Skocz do zawartości

Montaż pod SCT 8 - balkon


Detroh

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuje zakup montażu do astrofotografii.  I potrzebuje porady, jako że mam predyspozycje do przesady, to wole poradzić się bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek.

Lokalizacja : Balkon (wymiary oraz kierunki - patrz zdjęcie)

Na chwile obecną posiadam  SCT 8 na montażu azymutalnym ( do tego reduktor ogniskowej ) i na razie to będzie mój główny obiektyw. W przyszłości planuje zakup refraktora 70-80 cm.

Dużo czytałem i oglądałem i myślę sobie SW EQ6-R  + pier i powinno być cacy. No właśnie, ale czy nie lepszym wyborem dla mojej miejscówki będzie np. AVX albo Heq5. A może jeszcze inne rozwiązanie? 

Co myślicie ? 

Pozdrawiam 

 

 

IMG_3098.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, kieruj się bardziej tym co na montażu zawiesisz, a nie tym czy będzie to balkon czy ogródek. Do SCT 8 lub jakiegoś APO 80mm Heq5 wystarczy. Na montażu SW EQ6 z R lub bez można w miarę bezpiecznie zawiesić około 13-14kg przy astrofotografii długoczasowej - czyli ładnych parę kg więcej niż planujesz. Poza tym im lżejszy montaż tym bardziej mobilny jeśli ma to znaczenie dla Ciebie.

Miejskie niebo jest zwykle mocno zanieczyszczone,  warto czasem wybrać się poza miasto i zasmakować dużo lepszych warunków - zdjęcia na pewno będą wtedy lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia DS z balkonu przy takiej ogniskowej kojarzy mi się jednoznacznie - z drganiami. Montaż chyba tu wiele nie pomoże, raczej będziesz musiał focić gdzieś w terenie. No chyba że Księżyc, planety to wtedy jak najbardziej można działać i z balkonu.

Edytowane przez astrobonq

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten sprzęt do astrofotografii, z wyjątkiem tego co napisali Koledzy wyżej. 

Ale SCT 8 to świetna tuba do wizuala. Mała, lekka, zgrabna. Warto dokupić reduktor ogniskowej f6.3. 

Ja to wieszałem nawet na AZ4 (mówię cały czas o wizualu). Ale docelowo, to miałem tą tubę na AZ-EQ5 GoTo. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foce już od jakiegoś czasu i nie ma problemu z drganiami,, niebo też mam nie najgorsze bo jestem na skraju miasta. Chce montaż bo na AZ nie mogę mieć dłuższego czasu na wszystkich obiektach. Patrz tabelka :https://telescopemount.org/short-exposure-alt-az-astrophotography-learn-how-to-get-great-results/?fbclid=IwAR3rfvUS0ma7GwyZ1UhTVXKdD_RTlWW1rq1iHrxKVKj5Wereqj8xM6cxHgM . I chodzi tu o obiekty DSO a nie planety i księżyc. I reduktor mam, proszę czytać uważnie.  Pytałem o montaż dostałem dyskusje na temat nieba i lokalizacji :D love it 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Detroh napisał:

  Pytałem o montaż dostałem dyskusje na temat nieba i lokalizacji :D love it 

Pytałaś o zdanie bardziej doświadczonych kolegów i takie odpowiedzi dostałeś. Wybór montażu nie jest zero jedynkowy , to zagadnienie założone, wręcz wielowymiarowe. Twoja tuba SCT 8 nawet z reduktoem ma bardzo długą, wymagającą ogniskową,  ktora daje bardzo małą skale na pixel. Dokładność prowadzenia musi być bardzo dobra, inaczej masz na starcie pojechane gwiazdki i o tym ryzyku mówi kolega. Do foto DS mniejszy od SCT 8 refraktor jest dobrym pomysłem , z HEQ5 czy innym.

A problem drgan dla tak długich ogniskowych  może (choć nie musi) wystąpić - np. ja widzę wyraźnie drgania podczas guidingu powodowane przez kota sąsiada kiedy przechodzi przez taras ? i to dla krótszych od Twojej ogniskowej.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że docelowym miejscem jest balkon, i chce wybrać taki montaż by z jednej strony pomógł mi zniwelować wszelkie niedoskonałości stanowiska, dał możliwość naświetlania dłuższego niż 90 sekund (robie zazwyczaj jeden obiekt na cała noc więc trudno jak kilka klatek wypadnie przez drgania, satelity, itd) Z drugiej strony by dał możliwość rozwoju by nie zmieniać go za rok czy dwa.  Rozumiem że najlepiej było by mieszkać  na pustyni Atakama. ale każdy z nas musi radzi sobie z tym co ma dostępne. U mnie to balkon z bardzo dobrym widokiem na wschód i niebem w skali 4/5 bortla.  Nie wykluczam wyjazdów ale nie mają być one głównym punktem. Cenie sobie to że wracam z pracy ustawiam wszystko, chłodzę tubę a gdy zapada zmrok mogę oddać się temu świetnemu hobby.  

25 minut temu, Bodziok napisał:

 

A problem drgan dla tak długich ogniskowych  może (choć nie musi) wystąpić - np. ja widzę wyraźnie drgania podczas guidingu powodowane przez kota sąsiada kiedy przechodzi przez taras ? i to dla krótszych od Twojej ogniskowej.

a jaki masz set up ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrobonq napisał:

Astrofotografia DS z balkonu przy takiej ogniskowej kojarzy mi się jednoznacznie - z drganiami. Montaż chyba tu wiele nie pomoże, raczej będziesz musiał focić gdzieś w terenie. No chyba że Księżyc, planety to wtedy jak najbardziej można działać i z balkonu.

 

4 godziny temu, kjacek napisał:

Nie ten sprzęt do astrofotografii, z wyjątkiem tego co napisali Koledzy wyżej.

No tu się Panowie z Wami nie zgodzę. Piszę to z podwójnej autopsji :) 
Miałem betoniareczkę 8" i fociłem z balkonu, nie tylko planety (a były wtedy wysoko) i Munia ale z reduktorkiem 6,3 i kulki i ,,małe" galaktyczki i inne obiekciki wchodzą bez problemu :)
No oczywiście wielkość matrycy też tu jest ważna.
No i oczywiście jeśli balkon jest sensownie pod niebo posadowiony. Mój od południowego wchodu po Polariska stoi :)

P.S. A HEQ piąteczka bez problemu sobie z betoniareczką 8" poradzi.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już się bałem że jedyny jestem co praktykuje astrofoto na balkonie. Ja mam widok na N,E.SE z Balkonu a z drugiej strony na S SW ale tam jest dużo większe zaświetlenie.  Dlatego głownie wybieram obiekty na Wschodzie.  Na chwile obecną używam canona 1100D ale czekam aż spadną ceny na R-ce :) i wtedy wsiadam w FF

 

Edytowane przez Detroh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

No tu się Panowie z Wami nie zgodzę. Piszę to z podwójnej autopsji :) 

I takie wypowiedzi są najcenniejsze :)

Godzinę temu, Detroh napisał:

Na chwile obecną używam canona 1100D ale czekam aż spadną ceny na R-ce :) i wtedy wsiadam w FF

Hmmm a z FF to przypadkiem nie będzie winietowania w SCT?

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)