Skocz do zawartości

Coś do 1200 zł dla całej rodziny


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

3 lata temu przeprowadziliśmy się z dziećmi z miasta na wieś, gdzie wieczorem siedzimy sobie na tarasie i patrzymy w niebo w ciepłe dni. Starsza córka (6 lat) ma hopla na punkcie planet, ogląda non stop programy na YT o planetach, gwiazdach, etc. Mnie też to w jakiś sposób kręci, ale dopiero zaczynam czytać literaturę i przeglądać czeluści internetu. Czasem sobie z lornetką (Bresserka 10x50) posiedzę i popatrzę na księżyc, wenus. Fajnie byłoby zlokalizować i obejrzeć obiekty z katalogu Messiera. Młoda naciska na teleskop i prawdę mówiąc jeśli mam kupić coś słabego za 300-400 zł i za rok, dwa zmieniać na lepsze, to bez sensu. Wszyscy polecają Syntę 8'', gdzie się nie spojrzeć :) Na nową mnie nie stać, ale znalazłem coś takiego:

https://fotozakupy.pl/product-pol-996-Sky-Watcher-Dobson-6.html?ceneo_spo=true&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Rozumiem, że to nie jest jakaś pseudopodróba tylko odpowiednik 6''?

Macie jakieś inne propozycje do 1200 zł na początek?

Mamy absolutną ciemność na 3 strony świata (trochę na zachodzie w oddali psuje nam ciemne niebo łuna cementowni). Możemy obserwacje prowadzić na dwóch balkonach, które są stosunkowo duże jak i dużych tarasach. Co chcemy obejrzeć? Na początek dla takich laików jak my to oczywiście planety, księżyc, a potem coraz głębiej :)

Totalny amator z SW Dobson 6''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 6" Dobson to dobry pomysł na początek, ale... Mam obawy, że córka może być mocno zawiedziona tym co zobaczy. Księżyc będzie wyglądał super, ale planety już będą małe, a DSy to szare mgiełki.
Obejrzyj sobie tutaj: http://picios.pl/wimmer/

Teleskop super pomysł. Proponowany dobry, choć możesz rozważyć kupno 8", ale używany tu na giełdzie. Czy nie będzie to rozczarowaniem dla córki... zależy jak to rozegrasz.

Dla swojej lornetki masz materiały tutaj: https://iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf Spróbuj coś odnaleźć, bo teleskopem też będziesz przecież musiał. Da to Tobie jakieś wyobrażenie...

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki ;)

Co do używanego sprzętu, to zawsze mam jakieś obawy, że będzie miał krótszą żywotność, więc wychodzę z założenia, że lepiej odrobinę gorzej, ale jednak na gwarancji.

Wydaje mi się, że młoda powinna być i tak zadowolona, bo gołym okiem niebo podziwia z zachwytem. Nawet starlinki, które są przekleństwem dla niektórych, dla niej są ciekawostką :)) Jeszcze trzeba jej literaturę jakąś dobrać dostosowaną dla dzieci i będzie super.

Totalny amator z SW Dobson 6''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Synty 6 lub 8 trzeba pamiętać o przynajmniej jednym solidnym (choćby ciut lepszym od standardowych plossl-ów) dodatkowym okularze.

Ja do swojej synty dokupiłem SWA-58 6 mm. Nie kosztował dużo, ale do planet nieźle się nadaje.

11 godzin temu, pmochocki napisał:

Dodatkowo zwracam uwagę, że to, że dany obiekt jest widoczny jako mgiełka w okularze 20, czy 25, nie oznacza, że w większym powiększeniu nie pokaże czegoś więcej.

Osobiście mam Synte 8" i ostatnio przekonałem się, jak bardzo się ograniczałem, jeśli chodzi o przeglądanie gromad kulistych, np. M13. Zawsze wydawało mi się, że mój okular 25mm da najlepszy obraz takiej gromady, bo skoro mniejsze powiększenie, to i obiekt jaśniejszy.

Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda w większym powiększeniu. Włożyłem do wyciągu wspomnianą 6tkę i aż musiałem usiąść. Widok był świetny. Potem dobre 3h zwiedzałem wschodnią stronę nieba oglądając po kolei wszystkie gromady kuliste, jakie namierzyłem.

A więc wracając do tematu. Ja swojego niespełna 5 letniego syna zachęciłem tym, że wprowadzam wszystko stopniowo i opowiadam mu przed obserwacją, na co chcemy popatrzeć, ew. wspomagam się zdjęciami, żeby uzmysłowić mu, z czym mamy do czynienia.

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Like 1
  • Thanks 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Jeśli chodzi o przeglądanie gromad kulistych, np. M13. Zawsze wydawało mi się, że mój okular 25mm da najlepszy obraz takiej gromady, bo skoro mniejsze powiększenie, to i obiekt jaśniejszy.

Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda w większym powiększeniu. Włożyłem do wyciągu wspomnianą 6tkę i aż musiałem usiąść. Widok był świetny. Potem dobre 3h zwiedzałem wschodnią stronę nieba oglądając po kolei wszystkie gromady kuliste...

Tak jeszcze trochę obok tematu, ale pojawiły się moje ukochane kuliste :) Ja z kolei zaczynam je od ESa 14 mm, ale już się przekonałem, że po kilkudziesięciu minutach, jak odpowiednio wychłodzi się lustro to wsadzam ESa 6,7 mm. Wtedy kuleczki robią się ziarniste, ostrzejsze, większe i można pobawić się w szukanie szczegółów. Cud, miód i orzeszki. Chociaż słynnego Mercedesa w M13 jeszcze nie wyłapałem, ale wierzę, że to kwestia czasu ;)

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)