Skocz do zawartości

Mars 2020


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wracam do tematu po 3 latach przerwy z innym zestawem planetarnym, SCT9,25 oraz ASIMC224 + Barlow x2. 

Czy ktos poleci w fire capture jakies mniej wiecej pi razy drzwi Gain vs Exposure czy to już trzeba dobierać każdorazowo do seeingu ? :), tak jak mowilem przerwa 3 letnia zrobiła swoje. 

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, różan napisał:

To jeszcze moje z wczorajszej nocy, 5 minut przed zdjęciem @pmamot 2 posty wyżej (zazdroszczę detalu! chyba wart tych 6 h).
SCT 8" + Canon 1100D

 

W opisówce wkradła się literówka u Ciebie . Mamy październik .  Poza tym ładnie opisana fotka . Wiadomo czym dysponujesz i to zasługuje na wielki plus.

He 6 h przy teleskopie nawet nie zauważyłem tak przeleciało . A to zabawa z psem ( bo piesek również mi towarzyszy ) . A to kawka ,  a to suszarką zdmuchnąć parę z LW , a to zmiana filtrów na kole , a to bez przerwy poprawianie ostrości . Nawet nie ma kiedy usiąść . 24.10 był nieporównywalnie lepszy seeing , tak że taka zmiana na gorsze jest bardzo zniechęcająca. Fotka wynikowa nawet mnie zdumiała , co prawda nadzieja była gdyż poprawił się kontrast ( było widać te małe struktury na południowej półkuli ) jednak pływalność nawet na sekundę się nie zatrzymała. 

 

Tak na szybko w przeglądarce IrfanView pobawiłem się w zmianę kolorów na Twoim Marsie co sądzisz o tej zmianie ?

forum kolor.png

  • Like 3

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne, poprawiłem datę. Nie mógłbym spać po nocach gdyby minęło okienko na edycję i zostało z blędem...

Fajnie że poruszasz kwestię kolorystyki, bo to jest właśnie coś nad czym trochę dumałem przed wrzuceniem swojego zdjęcia. Przejrzałem Wasze wrzuty w tym wątku, stronę NASA, Wikipedię, i nie mogłem na tej podstawie ustalić sobie referencyjnego odcienia Marsa. Choćby tutaj, w obrębie jednej strony NASA, na każdej kolejnej grafice Mars ma inny odcień: https://mars.nasa.gov/all-about-mars/facts/ Na bazie visuala też nie potrafię stwierdzić jak on "naprawdę" wygląda.

Astrofoto zacząłem próbować kilka tygodni temu, na początku ustawiłem sobie WB 4000K, potem kombinowałem z "dziennym" 5600K, 5200K, 4800K - tak zjeżdżałem, bo jednak było za ciepło. Tak czy owak starałem się potem nie ingerować zbytnio w HSL - zależy mi bardziej na "dokumentowaniu" nieba niż na zrobieniu ładnego obrazka. Niemniej ostatniej nocy pierwszy raz nagrałem na próbę RAWa z Magic Lantern (format MLV), a że to RAW i to taki trochę "hackowany", to mam wrażenie że WB i tak mi się rozjechało, więc już po prostu ustawiałem wszystko ręcznie tak żeby to jakoś uśrednić (choćby na tej stronie wątku widać powyżej Marsy które są bardziej czerwone, bardziej niebieskie/fioletowe, lub bardziej zielone od mojego).

Ale przyznaję, że taki Mars jak po Twojej korekcji (może odrobinę mniej fioletowy) lub ten interaktywny na górze strony NASA, bardziej mnie przekonuje.

 

 

  • Like 1

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, różan napisał:

Dzięki piękne, poprawiłem datę. Nie mógłbym spać po nocach gdyby minęło okienko na edycję i zostało z blędem...

Fajnie że poruszasz kwestię kolorystyki, bo to jest właśnie coś nad czym trochę dumałem przed wrzuceniem swojego zdjęcia. Przejrzałem Wasze wrzuty w tym wątku, stronę NASA, Wikipedię, i nie mogłem na tej podstawie ustalić sobie referencyjnego odcienia Marsa. Choćby tutaj, w obrębie jednej strony NASA, na każdej kolejnej grafice Mars ma inny odcień: https://mars.nasa.gov/all-about-mars/facts/ Na bazie visuala też nie potrafię stwierdzić jak on "naprawdę" wygląda.

Astrofoto zacząłem próbować kilka tygodni temu, na początku ustawiłem sobie WB 4000K, potem kombinowałem z "dziennym" 5600K, 5200K, 4800K - tak zjeżdżałem, bo jednak było za ciepło. Tak czy owak starałem się potem nie ingerować zbytnio w HSL - zależy mi bardziej na "dokumentowaniu" nieba niż na zrobieniu ładnego obrazka. Niemniej ostatniej nocy pierwszy raz nagrałem na próbę RAWa z Magic Lantern (format MLV), a że to RAW i to taki trochę "hackowany", to mam wrażenie że WB i tak mi się rozjechało, więc już po prostu ustawiałem wszystko ręcznie tak żeby to jakoś uśrednić (choćby na tej stronie wątku widać powyżej Marsy które są bardziej czerwone, bardziej niebieskie/fioletowe, lub bardziej zielone od mojego).

