Skocz do zawartości

VI Zlot - program


Rekomendowane odpowiedzi

ale gimnazjaliści bez podstawowej wiedzy ponadprogramowej , to dla nich raczej czarna magia.  Taki teleskop byłby dla nich może impulsem do kształtowania swojego przyszłego hobby -ale przygotowanie takiego wykładu musiało by się odbyć z udziałem wychowawców i być pracą zbiorową. Nie mówię jednak  nie...  8)

Więc zrób quiz astro, wiedza podstawowa, Słońce, planety, HST  ;), meteryt (Czelabińsk) itp. raczej dla odważnych niż dla jajogłowych. Może coś z tego w tamtym rejonie się wykluje, na nauczycieli nie licz, nie zaangażują się w przygotowanie ale może później... :-X Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Wszystko o czym piszecie jest naprawde warte przemyslenia! Taki mini konkursik nawet na pozimie podstawowym... powidzmy trzech odwaznych uczniów w jednej druzynie z jednym poczatkującym astroamatorem zlotowiczem, który w razie trudnosci z odpowiedzią mógłby podpowiedzieć naprowadzić swoją druzyne:) I takie trzy grupy z tzrech róznych klas. Która wygra turniej dostaje np teleskopik dla swojej klasy :) Tadaaam  ;D

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt krótki czas by przygotować coś sensownego przez osobę/y niezorientowane w temacie. Ale to temat na zlot jesienny.  Możemy też porozmawiać z dzieciakami  ma zlocie. Ja nie mam kontaktu bezpośredniego ze szkołami, ma je gmina Drawno. Na pokazach ma być jeszcze inna grupa dzieci z nimi też warto porozmawiać.  Oczywiście nic nie stoi  na przeszkodzie by zwycięzca konkursu podarował  teleskop dzieciakom, ale to nie jest moim zdaniem dobry pomysł.Jestem odpowiedzialny też za merytoryczną stronę zlotu. Chcę najnormalniej nagrodzić wkład uczestników..filantropia jest dobra,  ale teleskop ma wymiar materialny i można go zbyć.  Czy wszystko musimy robić społecznie? A nic dla siebie? Będzie piątkowy wieczór popularyzacyjny damy pokaz dzieciakom! Płacicie ciężkie pieniądze za zlot. Dość już tego obdarowywania osób które nawet nie wiemy czy  tego będą chciały?  Pokazujemy im niebo, mówimy o kosmosie...pewna odmiana do XBoxa czy Facebooka,  ale czy mogą się skupiać w organizacje i wykorzystać teleskop jako pomoc naukową...? nie jestem taki tego pewien.... Przyznam się że nie mam czasu, szukać kontaktu z nauczycielami, przedstawiać warunki konkursu i czekać na decyzję czy ktoś weźmie udział. W niespełna 3 tygodnie. To niepewne i mało realne. Natomiast na zlot następny możemy już przedsięwziąć pewne kroki! 

Dlatego chciałbym by ten zlot był konkursowo zorganizowany po staremu, jesienny zaś MOŻE zrobimy "wg nowych zasad"

Jest jeszcze inna rzecz. Ludzie chcą posłuchać profesjonalnych wykładów.... przygotowane przez dzieciaków prelekcje będą troszkę infantylne nie wiemy też nawet czy ktoś z nich  będzie na siłach by taki wykład zorganizować. Musimy w marcu pogadać z wychowawcami. Teraz przeszkodą jest niestety czas... Poza tym gdy teraz zrobimy presję, że zwycięzca ma koniecznie oddać nagrodę na rzecz społeczną -kto się zgłosi do konkursu?? Mi zależy by Wam jak najlepiej umilić czas. Dajmy więc spokój na tym zlocie z filantropią. Odpoczywamy i nie przejmujemy się niczym więcej!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, naklanianie kogos aby w wymuszonym "gescie dobrego serca" oddal swoja nagrode, bylo by co najniej nie fair. Wiec tego nie powinnismy robic. Rzeczywiscie czasu nie zostalo wiele wiec organizowanie czegos konkretnego byloby juz trudne. Ale wsrod tych dzieciakow ktore odwiedzily nas jesienia, bylo kilkoro ktore zaskoczyly mnie swoja wiedza. Szczegolnie jeden chlopiec, posiadal taka wiedze astronomiczna i zadawal takie pytania ze podnosilem szczeke z trawy :-). Mysle ze znalazłyby sie dzieciaki ktore z powodzeniem dalyby sobie rade z malym quizem :-).   

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Azer z Drawna rozpropagował by quiz astro wśród dzieciaków w porozumieniu z Ciałem pedagogicznym - zakres wiedzy - US, historia, wielkości podstawowe dane do których jest powszechny dostęp - na pewno młodzież by sie sprężyła, przygotowała - a to już dużo  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę nikogo cytował bo szkoda na to czasu.

