Skocz do zawartości

Celestron skymaster 15x70 czy Olympus 8x40 dps i


Rekomendowane odpowiedzi

Statywu jeszcze nie mam. Aż tak do przodu nie planowałem. Ale skoro byłby potrzebny to ewentualnie jaki polecasz w dobrych pieniądzach? Żeby nie przepłacać, bo to początek przygody i nie chcę marnować aż tylu funduszy, może w astronomii mi się nie powiedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Gorthin napisał:

Statywu jeszcze nie mam. Aż tak do przodu nie planowałem.

Tu nie chodzi o planowanie do przodu. Uważam że sensowne obserwacje astro lornetką 15x70 bez statywu są... delikatnie mówiąc utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe. 

49 minut temu, Gorthin napisał:

Ale skoro byłby potrzebny to ewentualnie jaki polecasz w dobrych pieniądzach? Żeby nie przepłacać, bo to początek przygody i nie chcę marnować aż tylu funduszy, może w astronomii mi się nie powiedzie :)

To może powiem tak... 15x70 pokaże Tobie dużo więcej i ma znacznie większe możliwości. Jednak gdybym nie miał żadnej lornetki kupiłbym właśnie coś ala 8x40 czy 8x42. Do przyrody, na wyjazdy, można zobaczyć fazę Wanus, księżyce Jowisza, duże kratery na Księżycu i może nie ogromną ilość ale jednak podstawowe DSy. Potem pomyślisz co dalej. Duża lornetka, a może teleskop... Może coś na giełdzie się trafi w dobrej cenie. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Celestrona mogę kupić za 220zl używaną. Bez statywu oczywiście.

Nowa Olympus to koszt 309 zł.

Niestety nie wiem do końca co zrobić bo skrajne opinie słyszę. Że lepiej kupić takiego olympusa bo będzie lepsza zdecydowanie jakość kosztem powera. Lekka, do wszystkiego, ale także do Astro. Są opinie że lepiej sobie poradzi niż 15x70.

Ale znów celestron ma większy power ale bez statywu jest niepraktyczna do niczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie stać Ciebie teraz na dobry, wysoki statyw, to wybór jest raczej iluzoryczny. A dobry wysoki statyw jak: Slik PRO 700 DX, to jest już konkretny wydatek. Zakup 15x70, aby leżała w szafie raczej nie ma sensu. 

Uważam, że takie maksimum bez statywu to 10x50. Szczególnie wygodne użytkuje się, jak jest możliwość użycia leżaczka z podparciem na lokcie. 

Do oglądania z ręki ja zdecydowanie preferuję 8x.

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem kiedyś przez 1,5 roku z taką 15x70 bez statywu jako jedynym sprzętem obserwacyjnym. Da się, ale nie jest łatwo. Łapiesz rękami za końcówki obiektywów i opierasz o oczodoły. Jak się ręce zmęczą to później łokcie o dach samochodu. Tak naprawdę można potrzymać minutę lub dwie i barki się męczą. Możesz też wspierać się korzystając na przykład z leżaka. Obserwowałem z przerwami na odpoczynek dla rąk i da się, ale jest to dalekie od komfortu.

Edytowane przez Setaarius
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy przyklad... idealnie obrazujący co miałem na myśli... 

21 godzin temu, pmochocki napisał:

Uważam że sensowne obserwacje astro lornetką 15x70 bez statywu są... delikatnie mówiąc utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe. 

Podtrzymuję swoje zdanie podkreślając słowo "sensowne". 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Gorthin napisał:

Witam.

Jako pierwsza lornetka, która będzie lepsza:

celestron skymaster 15x70 czy olympus 8x40 dps i

?

Akurat miałem oba modele.

Olympus ostry tylko środek,jakieś 40 % pola,reszta kompletna kicha.Moim zdaniem do astro się nie nadaje.

SM 15x70 znacznie lepiej,oczywiście na statywie.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew. Szukałem różnych lornetek. Nie chcę iść w zasadę, dołóż jeszcze 50-100zł to kupisz lepsze. Bo tak można skończyć na 1000zł i więcej. To mój początek z astro. Do tej pory bardziej rakiety mnie interesowały. Ale chciałbym spróbować zmierzyć się z astronomią. Poszukać czegoś na niebie. Raz, ze dwa lata temu byłem w obserwatorium i tam na teleskopie oglądaliśmy sobie wieczorem to co aktualnie można było, i teraz chciałybm spróbować. Dlatego nie chcę majątku od razu wydawać, jeśli wyjdzie, że nie daje rady namierzać punktów na niebie. I dam sobie spokój, bo za trudne ?

Mało jest tych lornetek, których szukałem wg Waszych uwagi i wpisów z internetów. 

Wychodzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tego Celestrona SkyMaster 15x70 w cenie 220zł. 

Do tego chyba sam ogarnę statyw. Mam statyw pod rower. Ciężki jak diabli, bo wiszą na nim rowery górskie. Muszę tylko ogarnąć połączenie lornetki ze statywem. Ale pracuję w firmie z CNC to narysuję sobie jakąś przejściówkę i połaczę ją z adapterem. statyw obraca się dookoła, brakuje tylko góra-dół ?

Mój statyw

P.S.

Znalazłem ewentualnie jeszcze te dwie lornetki do rozważenia:

https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-7x50?from=listing

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-entry-10x50?from=listing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to lornetka do astro, to zostań przy Celestronie. 

Co do statywu, to kiedyś z takim Celestronem używałem statywu Polaroida za jakieś 160 zł.

Ważne żeby był wysoki (z kolumną tak ok. 170-180 cm).

Warto też zamiast plastikowego złącza do mocowania lornetki na statywie, które dodają do Celestrona kupić metalowe. Plastikowe się nieco trzęsie, choć na początek jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak statyw dość sensownie będzie wyglądał. Wieszam na nim rowery do 20kg, i nic się nie dzieje. Także pod lornetkę będzie ok. A jest bardzo wysoki. 1,8 bodaj. 

Do tego mam taką końcówkę, którą mogę ścisnąć mocno. Tutaj ściska się ramę roweru.

I w tą końcówkę włożę taki statyw malutki z głowicą. Mocno ścisnę klamrę. I będzie trzymać bardzo mocno.

Do tego metalowy adapter pod lornetkę i będzie ok.

Także myślę, że wybiorę tego SM 15z70 bo do 300zł mało jest wyboru, aby móc złapać bakcyla i wrócić po porady na temat lepszego sprzętu. W razie czego SM sprzedam komuś kto też bedzie chciał spróbować zacząć zabawy w obserwację nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytkie obiekty z tych materiałów bez problemu można zobaczyć w tak dużej lornetce, ale...

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)