Skocz do zawartości

Astronomowie pomóżcie Świeżakowi....


Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi na to, że kupując takiego Nikona oraz GoTo można zrobić porównywalne fotki ciał niebieskich jak przy dobrej lustrzance FF i teleskopie. 

(a ten Nikon ma jeszcze "starszego" brata o zakresie zoomu sięgającym 3000mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie - na pewno wbrew opinii wielu z Was, a w szczególności wbrew purystom - można by kupić sam montaż GoTo i Nikona P950, albo jeszcze lepiej P1000 (P950: 24-2000mm, P1000: 24-3000mm) i zobaczyć jeszcze więcej - bo z tego co poczytałem aparat pokaże jaśniejszy obraz oraz kolory, których gołe oko nie ma szansy dostrzec (oczywiście po zastosowaniu odpowiednich nastaw). Na upartego - nawet siedząc w ciepłym salonie i tylko zdalnie uruchamiając pozycjoner oraz fotografowanie... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , ale to nie zastapi obserwacji okiem przez okular np , kiedy ogladasz Jowisza szarpanego przez dystorsje atmosferyczna i obraz przez wiekszosc czasu jest przecietny , lecz naraz na kilka sekund poprawia sie i widzisz szczegoly o ktorych nie pomyslalbys ze zobaczysz. I myslisz wow to jest to a potem czekasz na nastepna taka chwile. Albo ciemne mglawice ziejace czernia w mrowiu gwiazd. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Twojego goto. Ale kilka innych ma takie wady, że dość ciężko je dobrze wypoziomować. 

Aby to obejść, stosuje się ustawianie na trzy gwiazdy. Pomaga tu okular z podświetlonym krzyżem. Zwiększa dokładność celowania. 

Gdy wybierasz samodzielnie te trzy gwiazdy, warto wybrać je w tej części nieba, gdzie chcemy obserwować, jednak chyba nie powinny być one położone zbyt blisko siebie. 

Poczytaj, czy Twojego goto nie da się podpiąć do SkySafari. To znacznie podnosi wygodę obserwacji. 

Ja wybrałem dla siebie AZ-EQ5GT, to spełnienia moje oczekiwania w dostateczny sposób. Musiałem dokupić do montażu element sterujący na BT.

Stellarium czy SkySafari na telefon to podstawa, ale są I inne darmowe aplikacje. Jedna z nich to SkEye. 

Tabela Wimmera to bardzo dobry materiał na początek. Poszukaj najjaśniejszych gromad gwiazd. Powinny być widoczne nawet pod zaświetlonym niebem.

Teraz robi się coraz jaśniej, idą białe noce. Na północy mamy po trosze wolne od obserwacji. Ale można ćwiczyć na tym co widać. Gwiazdy podwójne dostarczają wiele radości, zwłaszcza te różnokolorowe jak Albireo. Do SCT warto zakupić reduktor ogniskowej f6.3 Celestrona. Skraca się ogniskowa, teleskop pokazuje szersze pola. Duże powiększenia przydają się, ale nie zawsze. 

EDIT przeczytałem, że teleskopem steruje się po wifi przez dedykowaną aplikację :-). Zignoruj moje uwagi o podpinaniu się po BT. 

127 mm apertury to nie jest dużo, ale na początek musi wystarczyć. 

GoTo nigdy nie trafia w sam obiekt bardzo dokładnie. Trzeba zwykle ręcznie doprowadzić do niego. 

Okulary jakie przychodzą z teleskopem, są dość słabej jakości. Szukaj np SWAN na giełdzie. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Określa ona w jaki sposób oko rejestruje obiekty - gdy ŹW jest za duża (powyżej 5mm) obraz robi się za jasny, gdy za mała (poniżej 1mm) obraz robi się za ciemny. To zgrubny opis, wiele zależy od warunków i naszej kondycji. 

ŹW =ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Masz teleskop o światłosile F10. 

Dla okularu 10mm ŹW = 10mm/10=1mm.

Czyli powiedzmy, że to graniczny okular z tej strony. 

A jaki powinien być okular dający 5mm ŹW? 

50mm, bo ŹW dla takiej ogniskowej to 50mm/10=5mm. Ale ciężko zrobić taki okular 1.25mm z w miarę szerokim polem. 

Bo ten teleskop chyba ma standard 1.25"?

Tu można zastosować SWAN 31mm. To chyba SWAN o najdłużej ogniskowej w standardzie 1.25.

ŹW dająca najlepsze obrazy, to 2-2.5mm. Powinieneś poszukać jeszcze okularu dającego ŹW z tego zakresu. Czyli np 25mm. Wiem, masz kitowca o podobnej ogniskowej, ale warto zainwestować w SWANy. Bywają na giełdzie tu, na astropolis.pl czy na astromaniak.pl. 

Pozdrawiam 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ruxpin napisał:

Wybaczcie - pomyliłem pliki. W poprzednim poscie dwukrotnie poszła fotka z okularu 8mm.

