Skocz do zawartości

Jowisz 2020


Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, lulu napisał:

A gdzie dają taki seeing w Krakowie???

@lulu to akurat u teściów na wsi, w miejscowości Zagórzany (k. Gorlic). Miejsce jest niesamowite. Dom i taras są na wzniesieniu, więc poranne mgły zostają w dolinie. Światła uliczne wyłączają o 22.30... sąsiadów niewielu, A Ci którzy są to grzecznie śpią zamiast robić nocne iluminacje. Dość powiedzieć, że pas DM widać pięknie z tarasu.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia z Gorlic (k. Zagórzan) ;) od początkującego astromaniaka. Naprawdę w Zagórzanach są tak dobre warunki, że widać DM? Mieszkam na terenie Gorlic ale sąsiadów mam już z Zagórzan więc przy samej granicy i ciężko u mnie z widokami na Drogę Mleczną. Pewnie to te latarnie przy mojej ulicy wszystko psują ale, że już w Zagórzanach jest na tyle lepiej to się nie spodziewałem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz.

Obudził mnie kot a Jowisz spojrzał tak, ze nie byłem w stanie mu odmówić ;) Minuta i już byłem z teleskopem na balkonie. Jasność poranka, delikatna mgiełka i seeing nie dał nic wyostrzyć. Jednak chyba udało mi się uchwycić punkt ostrości bo momentami Jowisz pokazywał mi pasy dość wyraźnie aby upewnić mnie, że tam są.

Dziś taki szkic. Następnym razem będzie stack z avika. Muszę tylko pokombinować jak uzyskać odpowiednie powiększenie. Przynajmniej takie jak przez okular z barlowem (dziś to ok 180x).

108848480_Jowisz20_05_2020.png.fbb278c1cad51a3f7ded28f449b7ceb7.png

  • Like 3

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kemot napisał:

Pozdrowienia z Gorlic (k. Zagórzan) ;) od początkującego astromaniaka. Naprawdę w Zagórzanach są tak dobre warunki, że widać DM? Mieszkam na terenie Gorlic ale sąsiadów mam już z Zagórzan więc przy samej granicy i ciężko u mnie z widokami na Drogę Mleczną. Pewnie to te latarnie przy mojej ulicy wszystko psują ale, że już w Zagórzanach jest na tyle lepiej to się nie spodziewałem. 

Cześć! Aktualnie mieszam w Krakowie, ale każdą wolną chwilę spędzam na wsi. Oczywiście latarnie zabijają całą adaptację oka do ciemności, stąd pewnie średnio widzisz DM. Wiadomo, majaczący z tarasu pas Drogi Mlecznej to nie to samo co gęsta, jasna wstęga z Bieszczad czy nawet naszych południowych stron (Oderne, Magura). Moi znajomi wizualowcy pewnie by narzekali, bo dodatkowo jest lekka poświata od południa z miasta, ale do astrofoto takie niebo jest już bardzo dobre.

W najbliższych dniach chciałbym podjechać gdzieś wyżej może do Radocyny, albo Odernego i spróbować upolować kometę SWAN. Tam niebo jest już naprawdę czarne.

2 godziny temu, robinek72 napisał:

Dzisiejszy Jowisz.

Obudził mnie kot a Jowisz spojrzał tak, ze nie byłem w stanie mu odmówić ;) Minuta i już byłem z teleskopem na balkonie. Jasność poranka, delikatna mgiełka i seeing nie dał nic wyostrzyć. Jednak chyba udało mi się uchwycić punkt ostrości bo momentami Jowisz pokazywał mi pasy dość wyraźnie aby upewnić mnie, że tam są.

Pięknie napisałeś! Szkoda, że brak mi talentu do takiego plastycznego opisywania nocnego nieba, a jeszcze bardziej, że nie umiem szkicować ?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Astrotuvoc napisał:

 każdą wolną chwilę spędzam na wsi. Oczywiście latarnie zabijają całą adaptację oka do ciemności, stąd pewnie średnio widzisz DM. Wiadomo, majaczący z tarasu pas Drogi Mlecznej to nie to samo co gęsta, jasna wstęga z Bieszczad czy nawet naszych południowych stron (Oderne, Magura).

