Skocz do zawartości

Zamiana montażu.


ivonia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam SW N-150/1200 na montażu eq3-2. Czy jest możliwe zainstalowanie mojej tuby na dobsonie? I czy to ma sens ?

Dlaczego o tym myślę - niestety moje miejsce do obserwacji zmieniło się. I to wcale nie dlatego, że się przeprowadziłam...po prostu miasto "dotarło do mnie". To już nie są obrzeża, sporo się rozbudowało, w ogrodach pojawiły się oświetlenia, a za ogrodem, gdzie miałam miejsce obserwacji, właśnie skończyli budować wielopiętrowy budynek mieszkalny, który zasłonił mi całkowicie pół nieba i oczywiście jest oświetlony, a jakby tego było mało niedługo za tym budynkiem będzie obwodnica, też przecież oświetlona... Już było czasem ciężko coś dostrzec, teraz nie zobaczę pewnie nic.  Teleskop będzie przewieziony do syna, który mieszka na wsi. Tam będę obserwować. Chciałam przy okazji wymienić montaż na łatwiejszy w obsłudze, bo nie będę tam cały czas, a syn razem z małym wnukiem chcą też skorzystać z teleskopu. Uważam, że dla nich lepszy będzie dobson, przede wszystkim bardziej stabilny. Nie wiem, może się mylę ? Jak myślicie ?

 

 

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma sens. Większym sensem jest Dobson dla niej niż EQ3. Komfort obserwacji będzie znacznie większy.

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2020 o 18:51, ivonia napisał:

Mam SW N-150/1200 na montażu eq3-2. Czy jest możliwe zainstalowanie mojej tuby na dobsonie? I czy to ma sens ?

Dlaczego o tym myślę - niestety moje miejsce do obserwacji zmieniło się. I to wcale nie dlatego, że się przeprowadziłam...po prostu miasto "dotarło do mnie". To już nie są obrzeża, sporo się rozbudowało, w ogrodach pojawiły się oświetlenia, a za ogrodem, gdzie miałam miejsce obserwacji, właśnie skończyli budować wielopiętrowy budynek mieszkalny, który zasłonił mi całkowicie pół nieba i oczywiście jest oświetlony, a jakby tego było mało niedługo za tym budynkiem będzie obwodnica, też przecież oświetlona... Już było czasem ciężko coś dostrzec, teraz nie zobaczę pewnie nic.  Teleskop będzie przewieziony do syna, który mieszka na wsi. Tam będę obserwować. Chciałam przy okazji wymienić montaż na łatwiejszy w obsłudze, bo nie będę tam cały czas, a syn razem z małym wnukiem chcą też skorzystać z teleskopu. Uważam, że dla nich lepszy będzie dobson, przede wszystkim bardziej stabilny. Nie wiem, może się mylę ? Jak myślicie ?

Proponuję , abyś wykorzystał  dwa pierścienie mocujące teleskop do montażu coś w tym rodzaju jak na tym zdjęciu https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=4120&lunety=Teleskop Bresser MESSIER Dobson 8 NT 203 1218  resztę musisz sam wykonać.

messier_bresser_dob_10_2.jpg.5dd6e7fcb41fe183bc33d38162733065.jpg Zdjęcie Teleskopy.pl

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi - jestem na etapie dogadywania się z synem, czy potrafi zrobić montaż samodzielnie.

Prawdopodobnie sprzedam paralaktyka, ale być może i cały komplet z tubą. W zamian kupię Syntę 8 lub 10.  Może tak byłoby najlepiej ? Czy nie rezygnować z tuby i dorobić tylko montaż ?

 

Edytowane przez ivonia

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.05.2020 o 13:16, ivonia napisał:

Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi - jestem na etapie dogadywania się z synem, czy potrafi zrobić montaż samodzielnie.

Prawdopodobnie sprzedam paralaktyka, ale być może i cały komplet z tubą. W zamian kupię Syntę 8 lub 10.  Może tak byłoby najlepiej ? Czy nie rezygnować z tuby i dorobić tylko montaż ?

Cześć wszystko sprowadza się do tego czy często prowadzisz obserwacje , z jakiego terenu ,czy jesteś np.mobilna i w końcu, ile jesteś wyłożyć na swoje hobby gotówki.  Tak szczerze  to powiem tak ja bym kupił Syntę , SYNTA 8" czy 10" będzie dużo poręczniejsza podczas obserwacji , z uwagi jest to Dobsony czyli montaż azymutalny na komfort  jaki daje , okular masz zawsze w wygodnej pozycji. Ktoś powiedział , że niema teleskopu uniwersalnego to racja ale będziesz miała teleskop do wszystkiego ,warto dokupić Barlowa 3x lub 5x i  okularki szerokokątne i planetarne .

astopozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)