Założenie jest takie żeby zwycięzca prelekcji podarował swoją wygraną na rzecz jednej ze szkół (klas) a na jakiej podstawie ma ją wytypować? Należy się liczyć z tym że taki zwycięzca nie będzie filantropem i wolałby swoją wygraną zachować dla siebie.

Jak widać nie ma zbyt wielu chętnych na wykłady, prelekcje. Owszem mamy stałych liderów w tej kwestii, ich prelekcje są interesujące i gromadzą dużą ilość zainteresowanych. Okazuje się że trzy tygodnie przed zlotem nikt nie chce wygrać teleskopu ufundowanego przez DO. Trzeba to zrozumieć, nie każdy pomimo swojej wiedzy potrafi ją sprzedać innym. Jeden ma kiepską dykcję, innego zjada trema itp.

Nie bardzo widzę wyjście z tej sytuacji.

Dzieciaki przyjadą na kilka godzin, więc może (o ile pogoda dopisze) zrobić im wykład z mechaniki nieba i potem jak zwykle niech biegają po podwórku od teleskopu do teleskopu, popatrzą na różne obiekty i rozmawiają z właścicielami teleskopów.

Oczywiście służę na podwórku swoim sprzętem i swoją osobą tak samo jak wielu innych kolegów.

Pamiętajmy też o tym że zlot to dla wielu z nas czas na spotkanie we własnym gronie, oderwanie się od domowych obowiązków i nie każdy musi mieć ochotę na obsługę gości. I to należy uszanować.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak teleskop miałby być wykorzystywany przez klasę/szkole. Jakieś kółko astronomiczne- ok, ale szkoła? Wiem jak to wygląda od wewnątrz (sam chodzę do gimnazjum), może moja szkoła jest jakoś nadzwyczaj zdemoralizowana albo ignorancyjna (ten drugi epitet raczej o gronie pedagogicznym). Próbowałem uruchomić jakieś kółko, rozmawiałem z nauczycielka od fizyki ale... Nikomu się nie chce, a i tak nikt by nie chodził na kółko :| Jeśli nie ma w szkole kółka astro to nie widzę sensu dawania teleskopu szkole. I owszem, okulary, filtry itp. byłyby dla bardziej zaawansowanych astro-amatorów lepszym prezentem ale to sponsor decyduje co da, a nie Ignis. Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że się wtrącam, ale chyba z nadmiaru wolnego czasu komplikujecie proste sprawy ;)

Robert napisał, że nie ma wpływu na to co będzie nagrodą, a każda rzecz ma wartość materialną, więc jej przyszły właściciel będzie mógł ją sprzedać i kupić coś co jest mu bardziej potrzebne. Albo..... np. po zlocie zrobi na forum akcję w rodzaju ?Teleskop na młodego miłośnika astronomii? i na jakichś określonych zasadach przekaże go osobie, która lepiej go wykorzysta niż jakaś przypadkowa szkoła (taka akcja kiedyś już chyba gdzieś była!).

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof w skrócie ujął to o co mi mniej więcej chodziło :) Sponsor zdecydował co jest do wygrania i tu chyba nie ma co się spierać, a co laureat z nagrodą zrobi to już jego sprawa. Dobra, już się nie wtrącam bo na Zlot i tak niestety nie jadę więc....No :(

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to wygląda od wewnątrz (sam chodzę do gimnazjum), może moja szkoła jest jakoś nadzwyczaj zdemoralizowana albo ignorancyjna (ten drugi epitet raczej o gronie pedagogicznym).

Panie, bo do współczesnej młodzieży trzeba mieć odpowiednie podejście :D

Przychodzi babka od fizyki na kółko astronomiczne i mówi:

- Dzisiaj porozmawiamy o tym, co to jest teleskop.

A dzieci na to:

- Spie*dalaj ty stara dz*wko.

Babka się rozpłakała i poszła do dyrektora Tranoxa. Przychodzi dyrektor.

- Cześć skur*ysyny!

- Czołem ch*ju.

- Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak zakłada się prezerwatywę na teleskop.

- A co to jest teleskop?

- Od tego właśnie zaczniemy.

Wszelkie podobieństwo postaci do osób autentycznych jest zamierzone i celowe.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pejczer! Coś w tym jest! Tą metoda jeszcze nikt u mnie w szkole nie uczył ale nie powinno być problemu bo na paru lekcjach takie słowa to norma, a nauczyciele prawie nic sobie z tego nie robią :D oj, czuje że nowe pokolenie astro-amatorów lada chwila się narodzi :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, bo do współczesnej młodzieży trzeba mieć odpowiednie podejście :D

Przychodzi babka od fizyki na kółko astronomiczne i mówi:

- Dzisiaj porozmawiamy o tym, co to jest teleskop.