Dzieciństwo spędziłem w Gorlicach, aż wyjechałem na studia i juz nie wróciłem tak na stałe.

Rodzice mieli działkę w Łużnej - bardziej w stronę Woli Łużańskiej i tak jak pisałem do @kemot już nigdzie nie zobaczyłem takiego nieba jak w każde lato spędzone w Łużnej. Teraz było by jak znalazł :)

Pozdrawiam krajana

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robinek72 napisał:

Dzieciństwo spędziłem w Gorlicach, aż wyjechałem na studia i juz nie wróciłem tak na stałe.

Rodzice mieli działkę w Łużnej - bardziej w stronę Woli Łużańskiej i tak jak pisałem do @kemot już nigdzie nie zobaczyłem takiego nieba jak w każde lato spędzone w Łużnej. Teraz było by jak znalazł :)

Pozdrawiam krajana

Haha, silna grupa beskidzka widzę jest na FA :D Również pozdrawiam!

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astrotuvoc napisał:

W najbliższych dniach chciałbym podjechać gdzieś wyżej może do Radocyny, albo Odernego i spróbować upolować kometę SWAN. Tam niebo jest już naprawdę czarne.

Ja na pierwsze obserwacje poza miastem wybrałem się do Krzywej koło Pętnej i muszę przyznać, że różnica jest niesamowita. Niebo robi wrażenie  a odległość od miasta jest naprawdę nieduża. Samochodem spod domu mam tam 25 min. Do Radocyny jest już trochę dalej. Może jakieś wspólne obserwacje udało by się zorganizować kiedyś? Jestem początkujący i chętnie bym się czegoś nauczył od bardziej doświadczonych kolegów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kemot napisał:

Ja na pierwsze obserwacje poza miastem wybrałem się do Krzywej koło Pętnej i muszę przyznać, że różnica jest niesamowita. Niebo robi wrażenie  a odległość od miasta jest naprawdę nieduża. Samochodem spod domu mam tam 25 min. Do Radocyny jest już trochę dalej. Może jakieś wspólne obserwacje udało by się zorganizować kiedyś? Jestem początkujący i chętnie bym się czegoś nauczył od bardziej doświadczonych kolegów. 

Cześć, Krzywa to też kapitalna miejscówka, masz rację. Co do obserwacji to bardzo chętnie, chociaż jestem fociarzem więc ode mnie za wiele się nie dowiesz ? No chyba, że też bawisz się w astrofoto. Mam natomiast plan ściągnąć kumpli z astroekipy krakowskiej w któryś czerwcowy weekend. Wtedy byłoby naprawdę co oglądać i od kogo się uczyć (poza tym mają cały przegląd tubek :D od binoniutków, przez taurusy i maczki aż po potwora 20 calowego ;-)).

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Astrotuvoc napisał:

Mam natomiast plan ściągnąć kumpli z astroekipy krakowskiej w któryś czerwcowy weekend.

Masz na myśli sciągnąc w Beskid Niski? Było by super podejrzeć bardziej doświadczonych. W czerwcu gdy Jowisz i Saturn będą wyzej na niebie warunki do ich obserwacji powinny być lepsze tzn ziemska atmosfera w mniejszym stopniu wpływa wtedy na obraz 

 

3 godziny temu, Astrotuvoc napisał:

Co do obserwacji to bardzo chętnie, chociaż jestem fociarzem

Hmm a myślałem ze każdy fociarz jest jesnoczesnie obserwatorem albo przynajmniej zaczynał od obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kemot napisał:

Masz na myśli sciągnąc w Beskid Niski? Było by super podejrzeć bardziej doświadczonych. W czerwcu gdy Jowisz i Saturn będą wyzej na niebie warunki do ich obserwacji powinny być lepsze tzn ziemska atmosfera w mniejszym stopniu wpływa wtedy na obraz 

Hmm a myślałem ze każdy fociarz jest jesnoczesnie obserwatorem albo przynajmniej zaczynał od obserwacji.

