Skocz do zawartości

Astronomowie pomóżcie Świeżakowi....


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was Moi Drodzy,

Zgłaszam się na Wasze forum po pomoc i słowo porady. Otóż po 23 kwietnia br., kiedy to z inicjatywy Córki 14-to latki obserwowaliśmy całą rodziną "linię świetlną Starlink" tylko i wyłącznie za pomocą "gołego oka", wpadliśmy z Żoną na pomysł głębszego zainteresowania Córki astronomią i rozwijania być może przyszłego ciekawego hobby poprzez zakup teleskopu. Po dwóch tygodniach konsultacji ze sklepami i czytania porad internetowych wybór padł na Astro Fi 5", czyli inaczej teleskop Schmidta-Cassegraina o aperturze 127mm i ogniskowej 1270mm, zamocowanego na automatycznym montażu (GoTo) - co miało ułatwić stawianie pierwszych kroków. Do zestawu dokupiliśmy trzy przyzwoite okulary 40mm, 25mm. 7mm. 

No i teraz zasadnicze pytanie:

Od poniedziałku testujemy urządzenie nocami (w ukryciu przed Córką) chcąc potwierdzić zasadność zakupu i jego możliwości, żaby wprowadzić Córkę w temat obsługi jak już będziemy mieli jako takie pojęcia "z czym to się je".

Problem polega na tym, że bieżącym tygodniu poza doskonale oświetlonym księżycem i gwiazdami nic więcej nie potrafimy dojrzeć. Księżyc wygląda pięknie ale to ciut za mało na rozbudzone ochoty, zaś gwiazdy - no cóż - łepki od szpilki, świecące diodki na niebie i niewiele do obserwacji.

Dlaczego nie sposób zobaczyć nic więcej? 

Próbowaliśmy szukać planet ale wszystkie w zasadzie są rzekomo schowane za kulą ziemską (wg narracji GoTo). Nie sposób zaobserwować komet, meteorów, gromad gwiazd, asteryzmów czy mgławic - pomimo, że teleskop jest na nie wycelowywany przez GoTo, to bez względu na założony okular "widzę ciemność" i tylko ciemność. 

Czy jest to za słabej klasy teleskop żeby coś zobaczyć więcej poza księżycem i lśniącymi gwiazdami?

Czy problem polega na braku przejrzystości powietrza (ale gwiazdy i  księżyc są świetnie widoczne)?

Poradźcie Moi Drodzy co jest nie tak.... 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wsparcie i porady.

Pozdrawiam, R. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina teleskopu ani nieba. 5 cali apertury pozwala na ujrzenie całego katalogu Messiera i kilkudziesięciu jaśniejszych pozycji katalogu NGC. Planety wschodzą dopiero w drugiej połowie nocy. Jesteś pewny, że GoTo jest dobrze ustawione? ;)

Postaraj się wyszukać obiektów głębokiego nieba ręcznie, za pomocą szukacza. Jakich obiektów i gdzie szukać dowiesz się chociażby ze Stellarium lub innych map nieba.

Pamiętaj, żeby podczas wyszukiwania obiektów założyć "najdłuzszy" okular. W Twoim przypadku będzie to 40 mm.

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. 

33 minuty temu, mcmaker napisał:

Jesteś pewny, że GoTo jest dobrze ustawione?

Po zadaniu celu typu księżyc czy konkretna gwiazda idealnie trafia w cel i po zablokowaniu idealnie prowadzi teleskop po niebie podążając za celem, więc chyba dobrze (?).

 

35 minut temu, mcmaker napisał:

Postaraj się wyszukać obiektów głębokiego nieba ręcznie, za pomocą szukacza. Jakich obiektów i gdzie szukać dowiesz się chociażby ze Stellarium lub innych map nieba.

Tak spróbuję zrobić.

 

35 minut temu, mcmaker napisał:

Planety wschodzą dopiero w drugiej połowie nocy.

To może być rzeczywiście problem, bo nigdy nie przetrwałem dłużej z obserwacjami niż do północy. Nasz dom podczas epidemii COVID19 kompletnie się rozregulował i wstaje o 9-10, zaś chodzi spać o 1-2 w nocy. :) 

Może jednak uda mi się jakoś wcześniej wstać. O której byłoby dobrze zacząć? Tuż przed wschodem słońca?