Ale przyznaję, że taki Mars jak po Twojej korekcji (może odrobinę mniej fioletowy) lub ten interaktywny na górze strony NASA, bardziej mnie przekonuje.

 Byłem ciekaw czy coś oprócz żółci można wycisnąć . No i okazuje się  że materiał masz bardzo dobry . Moje kolory dalekie również od tych które bym chciał uzyskać . Nie mam odpowiednich filtrów , zamierzam kupić w najbliższym czasie. Cieszę się że wkręciła ciebie astrofotografia US . Życzę dalszych sukcesów. 

 

 

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie podejście do materiału z 04.10 - co nieco mocniej suwakami w Registax na stacku z filtra + maska wyostrzająca w GIMPie i desaturacja + stack bez filtra na drugiej warstwie, kolor bez ruszania, taki wyszedł po połączeniu. Po prawej efekt końcowy, po lewej poprzednia próba.

Mars_04_10_2020_1_4.jpg.178e52e258230a8b452032e8cf8f49bb.jpg

Na razie więcej nie potrafię wycisnąć z zebranego materiału ale tym sposobem co wyżej podejdę jeszcze raz w wolnym czasie do materiału z 22.09 - wtedy miałem chyba najlepsze warunki przy nagrywaniu, zobaczę co z tego wyjdzie.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wcale źle a momentami naprawdę super, aż żałuję że nie potrafię szkicować. Główne struktury z tego zdjęcia image.png.2c2ccf6237077ebc5cf4b7f5eb1fb270.png

widoczne w wizualu: ta rozwidlona kreska z przerwą pośrodku (choć nie do samych krawędzi te są jakby hmm prześwietlone) i mała pod (na fotce nad) nią. SCT 8" optymalne pow 120 - 140.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Marsik. Seeing bardo słaby w okolicach krakowa do tego mgła planetka pływała po ekranie. ok 10% z kilku tys klatek kamerką kolorową. Trochę słabo zbieram materiał, pozniej nie moge nic z tego wyciągnać, zero detalu

image.png.7b0328a7b7588a3dc0fe32dbca300cbb.png

 

Edytowane przez piotrando1
  • Like 7

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na moją pierwszą animkę. Miało być w noc maksymalnego zbliżenia, ale podczas tamtej sesji część klipów źle się nagrała, więc jest dzień po ? Zarówno jednej jak i drugiej nocy wyłapywany gdzieś między chmurkami, cud że w ogóle się udało. Tu wyszło ok. 22°, marzy mi się 360... Materiał z wrześniowych sesji mam raczej chaotyczny, a teraz jak już ogarnąłem sobie workflow pogoda nie dopisuje; chyba marne szanse...

Mars-anim-2020_10.07-shorter.gif.170b886686213e02bcf4592aec6d529c.gif

  • Like 9

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z nocy 10.10 z balkonu z Krakowa. Seeing wydawał mi się w miarę jednak bardzo ciężko było złapać ostrość. kręcąc ostrością kilka razy miałem wrażenie że detal się nie zmienia stad winę zwalam na seeing. Do tego histogram wariował niewidoczne chmury przechodziły przez planetkę stąd ciężko było złapać detal. 

SCT9 + ASI 224mc i 2x barlow, ZWO ADC. 

 

 

image.png.dc7b1773de9580e575bfa52fff866cd9.png

image.png.9079b2720667128e18e1e13fc9a71d1b.png

 

Edytowane przez piotrando1
  • Like 9

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesja z 10 na 11.10.2020

 

Rozstawiłem sprzęt około 22giej , tak na ryzyko . Jeszcze były chmury . Po około 40 minutach pokazywały się prześwity . Seeing zapowiadał się dobrze. Tarcza stabilna , w mikro chmurach dość pokaźny detal , niestety pozbawiony kontrastu . Później kiedy niebo było czyste okrąg stabilny lecz tego kontrastu na strukturach jak na lekarstwo. Ogólnie miałem co robić , Zmienność warunków niesamowita. 

Dzięki Robert że byłeś ze mną na łączach . Fajnie jest kiedy ktoś kto jest w temacie uczestniczy choćby na komunikatorze.

Jest to moja premiera Jeżeli chodzi o górę Olympus mons . Cieszę się że mam ją w swojej kolekcji  

 

 

Kolekcja Planeta Mars.png

  • Like 7

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze kolejną zaległość z 9 października. Do detalu uzyskiwanego przez kolegów bardzo mi daleko, ale kolor Marsa niezmiennie mnie cieszy - jest najbardziej spożywczy w całym Układzie Słonecznym. kojarzy się z jakimś pysznym, kremowo-owocowym deserem. Przyjemnie się przy nim pracuje ?

MARS-2020-10-09D.png

  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)