Teraz załączam z 24mm (okular zoom).

Na odwrót, okular dlugoogniskowy 24 mm da najmniejsze powiększenie A okular 8 mm największe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ruxpin napisał:

Wychodzi na to, że kupując takiego Nikona oraz GoTo można zrobić porównywalne fotki ciał niebieskich jak przy dobrej lustrzance FF i teleskopie. 

(a ten Nikon ma jeszcze "starszego" brata o zakresie zoomu sięgającym 3000mm.

Nic nie wychodzi na to :)

Ilość widocznego szczegółu zależy w głównej mierze od zdolności rozdzielczej a ta od ROZMIARU obiektywu czyli apertury teleskopu.

To że aparat może mieć ogniskową 3000 mm to nic nie daje bo widzisz ilość szczegółów sie nie zwiększy. Równie dobrze możesz dodac do swojego barlowa 4x i miec 6000 mm ogniskowej :) bez sensu.

Tym aparatem zobaczysz mniej szczegolow niż Skyluxem 70/700 za 200 zł. Księżyc akurat wypada w każdym sprzęcie fajnie bo ma wiele łatwo widocznych dużych formacji ale wyceluj w Saturna albo Jowisza. Aparacik co najwyżej  pokaże że tam są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca. Dla księżyca i planet rzeczywiście ogniskową powinna być długa, a porządną apertura też bardzo poprawia wynik.

Jednak szerokie kadry z DS-ami bardzo ładnie wychodzą obiektywami i to o dość krótkich ogniskowych. Krótka ogniskowa pozwala nie tylko na szerokie spojrzenie, ale także maskuje niedokładności prowadzenia montażu, których dłuższa nie wybaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lolak89 napisał:

To że aparat może mieć ogniskową 3000 mm to nic nie daje bo widzisz ilość szczegółów sie nie zwiększy. Równie dobrze możesz dodac do swojego barlowa 4x i miec 6000 mm ogniskowej :) bez sensu.

No właśnie - czy możecie mi wyjaśnić dlaczego tak jest?

Na zdrowy rozum im większa ogniskowa, tym większe przybliżenie, a im obraz jest bliżej, tym widzimy więcej jego szczegółów - tak to wygląda w przypadku fotografii. Dlaczego to się nie zgadza w tym przypadku?

Druga sprawa - faktycznie próbowałem barlowa i jest tak jak pisze @lolak89 - kompletnie to nie pomaga, a w moim odczuciu wręcz przeszkadza i psuje widok. To po co ktoś to wymyślił, po co jest sprzedawane? Do jakiś specyficznych celów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ruxpin napisał:

No właśnie - czy możecie mi wyjaśnić dlaczego tak jest?

Na zdrowy rozum im większa ogniskowa, tym większe przybliżenie, a im obraz jest bliżej, tym widzimy więcej jego szczegółów - tak to wygląda w przypadku fotografii. Dlaczego to się nie zgadza w tym przypadku?

Sądzę, że pomocny może tu być artykuł śp. Janusza Płeszki wyjaśniający nieco zagadnienie powiększenia rozdzielczego itp.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4317

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Witam ponownie,

Z honorowego obowiązku informuję Was, że jednak się poddaliśmy i póki co AstroFi 5" wróciło do Sprzedawcy. 

Jak wiecie wiele targało mną wątpliwości, na które wielu z Was próbowało zaradzić, doradzić, zarazić pasją z innej strony - za co Wszystkim Wam wielkie dzięki. 

Niestety w gwoździem do trumny okazała się obserwacja Saturna, którego ja - okularnik z astygmatyzmem - po prostu praktycznie nie mogłem obejrzeć, widząc jedynie szarą plamkę (przy okularze 7mm - ponoć największe przybliżenie dla AstroFi 5") i przy wielkim wysiłku, nieco w oparciu o wyobrażenia, jakkolwiek zauważyć. Musimy sprawę gruntownie przemyśleć i ponownie przeanalizować budżet, bo zapewne obserwacja okazałaby się o wiele ciekawsza z teleskopem o przynajmniej 1,5 raza większym przybliżeniu i nieco wyższej jasności (AstroFi 5" chyba F/10). Będę się mocno zastanawiał co ewentualnie brać pod uwagę ale pewnie musiałby to być jakiś "Dobson". 

 

Póki co bawimy się w fotografię i jak dla mnie osobiście więcej jestem w stanie zobaczyć na ekranie monitora po wykonaniu fotki ze wspomnianego Nikona P1000. (postaram się załączyć przykłady). A już całkiem fajnie jest nagrać filmik 4K z takich obserwacji i wówczas na 65 calowym OLEDzie robi to największe wrażenie, bo można połączyć bez większej utraty jakości obrazu zoom optyczny (125x) oraz cyfrowy (3,6x) co w efekcie skutkuje powiększeniem 450x przy F/8. Niestety nie potrafię załączyć filmiku 4K z racji wielkości pliku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)