Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 24.05.2020 Osiołki w Wolarzu


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, pmochocki napisał:

A jak dobrze masz go skolimowanego? Gwiazdy jakiej separacji jesteś w stanie nim rozdzielić?

Z tego co pamiętam to nawet przy względnie dobrej kolimacji Twój T13" nie miał nawet podejścia do ED120 jeśli chodzi o rozdzielanie gwiazd. 

Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - czy istnieje może jakiś wzór na możliwości separacji teleskopu? Nie mówię tu o limicie Dawesa, gdzie rozogniskowany obraz tylko sugeruje że gwiazda jest podwójna, tylko o prawdziwą separację, taką ze szczeliną między kulkami przy wyostrzonym obrazie. Taki wzór musiałby uwzględniać typ teleskopu, bo wydaje mi się że refraktory mają tutaj dużą przewagę. 

Mi ostatnio udało się moim SCT6" rozdzielić gwiazdkę HR 5233 o separacji 3,6" i było to dość trudne, widać było różnicę między używaniem ES11mm a BCO10mm, na korzyść BCO (ostrzejszy obraz).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, skarczew napisał:

Z tego co pamiętam to nawet przy względnie dobrej kolimacji Twój T13" nie miał nawet podejścia do ED120 jeśli chodzi o rozdzielanie gwiazd. 

To prawda. Nalepienie od nowa naklejki na LG, i kolimacja Twoim kolimatorem, to był prawdziwy przełom dla mojego Taurusa. Jenak do SW 120ED nadal sporo brakuje. 

Zasięg w 14" nie jest problemem. Stąd pytanie o kolimację i rzeczywistą zdolność rozdzielczą. 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio miałem próblem z rozdzieleniem Epsilonów w Lutni swoim T330. Za każdym razem kolimacja idzie szybciej, ale chyba czasami wypada lepiej, a czasami gorzej. 

Chyba przydałby się ktoś z doświadczeniem, kto by popatrzył na ręce i podpowiedział, czy może popełniam jakiś błąd. 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Erik68 napisał:

Księzycoweh pogodneh noce ,tot idealna okazja na podwójne i wielokrotne .

Macie może jakieś propozycję dla 14" newtka ?

Wracając do pytania... Czy ten letni zestaw jest Tobie znany? 

https://skyandtelescope.org/observing/celestial-objects-to-watch/more-pretty-double-stars/

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmochocki napisał:

To prawda. Nalepienie od nowa naklejki na LG, i kolimacja Twoim kolimatorem, to był prawdziwy przełom dla mojego Taurusa. Jenak do SW 120ED nadal sporo brakuje. 

Trochę dziwne.. Jeśli kolimujesz laserem to bardzo dobrą kolimację można poznać po tym, że światło lasera jakby rozbłyskuje wokół centralnego punktu na kolimatorze. Czasami uda mi się tak skolimować, ale do dobrych obrazów nie jest to takie niezbędne. Jeśli to masz, to raczej szukałbym w kierunku wychłodzenie, ściśnięcie lustra, jakość optyki itp.

Próbowałeś przysłonić pozaosiowo Taurusa do np 120mm? Robię tak często w T16". Przysłaniam do 180mm i gwiazdki są jak szpilki, łatwiej rozdzielać podwójne, bo nawet przy super warunkach jasne gwiazdy w f4.6 są nieco plackowate. Przy bardzo dobrym seeingu mogę wtedy zejść poniżej 1".

Ps. Świetnie mi się czytało wstęp o Wolarzu. Przypomniałem sobie jak będąc kiedyś dzieckiem, studiowałem "Niebo na Dłoni" i odkrywałem gwiazdozbiory z podwórka z pomocą Tourista 20x50. Aż się łezka w oku kręci..

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MichalKaczan napisał:

 

 Przypomniałem sobie jak będąc kiedyś dzieckiem, studiowałem "Niebo na Dłoni" i odkrywałem gwiazdozbiory z podwórka z pomocą Tourista 20x50. Aż się łezka w oku kręci..

Noooo panie, stuprocentowa zbieżność z moimi początkami. :)

Sorki za off top. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukost napisał:

Noooo panie, stuprocentowa zbieżność z moimi początkami. :)

Sorki za off top. 

 

1 godzinę temu, Szarlej napisał:

I moimi. Jakbym swoją historię czytał. "Niebo na dłoni " wypożyczone z miejskiej biblioteki, a luneta kupiona "od Ruskich" na miejskim targowisku, gdzieś około 1993.

Hehe, to my chyba prawie ten sam rocznik :)

"Niebo na dłoni" to była moja biblia. Mieszkaliśmy razem z ciocią, która pracowała w księgarni i miała tę książkę w biblioteczce. A Tourista dostałem od Taty na urodziny, a kupił ją też "u Ruskich" na targu :) Eh, to były czasy ;)

Mam nadzieję że kolega @pmochocki nie obrazi się za te wspominki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? Bootis - 4.5mag oraz 4.6mag o separacji 0.5". Znów wyzwanie dla chętnych. Mi się nie udało rozdzielić

Zrobiłem  sobie  listę  do przeglądu podwójnych i wielokrotnych w Wolarzu i przy okazji  wyjaśniło  się  dlaczego nie  mogłeś  rozdzielić Zety Bootis

"What is unusual about this binary system is its orbital eccentricity. The stars loop around each other on hugely elongated paths, which carry them from 1.4 AU apart (about Mars's distance from the Sun) to 64 AU (50% farther than Pluto). The pair are visually inseparable at closest approach, which occurred in 1897 and will take place again in 2021. At farthest separation, the are easily resolved; the best view will come in 2082."

Za 62 lata się  uda w ED72 ?

Edytowane przez adamer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)