Skocz do zawartości

Który model Nikon EX wybrać?


emix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam specjalistów. Czy można prosić o radę dotyczącą zakupu lornetki do obserwacji obiektów niebieskich?

Zainteresowały mnie modele z serii Nikon EX, przy czym do wyboru są 10x50, 12x50 i 16x50.

Obserwację zamierzam prowadzić ze statywem, więc najbardziej rozsądnym wydaje się 16x50. Ale wolę się upewnić zanim kupię. Dzięki, najlepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koniecznie ma to być Nikon EX to 10x50, ale gdybym miał kupować lornetkę na statyw to dołożyłbym i kupił DO Extreme ED 15x70 ;)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wrażenie, że Nikon to jeden z liderów produkcji szkieł ogółem ;) ale chyba nie ma co się sugerować.

Przy czym między nowym DO 10x50 a 15x70 jest prawie 800zł różnicy.

Czy różnica w obserwacji będzie tak znacząca, że warto doinwestować? Nie zależy mi na księżycu, planetach, raczej celuję w obiekty z głębszego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, emix napisał:

Miałem wrażenie, że Nikon to jeden z liderów produkcji szkieł ogółem ;) ale chyba nie ma co się sugerować.

Przy czym między nowym DO 10x50 a 15x70 jest prawie 800zł różnicy.

Czy różnica w obserwacji będzie tak znacząca, że warto doinwestować? Nie zależy mi na księżycu, planetach, raczej celuję w obiekty z głębszego nieba.

Jak ma być do obserwacji ds to zabawa zaczyna się według mnie właśnie od 15x70. Szukaj używki, nawet widziałem jedną na znanym portalu?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, emix napisał:

Obawiam się używek :)

Nie ma się czego obawiać seria lornetek ba8 jest udana i ciężko trafić na coś w kiepskim stanie, no chyba że leżała na ziemi. Mam 2 używane modele do extreme, a miałem ich więcej i zawsze było wszystko ok, to pancerny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Nikona EX 10x50, teraz mam DO Extreme 10x50. Bierz Nikona 10x50, będziesz zadowolony.
Jeśli masz budżet to 15x70, ale z lepszej serii, np. SkyGuide Delta Optical. Nie kupuj Skymasterów i innych wynalazków.

10x50 na statyw też się nadaje, sporo pokaże.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wojt0000 napisał:

Jeżeli koniecznie ma to być Nikon EX to 10x50, ale gdybym miał kupować lornetkę na statyw to dołożyłbym i kupił DO Extreme ED 15x70 ;)

Tylko, że obecnie takie "dołożenie" w stosunku do Nikona to jakiś 1000 zł :D Również na giełdzie  :)

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peter5 napisał:

No właśnie sam miałem się spytać?, choć ja myślę nad czymś takim, ale na 25x100.

Przy takich kalibrach, to już być może dla kogoś ułatwienie. Ja osobiście nie używam, nawet z setką.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzesiek napisał:

Przy takich kalibrach, to już być może dla kogoś ułatwienie. Ja osobiście nie używam, nawet z setką.

Zgadza się, przy prostej lornetce łatwo namierzyć cel. Wracając do skyguide 15x70 ten sprzęt ma przyciętą aperturę do ok. 63mm, także trzeba zapomnieć o 70 mm?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, emix napisał:

Miałem wrażenie, że Nikon to jeden z liderów produkcji szkieł ogółem ;) ale chyba nie ma co się sugerować.

Przy czym między nowym DO 10x50 a 15x70 jest prawie 800zł różnicy.

Czy różnica w obserwacji będzie tak znacząca, że warto doinwestować? Nie zależy mi na księżycu, planetach, raczej celuję w obiekty z głębszego nieba.

Zależy od twojego doświadczenia, ale 15x70 pokaże na pewno lepiej DSy.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz, to dołóż sobie i kup 15x70. Taką, od biedy możesz też wziąć na krótkie obserwacje także do ręki. 15x70 sięga sporo dalej w głąb nieba niż 10x50. Nie bój się używek. Lornetkę z na przykład walniętą kolimacją, też można kupić już w sklepie. Różnica jest taka, że oddasz bez dyskusji. Ale większość użytkowników astrogiełdy  - w moim odczuciu, nie szuka na niej zarobku.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dexter77 napisał:

Tylko, że obecnie takie "dołożenie" w stosunku do Nikona to jakiś 1000 zł :D Również na giełdzie  :)

Tylko pisałem o sobie ;) Moim zdaniem nikon jest optycznie przereklamowany, jest to dobra lornetka jeżeli chodzi o mechanikę.

Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli już angażujemy statyw to lepiej brać 15x70. Oczywiście jest jeszcze pytanie czy ma to być jedna jedyna lornetka, bo jeżeli szukamy lornetki uniwersalnej na dzień i noc, wtedy Ex 10x50 będzie dobrym wyborem.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkySafari najlepiej w wersji Pro ale zwykła też jest wystarczająca. Nie wiem która wersja jest najnowsza teraz, chyba 6.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, emix napisał:

Dzięki, namówiliście mnie, szarpnę się na DO Extreme ED 15x70.

Ostatnie szybkie pytanie, jakaś sensowna aplikacja na IOS jako mapa nieba? Mam Star Walk 2, ale może jest coś bardziej odpowiedniego.

Będziesz zadowolony :) i SkySafari :) Star Walk to raczej gadżet niż mapa nieba.

I pamiętaj o solidnym montażu / statywie, ta lornetka to już kawał kloca i do obserwacji wymaga konkretnej stabilizacji.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do tej lornetki potrzebujesz porządny statyw. Ja postawiłem na polecany Slik pro 700 DX i jestem zadowolony. Jedyne czego w nim brakuje to korbki do ustalania wysokości. Tylko nie wiem, czy dostaniesz go jeszcze w sklepach, poszukaj używki.

https://deltaoptical.pl/statyw-slik-nogi-glowica-pro-700dx

Ewentualnie coś podobnego w stylu:

https://teleskopy.pl/Statyw-CAMROCK-EVO-Tactic-T80-udźwig-20-kg-/-182-cm-jako-trójnóg,-193-cm-jako-monopod-teleskopy-3538.html

Są jeszcze statywy Manfrotto, ale to jeszcze wyższa półka cenowa i jakościowa.

Niestety ta lornetka już trochę waży, o ile do Nikona EX 10x50 wystarcza jakikolwiek statyw foto, tak tutaj musisz zainwestować jeśli lornetka ma być stabilna i obserwacje mają być bez drgań. Inaczej nie wykorzystasz potencjału 15x70.
...a najlepiej to żuraw jeśli masz możliwości :) 

ps. kolimację sprawdziłeś? Mi się trafiła jedna sztuka 15x70 z walniętą kolimacją i musiałem oddać.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon action 10x50, najlepsza lornetka do przeglądu nieba

Edytowane przez Grzegorz Czernecki
  • Haha 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)