Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 02.06.2020 - M5 i jeszcze jedna piątka


Rekomendowane odpowiedzi

Messier pińć zjawiskowo prezentuje się w nasadce bino, przy dużym powiększeniu.

Z kolei Palomarek to - jak słusznie zauważyłeś - totalne, obserwacyjne dziadostwo. ;) Ot, bardzo ulotna, trudna do uchwycenia poświata na granicy percepcji. Jasne letnie noce sprawy bynajmniej nie ułatwiają, więc warto zabrać się za nią nieco wcześniej, w kwietniu czy maju. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nasadka to jest to. Mi najbardziej podoba się z GPC 1.7x i Esami 24mm (130x) i orciakami 18mm (170x). Zresztą każde powiększenie wnosi coś innego.

Rzeczywiście, myślałem, że jeszcze złapię Pal 5 pod koniec lipca, ale będzie już nisko. Tak czy inaczej spróbuję. Na południu, po 24.00, mimo białych nocy robi się dość ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu tego roku przy arktycznym powietrzu (SQM 21) 14" f/4.2 przy 150X pokazał plamę światła na granicy percepcji z jakimś subtelnym granulatem,ale chwilę musiałem się wpatrywać żeby Pal 5 wylazła.W przeciętne noce nie jest dostrzegalna

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Newborn_Sailor B lubię twoje szkice, są bardzo realistyczne :)

W dniu 2.06.2020 o 23:00, Erik68 napisał:

W kwietniu tego roku przy arktycznym powietrzu (SQM 21) 14" f/4.2 przy 150X pokazał plamę światła na granicy percepcji z jakimś subtelnym granulatem,ale chwilę musiałem się wpatrywać żeby Pal 5 wylazła.W przeciętne noce nie jest dostrzegalna

Właśnie żałuję, że wcześniej nie próbowałem. Skupiałem się na galaktykach, bo warunki tej wiosny często były doskonałe. Choć kto wie co zaoferuje nam późny lipiec ;)

Ps jakich okularów używasz?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy skupiam się wyłącznie na galaktykach inne obiekty to tylko z doskoku i tak właśnie na koniec obserwacji przed schowaniem telepa rzuciłem tylko okiem i też żałuję ze się jej nie przyglądałem i nie zrobiłem szkicu.

Obecnie jestem w trakcie kompletownia szkła .Mam już

2 "granaty" PENTAX XL 7mm i 5.2mm

TS UWA 10mm 100*

sVbony SWA 6mm 68*

i świeżutki nie testowany ES 24mm 68*

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedyś, w teleskopie 12", próbowałem wypatrzeć blisko M5 dwie galaktyki, to jest IC 4537 i PGC 54452. Napisałem, że skupiając się na tej pierwszej (IC 4537), musiałem ciągle korygować teleskop - nie tylko z oczywistego powodu ucieczki potencjalnego celu z pola widzenia, ale także dlatego, że jakiś potworny blask od Wschodu nie dawał spokojnie skupić się na celu. Blask ów generowała oczywiście gromada kulista M5. Co do galaktyk, udało się wyłapać tylko jedną - PGC 54452.

Odnośnie Palomara 5, zapisałem tak:

"Okazyjnie miałem tu jeszcze jedno wyzwanie, jakim była nieco odmienna gromada kulista Palomar 5. Odbiłem więc na południe i zastałem...nic. No, prawie nic. Obserwując pod domem, poza jedną sytuacją trwającą kilka dobrych sekund - kiedy to po zmianie powiększenia z 107 na 60 razy miałem wizję okrągłego pojaśnienia - nie widziałem tam niczego ani później ani wcześniej. Sytuacja wydała się lepsza, kiedy znalazłem się z teleskopem w miejscu, gdzie żadne łuny nie psuły mi widoku na Południe. Pewności nie mam, jednak okrągły placek, który tam się niby co raz kłębił, do złudzenia przypominał wielkością to, co powinien, leżąc tam, gdzie powinien."

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)