37 minut temu, mcmaker napisał:

Pamiętaj, żeby podczas wyszukiwania obiektów założyć "najdłuzszy" okular. W Twoim przypadku będzie to 40 mm.

Tak, to już się dowiedziałem. Poza tym mam ogromne doświadczenia z fotografią, więc to ogólne pojęcie gdzieś we mnie jest.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też tak, że Twoje oczekiwania rozmijają się nieco z rzeczywistością :) Poza tym jeśli w Twojej miejscowości występuje silne zanieczyszczenie sztucznym światłem:  https://www.lightpollutionmap.info znacznie utrudni to obserwacje. Jest jeszcze księżyc który świeci i też przeszkadza.  Tu sobie luknij, szkic to odzwierciedlenie tego co powinno być widać w teleskopie: http://picios.pl/wimmer/ ale to jest zależne od tych dwóch rzeczy o których wcześniej pisałem + przejrzystość jeszcze.  No i zaczęły się białe noce, co może utrudnić nieco obserwacje. 

Edytowane przez pavelm
  • Like 1

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pavelm napisał:

Poza tym jeśli w Twojej miejscowości występuje silne zanieczyszczenie sztucznym światłem:  https://www.lightpollutionmap.info znacznie utrudni to obserwacje.

19,5.

To chyba kiepski wynik.

9 minut temu, pavelm napisał:

Tu sobie luknij, szkic to odzwierciedlenie tego co powinno być widać w teleskopie: http://picios.pl/wimmer/ ale to jest zależne od tych dwóch rzeczy o których wcześniej pisałem + przejrzystość jeszcze.

Tylko tyle? Dlaczego nie ma żadnych planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ruxpin napisał:

19,5.

To chyba kiepski wynik.

Tylko tyle? Dlaczego nie ma żadnych planet?

Tylko tyle? A znalazłeś chociaż jeden obiekt z tej tabeli? ;) Planety są oczywiste i widać je gołym okiem - nie mówię tu o Uranie i Neptunie :) To jest bardzo dobry poradnik dla początkujących, który wyrósł na "must have" obecnych początkujących. Ja z Wimmera też korzystałem i to pozwoliło mi się rozeznać w tym "o co tu chodzi". Sprawdź, znajdź, zweryfikuj i myślę, że zamiast "tylko tyle" napiszesz: wow, ale dobre. Powodzenia!

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś. Nie narzekam, że jest tam zbyt mało wskazań, tylko, że nie ma np. planet. Teraz dopiero rozumiem, po Twojej wypowiedzi, że nie ma planet, bo oczywisty dla wiedzących jest fakt widoczności planet i dlatego ich nie ma w tabeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przedwczoraj (dwa pierwsze dni - tzn. noce prób obserwacji) nie mogłem zlokalizować planet i dopiero dzisiaj dowiedziałem się, że one są zasłonięte kulą ziemską i żeby je oglądać trzeba wstać dwie, trzy godziny po północy - wcześniej "szukaj tatka latka". Ja zaś usilnie je lokalizowałem przed północą i oczywiście bezskutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Ruxpin napisał:

Źle mnie zrozumiałeś. Nie narzekam, że jest tam zbyt mało wskazań, tylko, że nie ma np. planet. Teraz dopiero rozumiem, po Twojej wypowiedzi, że nie ma planet, bo oczywisty dla wiedzących jest fakt widoczności planet i dlatego ich nie ma w tabeli.

Ok, jasne. Nie było moim zamiarem nikogo urazić! Stellarium, na smartfony darmowa apka SkySafari, może najpierw spróbuj faktycznie samodzielnie coś znaleźć, a dopiero potem zabawa z GoTo. To tylko na początku wydaje się trudne.  Astronomia uczy cierpliwości i pokory i...nie jeden raz mi krwi napsuła, kiedy nie mogłem czegoś znaleźć, a na forum pisali, że to takie proste :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też się bawić w szukanie planetoid. Ja to lubię. No ale to tylko jeśli kogoś cieszy patrzenie na obiekt, który wygląda zupełnie jak gwiazda ze świadomością, że to jednak nie jest gwiazda. :)

Kilka najjaśniejszych jest wymienione tutaj. Z nimi ta sama zabawa, co z planetami. Nie zawsze każdą widać. Czasem Ziemia zasłania, czasem są schowane za Słońcem...

