Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze lornetki


HasztakNajs

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od początku wiosny rozmyślam nad zakupem lornetki, ponieważ im dłużej obserwuje niebo przez teleskop i wpatruje się na rozległe obiekty jak np. Veil, Podwójna gromada w Perseuszu czy Ameryka Północna itd. bo długo bym mógł wymieniać. Tym mocniej skłaniało mnie bym w końcu kupił lornetkę do takich rozleglejszych obiektów. Myślałem, że na podstawie przeczytanych relacji z obserwacji lornetkowych samemu uda mi się wybrać, ale gdzie tam. Tzn mam jedną na oku, ale zaraz opiszę dlaczego zwracam się do was o pomoc :) Tak więc:

W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Wieś z ciemnym niebem Drogę Mleczną w sezonie z okresem jej najlepszej widoczności widać rewelacyjnie. Oczywiście Bieszczady to to nie są, ale niebo daje rade bardzo.

Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Tak jak wyżej już napisałem. Obiekty DS.

Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Do 3000 zł

Więc tak zanim napisałem tego posta tą lornetkę miałem już wypatrzoną https://teleskopy.pl/Lornetka-astronomiczna-TS-25x100-WP-IF-BaK-4-teleskopy-4358.html 
Lecz jestem otwarty na propozycję od Was bo być może źle szukałem i są lepsze w tym przedziale cenowym. Zależy mi też dobrać dobry statyw pod lornetkę, więc tu jestem zdany na was bo przy statywie zbytnio nie wiem na co patrzeć. 

I jeszcze jedna rzecz na której mi bardzo zależy. Przy swoim teleskopie mam filtry mgławicowe OIII i H-Beta są one dwucalowe. Czy istnieją przejściówki zdolne do podłączenia ich do lornetki? Z tego co wyczytałem przeze mnie podlinkowanej lornetki to tu w zestawie mam złączki, ale 1.25 cala. A zależy mi na 2 calowych. Jak tak to bardzo bym prosił o podesłanie linku bądź ich nazwy, a ja już sobie je znajdę :)

To chyba wszystko jeśli zapomniałem o czymś wspomnieć to proszę dać znać w komentarzu. 

@edit: Przypomniałem sobie po opublikowaniu postu

Skąd będziesz prowadzić obserwacje?

Duże podwórko z dobrze odsłoniętym horyzontem. W okresie późna jesień, zima i wczesna wiosna z możliwością wyjścia na pole. 

Edytowane przez HasztakNajs

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)