): min 6 mm (1,25" 52 st)

- okulary pośrednie: 15 i 25 mm (1,25" 52 st)

- filtr polaryzacyjny regulowany,

- filtr mgławicowy UHC,

- filtry kolorowe planetarne: niebieski, żółty i... (jaki jeszcze?)

Rozumiem, że wszystkie filtry w rozmiarze 2", żeby były elastycznie do wszystkich okularów?

- coś jeszcze?

Czy to wystarczy na początek? Proszę o sugestie, bo chcę wkrótce zrobić zamówienie.

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być zestaw pod 8" to ja bym proponował optymalnie:

- TS HR 6mm 58* -  na planety który da max dla tego teleskopu czyli 200x i będzie niestety używany  rzadko ale warto go mieć jak planety będą trochę wyżej.

- ES 14mm  82* + barlow 2x 1,25" np vixen (ważne żeby miał odkręcaną soczewke) - najczęściej używany okular. Z barlowem da Ci dwie dodatkowe ogniskowe, 7mm oraz 9mm (jak wkrecisz samą soczewkę w nosek okularu). 7mm będzie na planety przy gorszym seeingu  a 9mm na gromady kuliste.

- dobry erfl 32mm np Orion Q70 32mm 70* - dobra źrenica pod każde niebo (oczywiście poza miastem ;) ) i dobra cena.   

Do tego dwa filtry, regulowany polaryzacyjny do księżyca + mgławicowy  najlepiej Orion UB ale trzeba szukać na giełdzie.

Oczywiście to jest tylko moja propozycja :) Bo tak jak pisałem to jest bardzo indywidualna sprawa. Gdybyś wymienił 8" na 10" w zasadzie tylko musiałbyś zmienić okular 32mm bo w F5 może być już słaby i da dużą źrenice. 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatecznie po Waszych poradach kupiłem GSO Dobson 10". Na razie nie było warunków obserwacyjnych na coś więcej niż tylko księżyc. Jest super! Ale proszę o jeszcze jedną pilną poradę. Mam okazję kupić tanio używane okulary Baader Hyperion 13 mm i 8 mm w świetnym stanie. Czy będą dobre do tego teleskopu? Wizual i również do podpięcia lustrzanki Canon. Proszę o pilną odpowiedź i dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kutjonek napisał:

Ostatecznie po Waszych poradach kupiłem GSO Dobson 10". Na razie nie było warunków obserwacyjnych na coś więcej niż tylko księżyc. Jest super! Ale proszę o jeszcze jedną pilną poradę. Mam okazję kupić tanio używane okulary Baader Hyperion 13 mm i 8 mm w świetnym stanie. Czy będą dobre do tego teleskopu? Wizual i również do podpięcia lustrzanki Canon. Proszę o pilną odpowiedź i dziękuję z góry.

Do 10" to niestety słabo skorygowane okulary. Potrzeba Ci minimum okularów es. Dobrze się sprawdzi es 14/82°.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, peter5 napisał:

Do 10" to niestety słabo skorygowane okulary. Potrzeba Ci minimum okularów es. Dobrze się sprawdzi es 14/82°.

Czy mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego te Hyperiony są słabo skorygowane do Dobsona 10"? Jaki parametr decyduje, że seria ES 82 st. jest odpowiedniejsza? Jeszcze pytanie, jaką najmniejszą rozsądną ogniskową stosować do zbliżenia planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kutjonek napisał:

Czy mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego te Hyperiony są słabo skorygowane do Dobsona 10"? Jaki parametr decyduje, że seria ES 82 st. jest odpowiedniejsza? Jeszcze pytanie, jaką najmniejszą rozsądną ogniskową stosować do zbliżenia planet?

Czemu są słabo skorygowane to już musisz zapytać producenta?. Wpływa na to wiele czynników, jak jakość szkła czy powłok. Hyperiony całkiem dobrze sobie radzą w dobsonie 8", w 10" już niestety nie bo to jasny teleskop. Pozostaje Ci es, ewentualnie o mniejszym polu, ale całkiem dobrze skorygowany okular sw swa mający dużo większy niż es er i tym samym jest wygodniejszy do obserwacji. Mam jeden taki okular na zbyciu więc jak coś to pisz pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 16:58, kutjonek napisał:

Jeszcze kwestia ewentualnej przyszłej astrofotografii. Czy te tuby dobsona GSO lub Bresser nadają się do posadzenia na montażu HEQ5? Rozumiem, że 10" jest trochę za ciężki, ale czy 8" da się użyć? Czy trzeba kupić wtedy zupełnie inny teleskop? Opis Bressera mówi: "możliwość demontażu kół osi wysokości z pierścieni tubusu oraz zamocowanie szyny typu "dovetail" pozwala na szybkie przystosowanie tubusu do osadzenia na typowych montażach paralaktycznych". Ale nie wiem, co z GSO w tej kwestii? Chodzi mi o to, żeby teraz zacząć obserwacje wizualne z budżetem do 3.000 zł wraz z akcesoriami, a potem dokupić paralaktyka z goto, używając tej samej tuby. Chyba, że tak się nie da, to co wtedy? Trzeba całość sprzedać i zacząć kompletowanie sprzętu od nowa?

Temat astrofotografii entuzjaści Dobsonów jakoś pominęli - oczywiście ten sprzęt nie będzie się nadawał do żadnej astrofotografii. Bez montażu z prowadzeniem można zabawiać się w fotografię księżycowa czy planetarną, ale nie sposób zebrać uczciwego materiału do stackowania - będziesz skazany na pojedyncze ujęcia, które nijak się mają do tego co ten teleskop byłby w stanie pokazać na fotografii gdybyś zebrał np. 1000 klatek i zestackował.

Prawda o montażach jest taka, że każdy montaż w wersji AZ czy EQ będzie się trząsł i nie ma mowy o tym aby np. swobodnie kręcić wyciągiem okularowym nie wprawiając obrazu w drgania. Wynika to choćby z właściwości samych statywów - nawet te najmasywniejsze o kilkucentymetrowej średnicy nogach stalowych mają ugięcia o strzałce dochodzącej do kilku milimetrów, już przy delikatnym dotknięciu teleskopu. Do tego nawet najprecyzyjniejszy montaż po pewnym czasie użytkowania nabiera luzów, przynajmniej w jednej osi - wystarczających aby po każdym dotknięciu teleskopu trzeba było chwilę odczekać na ustabilizowanie obrazu. Można to oczywiście próbować kompensować, likwidować itp., ale nie znajdziesz montażu AZ lub EQ całkowicie wolnego od tego irytującego efektu. Z kolei ucieczka przed tym w Dobsona odbywa się kosztem zamknięcia sobie drogi do astrofotografii - szkoda że nikt tego uczciwie nie powiedział w tej dyskusji.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zdjęć w GSO Dobson 10" - chciałbym porobić pojedyncze zdjęcia księżyca i później planet. Pytanie, jakie doposażenie należy kupić? Czytałem o podniesieniu lustra, ale mnie to nie przekonuje. Czy soczewka Barlowa będzie dobra?

Czy wystarczy ta?: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4572&lunety=Soczewka Barlowa GSO 2x i 1 5x 2 w 1 1 25 z gwintem T2

Gdzieś czytałem, że nawet przy najmniejszym powiększeniu Barlowa księżyc nie będzie cały w kadrze. Czy tak? A co z tym wtedy zrobić?

A przy planetach, które okulary polecacie do projekcji okularowej i podpięcia Canon EOS?

Dodam tylko, że pierścień T2 do Canona mam i złączkę projekcyjną GSO również. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)