Obserwatorem jestem niestety słabym, niestety sami trochę upośledzamy się zabawkami typu goto czy plate solvingiem. Na szczęście dzięki chłopakom sporo się nauczyłem i teraz, aż mnie korci kupić jakiegoś dobsa 10-12 cali :D żeby podczas sesji foto sobie podglądać coś ciekawego na niebie. Wizualowcy siłą rzeczy mają większą wiedzę o poruszaniu się po niebie, kiedy fociarze bardziej skupiają się na aspektach technicznych i obróbce, dlatego warto jeździć razem.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wschodzący nisko nad Kielcami. Paskudny seeing i poświata od miasta. Jowisz  to jeszcze dał się rozpoznać ale Saturn wyglądał jak rozgnieciona mucha na ścianie.

Ciekawe położenie Io i Europy. W okularze 30mm wydawało mi się, że to mój astygmatyzm płata mi figla dopiero 6.7mm upewnił mnie, że to dwa księżyce ;)

 

Jowisz 13.06.2020.png

  • Like 2

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z wczoraj na spotkaniu obserwatorów z Żagania

Obróbka  była szybka i na miejscu w terenie, bo chcieliśmy pokazać mieszkańcom jak to się robi.

108078358_277229203729225_5976356543721276320_n.jpg.84eab737dbeb775ae955ce84536c6340.jpg

107980871_277229230395889_5732050308799353834_n.jpg.4d3b58868fedb4783b5ef008a7eaecce.jpg

 

MEADE LS 6", DMK21, IRCut

  • Like 7
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lulu napisał:

Akurat zebrały mi się 3 fotki zrobione w okolicach północy 14/15 lipca więc zestawiłem je w animację bo fajnie pokazuje ruch obrotowy (9,9 h) i ruch księżyców - Io i Europy. Trudno powiedzieć jaki jest przedział czasowy, bo zbieranie każdej fotki trwało po kilka minut, ale na podstawie ruchu obiektów w centrum tarczy wyliczyłem że między pierwszym i ostatnim kadrem jest różnica ok. 25 minut.

JUPITER-animation-2020-07-14-15.gif

Pięknie wyszło. Gratuluję.

  • Like 1
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Pięknie wyszło. Gratuluję.

Dzięki, trochę załamka z tym wirującym Jowiszem i moim mulistym laptopem, bo jak szybkość zapisu spada poniżej 1 klatki/s (co się mu zdarza...), to zebranie minimalnej ilości materiału wydłuża się tak, że obraz się rozmazuje przez ten obrót... Mógłby trochę przystopować, bo mnie nie stać w tej chwili na nowego laptopa ;-)

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja podzielę się mizernym efektem mojej pracy ?

MAK 127, Nikon D5100, Stack 30 zdjęć, 0,2 sek, ISO 800

Ps. Tak na marginesie to jaka kamerka była by dobra do Maka, do planet i Księżyca oczywiście ?

Jowisz_3.thumb.jpg.1bb1042e91d9e81335b69905e6edf75a.jpg

 

  • Like 5

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to ciężka sprawa, też jestem na początku drogi z fotografowaniem planet, też mam lustrzankę. W kamerę się nie pcham bo to kolejne koszty, trzeba mieć laptopa. Ale widziałem tu na forum świetne zdjęcia planet robione przez Pawła025 z wykorzystaniem refraktora 102/1000 i Canona 550D, jak uda mi się choć w połowie osiągnąć taką jakość to mi do szczęścia wystarczy ;)

Na razie ze swoich marnych doświadczeń mogę napisać, że najgorzej to ustawić ostrość, warunki swoją drogą... Do mojego refraktora musiałbym mieć HEQ5, tak to wszystko lata i ledwo ciągnie na EQ3-2. Dokupiłem motofocuser, może coś pomoże. Ciągle mi wisi w głowie żeby przejść na Maka 127 czy CC6, są krótkie, mam 80/400 do porównania, bardzo fajnie się nim operuje na EQ3-2 z lustrzanką, jest sztywno i solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopa mam, także to nie problem a kamerkę chciałem taką, która robiła by rozsądne ujęcia planet i jednocześnie mogła by służyć do guidingu. Myślałem o ASI 120 może 224.

W planie mam dołączenie elektronicznego focusera do Maka, focuser mam (sterownik z silnikiem), pozostaje kwestia wymyślenia zamontowania go do Maka co może być problemem, nigdzie nie widziałem takiego połączenia.

Edytowane przez sylwas72

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)