A dzieci na to:

- Spie*dalaj ty stara dz*wko.

Babka się rozpłakała i poszła do dyrektora Tranoxa. Przychodzi dyrektor.

- Cześć skur*ysyny!

- Czołem ch*ju.

- Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak zakłada się prezerwatywę na teleskop.

- A co to jest teleskop?

- Od tego właśnie zaczniemy.

Wszelkie podobieństwo postaci do osób autentycznych jest zamierzone i celowe.

Dobrze, że po 22 godz. O 7 rano bym jednak skasował... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spływu kajakowego, będzie na 100% w sobotę rano.... gdyż wielu z nas dociera  dopiero w piątek  a właśnie oni są? zainteresowani tą formą aktywności  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko,

Wygląda na to, że będę mógł dołączyć do Was na najbliższym zlocie z czego niezmiernie się cieszę :)

Jeśli wyrazicie chęć to chętnie wpasowałbym się w program z moją ulubioną prezentacją "Niezwykłe zjawiska atmosferyczne i optyczne" (nietypowe chmury, zjawiska halo, itp...) . Nie jest to ściśle związane z astronomią ale temat jest moim zdaniem naprawdę ciekawy i fascynujący...

Nie znam przekroju osób jakie będą obecne na zlocie, ale w razie czego mam gotowe prelekcje na temat "Podstawy astronomii" oraz "Astroszkicowanie - techniki, teoria i praktyka". Jeśli byłaby chęć i czas to również chętnie poopowiadam.

Planuję przyjechać w piątek około 13 więc prelekcję mogę zorganizować po tej godzinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się ciesze Łukasz, że dołączasz i do tego z prelekcją....i że nie boisz się powalczyć o nówkę Newtona 13cm na eq2  8)

Pozdrawiam!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Siemanko,

Wygląda na to, że będę mógł dołączyć do Was na najbliższym zlocie z czego niezmiernie się cieszę :)

Jeśli wyrazicie chęć to chętnie wpasowałbym się w program z moją ulubioną prezentacją "Niezwykłe zjawiska atmosferyczne i optyczne" (nietypowe chmury, zjawiska halo, itp...) . Nie jest to ściśle związane z astronomią ale temat jest moim zdaniem naprawdę ciekawy i fascynujący...

Nie znam przekroju osób jakie będą obecne na zlocie, ale w razie czego mam gotowe prelekcje na temat "Podstawy astronomii" oraz "Astroszkicowanie - techniki, teoria i praktyka". Jeśli byłaby chęć i czas to również chętnie poopowiadam.

Planuję przyjechać w piątek około 13 więc prelekcję mogę zorganizować po tej godzinie :)

Siema Łukasz!

Jak to będzie ta sama prelekcja co w Smolniku to ludziska będą mieli co posłuchać... i pooglądać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spływ jest płatny? Jeżeli ta, to ile? Jaka odległość do przepłynięcia?

Spływ będzie pewnie "dopłatny"  ;) w tamtym roku Burmistrz w ramach patronatu dofinansował nam kwotą 200zł .. w tym roku będzie pewnie podobnie. Latem  składaliśmy się chyba po 10zł od osoby na dopłatę a było 10 kajaków...Płynęliśmy ładne parę godzin ile km nie wiem.  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy tematem nr 1 na naszych forum astronomicznym jest chyba kiepska pogoda. Mnie ten temat zainteresował bardziej w kontekście astronomicznym. Znalazłem takie obiekty w kosmosie, gdzie z tą pogodą może być jeszcze gorzej (... brązowe karły).

Dlatego proponuję temat "Tam, gdzie pada deszcz  z żelaza ..." albo dłuższą wersję "Pogoda na brązowych karłach - dzisiaj pochmurno z przewidywanym opadem stopionego żelaza ...". Wybór zostawiam Adminowi. Zgłaszam ten temat, bo mnie kręci :) Najważniejsze, aby znaleźli się chętni do posłuchania!

Poniżej podsumowałem dotychczasową historię tego wątku. Czyli aktualne propozycje programu pogadankowo-warsztatowego VI zlotu:

1. Marek_Gdańsk - wykład dla dzieciaków ze szkoły pt. ...

2. Pablito - warsztaty z astrofotografii solarnej.

3. Statek  - wykład na temat gwiazd zmiennych (wykład poza konkursem ?).

4. Lukasz83 (piątek>godz.13) - prezentacja "Niezwykłe zjawiska atmosferyczne i optyczne",

5. Rybi    - prezentacja na temat "Pogoda na brązowych karłach - dzisiaj pochmurno z przewidywanym opadem stopionego żelaza ...".