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop ma jasność obiektywu F10. Trudno przez coś takiego okiem zobaczyć galaktyki czy mgławice w zanieczyszczonym światłem mieście. To GoTo strasznie podnosi cenę. Osobiście na początek zawsze polecam manualnego Dobsona. Ale cóż zakup już zrobiony. Gdyby do niego podłączyć kamerę to zobaczy się więcej na ekranie. 

Teraz trzeba opanować sztukę prowadzenia teleskopu z automatyką. GoTo trafi tylko w przybliżeniu. Za mała dokładność takich systemów nie pozwoli na więcej. Kamera rozwiązuję wiele problemów z tym związanych. Więc bez niej trzeba się nauczyć nieba. Pomału dojdziesz do wprawy.

Zobacz jego pozytywy. Bo wady ma każdy. Niewielki i łatwy w zabraniu wszędzie. Dobrej jakości optyka to podstawa. Ona daje radość obserwowania. Dzisiaj wielu nawykło na szybkie efekty teleskopu Hubble'a. Ale to jest w Internecie. Własnym okiem to jest prawdziwe odkrywanie. Księżyc zwiedzicie ze szczegółami. Lądowanie misji Apollo i innych. Znalezienie tych miejsc jest piękne. Można rysować struktury z Księżyca czy wygląd planet i układy ich księżyców - Jowisz. Dzieciom przypadają takie zadania do gustu.

Wieczorem teraz widać Wenus, Merkurego i Księżyc. Ten ostatni dobiera i będzie go coraz więcej. Na terminatorze widać najwięcej szczegółów i plastykę struktur. Wierz mi, że są tacy, co nic innego tylko Księżyc obserwują od wielu lat. Można go fotografować nawet telefonem komórkowym. 

Można tez kupić dość tanio reduktor ogniskowej i poprawić widoczność słabych obiektów. Ognikowa się skróci, pole widzenia się nieco zwiększy. Teleskop będzie jaśniejszy o połowę (teoretycznie). 

SCT to fajne konstrukcje. Więcej wiary w siebie i czekającą przygodę a radości nie będzie końca.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak między drugą a trzecią w nocy powinny być znośne warunki do obserwacji Jowisza i, zaraz obok, Saturna. Tak koło trzeciej można też polować na Marsa. 

Niestety obecnie wszystkie planety są dość nisko, co powoduje gorsze warunki obserwacji (grubsza warstwa atmosfery) i rozjazd kolorków.

Jeśli interesują cię planety i to gdzie i o której każdą widać, to polecam aplikację "Sun, moon and planets".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ruxpin napisał:

19,5.

To chyba kiepski wynik.

Tak to kiepski wynik i to jest główny problem jeśli chodzi o obserwację obiektów głębokiego nieba. 

Proponuję zainstalować darmowe https://stellarium.org/pl/ i zobaczyć co kiedy oglądać. 

Z miejsca zamieszkania możesz teraz obejrzeć:

  • Ksiezyc
  • Wenus -  przed zachodem słońca. Bo jak zapadnie zmrok to będzie raczej kolorowy placek a nie ładny sierp. Uwaga na słońce. 
  • Metkury widoczny wieczoren
  • Jowisz 4-5 rano 
  • Saturn 4-5 rano
  • Mars będzie wkrótce wysoko i w opozycji. 

Ponadto z DSów możesz spróbować. 

  • M13 (okular 25mm) 
  • M39 (okular 40mm) 

Gwiazdy podwójne:

  • Albiero w Łabedziu 
  • Epsilony w Lutni 
  • Kuma w Smoku 

Do DSów potrzebne jest ciemniejsze niebo. Nie wiem gdzie na dokładnie mieszkasz na Mazowszu. Koło Sierpca masz fajne miejscówki. Masz mobilny teleskop więc z wyjazdem nie będzie problemu ;)

A wiec:

Przejrzyj Tabelę Wimmera Czytając także komentarze:

Tutaj też masz materiały, które mogą się przydać jakbyś chciał pojechać pod ciemniejsze niebo: https://iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aż tak źle. Przy niebie na poziomie 5 w skali Bortle'a można się pokusić przy tej aperturze o M81 i M82. Na M31 trzeba będzie chyba zaczekać, bo choć jasna i z miasta dobrze widoczna, to jest nisko, a jak podchodzi wyżej robi się teraz jasno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, piotrfie napisał:

Przy niebie na poziomie 5 w skali Bortle'a można się pokusić przy tej aperturze o M81 i M82.

Oczywiście, nawet myślałem, żeby je dopisać, ale moje doświadczenie z niedoświadczonymi obserwatorami jest takie, że raczej nie na pierwszy rzut. Trochę wprawy w obserwacji zerkaniem i wtedy tak. Dlatego pominąłem, aby nie powodować frustracji typu: mówili, że będzie widiczna, a ja nie widzę. 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Oczywiście, nawet myślałem, żeby je dopisać, ale moje doświadczenie z niedoświadczonymi obserwatorami jest takie, że raczej nie na pierwszy rzut. Trochę wprawy w obserwacji zerkaniem i wtedy tak. Dlatego pominąłem, aby nie powodować frustracji typu: mówili, że będzie widiczna, a ja nie widzę. 

Wiem coś o tym ;) Ale Twoja metoda trójkątów przy wyszukiwaniu tej parki działa :)

  • Thanks 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wyszukiwanie bym się nie martwił. @Ruxpin pisał, że ma astro fi, a to jest teleskop z goto. Nie sądzę, aby dokładność tego goto była gorsza niż w NexStar-ach,

8 godzin temu, pmochocki napisał:

Dlatego pominąłem, aby nie powodować frustracji typu: mówili, że będzie widiczna, a ja nie widzę. 

a tam trafia w M81. Oczywiście pod warunkiem dobrego spoziomowania montażu i dokładnego ustawienia na 3 gwiazdy, najlepiej takie z okolic Wielkiej Niedźwiedzicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za słowa otuchy i wsparcie, a także cenne wskazówki.

Szczególnie @pmochocki -emu, który włożył sporo pracy (i wiedzy) oraz poświęcił zapewne dużo czasu tworząc bardzo konkretny poradnik zawarty w poscie. 

(powinieneś to opatentować i sprzedawać jako załącznik do instrukcji obsługi "pierwszych teleskopów")

 

Chwała i szacun Koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze na marginesie: otóż do uruchomienia GoTo potrzeba rozpocząć od wycelowania teleskopu na trzy najjaśniejsze gwiazdy, aby pozwolić mu się zlokalizować, co pozwoli na późniejsze automatyczne odnajdowanie obiektów. Czy jest jakiś patent, aby rozpocząć obserwacje jeszcze przed zachodem słońca, kiedy nie widać jeszcze gołym okiem gwiazd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lemarr7 napisał:

Mysle , ze jednak 2-3 w nocy , potem niebo bardzo jasne , wschod slonca ok. 4.25. Na rozjasnionym niebie nie znajda Jowisza o Saturnie nie wspominajac.

Tak to jest z planetami jak są nisko. Balansowanie między wschodem słońca a ich wysokością nad horyzontem. 

Screenshot_20200530_082614.thumb.jpg.82f30608020133404e930785734af5c3.jpg

Pewnie przesadziłem z tą 5. Zgadzam się. Ale warto wypatrzeć po ciemku i można kontynuować obserwacje jak świta. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już można na spokojnie zaczynać obserwacje planet od godziny 3 w nocy ( z czego teleskop minimum 30 minut przed rozpoczęciem obserwacji musi być na zewnątrz żeby się wychłodzić). Ta godzina do brzasku mija bardzo szybko jak miło się spędza czas a w świetle dziennym Jowisz sporo traci. Za miesiąc planet będą już wstawać jeszcze wcześniej także może będą to obserwacje typowo "nocne" a nie typu "wczesna pobudka" :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ruxpin napisał:

Wstaję już drugą noc z rzędu przed trzecią, ale mam ciągle ten sam problem....: chmury! Całe niebo czarne :( Czy macie jakąś metodę na ten defekt? :) 

Tak, przenieść się nad morze, od czterech nocy czysto tylko mały szkopułek, już prawie 60% Munia.

Ust.PNG.577e21fc6c5c6f8ec2a052533dd577a8.PNG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)