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy tematem nr 1 na naszych forum astronomicznym jest chyba kiepska pogoda. Mnie ten temat zainteresował bardziej w kontekście astronomicznym. Znalazłem takie obiekty w kosmosie, gdzie z tą pogodą może być jeszcze gorzej (... brązowe karły).

Dlatego proponuję temat "Tam, gdzie pada deszcz  z żelaza ..." albo dłuższą wersję "Pogoda na brązowych karłach - dzisiaj pochmurno z przewidywanym opadem stopionego żelaza ...". Wybór zostawiam Adminowi. Zgłaszam ten temat, bo mnie kręci :) Najważniejsze, aby znaleźli się chętni do posłuchania!

Poniżej podsumowałem dotychczasową historię tego wątku. Czyli aktualne propozycje programu pogadankowo-warsztatowego VI zlotu:

1. Marek_Gdańsk - wykład dla dzieciaków ze szkoły pt. ...

2. Pablito - warsztaty z astrofotografii solarnej.

3. Statek  - wykład na temat gwiazd zmiennych (wykład poza konkursem ?).

4. Lukasz83 (piątek>godz.13) - prezentacja "Niezwykłe zjawiska atmosferyczne i optyczne",

5. Rybi    - prezentacja na temat "Pogoda na brązowych karłach - dzisiaj pochmurno z przewidywanym opadem stopionego żelaza ...".

I superowo!

Poczekam jeszcze do jutra popołudnia z Waszymi propozycjami i jedziemy z programem. Na pewno w tym roku wyskoczymy sobie szlakiem po Parku Narodowym nad Drawę (po górkach i mostkach)  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I superowo!

Poczekam jeszcze do jutra popołudnia z Waszymi propozycjami i jedziemy z programem. Na pewno w tym roku wyskoczymy sobie szlakiem po Parku Narodowym nad Drawę (po górkach i mostkach)  :)

Chętnie bym poznał okolice. Na jesieni byłem pierwszy raz i nie do końca się orientuję, co ciekawego w okolicy.

Jak rozumiem wędrówki to w piątek, skoro spływ w sobotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym poznał okolice. Na jesieni byłem pierwszy raz i nie do końca się orientuję, co ciekawego w okolicy.

Jak rozumiem wędrówki to w piątek, skoro spływ w sobotę?

Pewnie  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zatem skreślić plan oczywiście jest tylko proponowany, możemy dokonywać spontanicznych przetasowań na zlocie

czwartek 14.03.2013

- Od 14.00 Powitanie, zakwaterowanie, rejestracja i wydanie identyfikatorów,  czas wolny integracja ;)

16.15 Obiadokolacja

- po 18.00 obserwacje do rana względnie integracja ;)

piątek 15.03.2013

8.30.  Śniadanie

9.45 Wykład praktyczny prelegent Pablito ?Warsztaty z astrofotografii solarnej?

Następnie obserwacja Słońca (jeśli pogoda pozwoli)

12.30 "Niezwykłe zjawiska atmosferyczne i optyczne" ? prezentacja, Prelegent Lukasz83

13.45 Czas Wolny/ wycieczka po Parku Narodowym  dla chętnych traperów, fotografów i miłośników przyrody

15.00 prezentacja astronomiczna:  prelegent  Rybi    "Pogoda na brązowych karłach - dzisiaj pochmurno z przewidywanym opadem stopionego żelaza".

16.15 Obiadokolacja

19. 00 Przyjazd dzieci z gimnazjum oraz  gości, prezentacja plenerowa dla szkół:  prelegent: Marek_ Gdańsk , następnie Otwarty pokaz nieba dla gości i mieszkańców.

22.00 ? ognisko dla zlotowiczów i  obserwacje do rana

sobota 16.03.2013

8.30. Śniadanie

10.30 Udajemy się autokarem na spływ kajakowy lub czas wolny

15. 00 Wykład na temat gwiazd zmiennych-  prelegent Statek 

16.15 Obiadokolacja

17.30 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród najlepszemu prelegentowi!

18.00 Obserwacje do rana

niedziela 17.03.2013

9-10.00 Śniadanie

12.00 - Pamiątkowa fotka i opuszczamy ośrodek/ki

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ostatni punkt niedzieli mi się nie podoba  >:(

Mógłbyś go Szanowny Adminie  jakoś subtelniej napisać  :P

A Ty Mariusz przestań krakać nic nie zapowiadają nieciekawego  >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ostatni punkt niedzieli mi się nie podoba  >:(

Mógłbyś go Szanowny Adminie  jakoś subtelniej napisać  :P

A Ty Mariusz przestań krakać nic nie zapowiadają nieciekawego  >:(

12.00 Pamiątkowa fotka. Wszyscy wybierają sie odwiedzić sowje rodziny i poczynić przygotowania do następnego zlotu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)