Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam wszystkich

Zapewne tematów z tym związanych jest wiele, niestety nic nie mogłem wyszukać co trafiło by w mój temat.

Zamierzam zakupić w Delcie Skywatcher 150/750 EQ 3-2 i gdy byłem w sklepie, usłyszałem, że wręcz konieczny będzie zakup okularu planetarnego oraz innej optyki na początek mojej przygody z astronomią oraz w przyszłości z astrofotografią.

Szczerze na okularach, ich jakości oraz rodzajach mało się znam i miło by było gdybyście jakoś doradzili mi przy pierwszym zakupie.

Nie chcę wydawać na cały zestaw więcej niż 3000 zł. Oczywiście jak macie pomysły na coś oprócz okularów też chętnie posłucham.

Może macie jakiś gotowy set dla początkującego?

Na ten moment zestaw składa się z teleskopu oraz napędu w jednej osi.

Proszę mnie nie bić, jeżeli nie trafiłem w odpowiedni dział lub tagi ;) jestem nowy i muszę to wszystko jeszcze ogarnąć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Astrofoto, oprócz napędu, potrzebny jest korektor komy, kolimator, lunetka biegunowa, grzałki itp. Kupując nowy sprzęt z myślą o Astrofoto nie zmieścisz się w 3k a i tak uważam że 3k za ten Mont i teleskop to strata pieniędzy.. Miałem go i bardzo żałuję. Warto skupić się albo na foto albo wizual w zakupie. Inaczej będziesz miał i średni wizual i bardzo średnie foto. 

Pomysł co wolisz bardziej i skup się na tym. No i dużo zależy od miejsca zamieszkania. Jeśli Astrofoto to powiem to co pewnie każdy powie. Kup sobie mały tracker i jakiś szeroki obiektyw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Danon napisał:

Jeśli chodzi o Astrofoto, oprócz napędu, potrzebny jest korektor komy, kolimator, lunetka biegunowa, grzałki itp. Kupując nowy sprzęt z myślą o Astrofoto nie zmieścisz się w 3k a i tak uważam że 3k za ten Mont i teleskop to strata pieniędzy.. Miałem go i bardzo żałuję. Warto skupić się albo na foto albo wizual w zakupie. Inaczej będziesz miał i średni wizual i bardzo średnie foto. 

Pomysł co wolisz bardziej i skup się na tym. No i dużo zależy od miejsca zamieszkania. Jeśli Astrofoto to powiem to co pewnie każdy powie. Kup sobie mały tracker i jakiś szeroki obiektyw. 

Raczej chciałem zakupić coś ogólnego co później będę rozszerzał o dodatki.

Powiedz czemu żałujesz zakupu? Czytałem tu opinie, że ten set jest bardzo dobry jak na pierwszy teleskop dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piotrfie napisał:

Bo to ani foto, ani wizual. Takie coś do wszystkiego po trochu i ale do niczego tak do końca ?

Trochę właśnie czegoś takiego szukam. Coś do wszystkiego po trochu. Dopiero rozpoczynam moją przygodę z tematem astronomii i chce mieć coś z czego będę mógł popatrzeć jak i zrobić parę fotek. 

Jest to na tyle popularny model, że w razie co łatwo (chyba) będzie mi go odsprzedać.

Mieszkam w niewielkim mieście w okolicach warszawy dlatego obserwację będę wykonywał na łączce nieopodal. 

O ile mi się temat spodoba w przyszłości planuje skupić się na astrofoto głębokiego nieba ale na ten moment nawet nie mam aparatu by te zdjęcia robić.

Dlatego tak jak mówiłem, szukam czegoś co będzie idealne jak na pierwsze spotkanie z teleskopem by wszystkiego po trochu spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc znajdz uzywany sprzęt. Jest co 1-2 tygodnie wystawiany używany eq3-2 na giełdach różnych. Zaoszczędzisz nie mało a da Ci liznać temat tego wszystkiego. 

Byłem niezadowolony własnie z tego powodu że fotografie przy 30s to był odrzut 40% gdzie przy dobrym montazu odrzut to z 1%. Poza tym chciałem robić cos lepszego niz 30s fotki jasnych obiektów. 

Edit: Czemu zrobiłeś dwa takie same tematy praktycznie? :P 

Edytowane przez Danon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Danon napisał:

Edit: Czemu zrobiłeś dwa takie same tematy praktycznie? :P 

Po pierwszym wykryłem błąd i stworzyłem drugi. Niestety tego pierwszego ni jak nie mogę usunąć i stąd ten dubel.

BTW o co dokładnie chodzi gdy mówisz "odrzut"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć nie robi się pojedynczo, tylko w seriach, które się potem stackuje (operacja matematyczna polegająca na uśrednianiu tych zdjęć, aby zwiększyć stosunek sygnału do szumu).

40% odrzut oznacza, że 40% zdjęć w serii jest nieudanych, a do uśrednienia w celu otrzymania finalnej fotki można użyć tylko nieco ponad połowy klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrfie napisał:

Zdjęć nie robi się pojedynczo, tylko w seriach, które się potem stackuje (operacja matematyczna polegająca na uśrednianiu tych zdjęć, aby zwiększyć stosunek sygnału do szumu).

40% odrzut oznacza, że 40% zdjęć w serii jest nieudanych, a do uśrednienia w celu otrzymania finalnej fotki można użyć tylko nieco ponad połowy klatek.

W sumie dość ciekawe bo słyszałem, że EQ3-2 z napędem w jednej osi jest całkiem wystarczające by porobić jakieś fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powtórzę swoje porównanie: "Szakam samochodu: taki abym w weekend mógł poszaleć na torze, na codzień wozić rodzinkę i czasami jeszcze przewieźć meble". Wizual i astrofoto to dwa różne światy. Możesz je łączyć na zasadzie ustawiam sprzed do focenia i w miedziczasie obserwuję czymś innym. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Ja powtórzę swoje porównanie: "Szakam samochodu: taki abym w weekend mógł poszaleć na torze, na codzień wozić rodzinkę i czasami jeszcze przewieźć meble". Wizual i astrofoto to dwa różne światy. Możesz je łączyć na zasadzie ustawiam sprzed do focenia i w miedziczasie obserwuję czymś innym. 

Gdybym musiał dokonać wyboru w tym momencie, wybrał bym astrofoto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem, że EQ3-2 z napędem w jednej osi jest całkiem wystarczające by porobić jakieś fotki


Tak. Ale lepiej sprawdza się z czymś mniejszym niż tuba z ogniskową 750mm.

Im dłuższa ogniskowa (a za tym idzie większe powiększenie) tym stabilniejszy (i cięższy) powinien być montaż aby zdjęcie było nieporuszone.

Krótkie ogniskowe więcej wybaczają.

W sumie użyteczna nośność eq3-2 jest tylko nieco większa od Star Adventurera.

Na SA 300mm (np. stary radziecki teleobiektyw Tair 3s) to już eksperyment ekstremalny (przynajmniej jak dla mnie).

Sądzę, że na eq3-2 Tair podpięty do np. Canona 500d byłby sensownym zestawem na rozpoczęcie focenia.

Oczywiście krótsze ogniskowe, dające szerszy kadr byłyby pewnie na początek bardziej polecane.

 

Edytowane przez piotrfie
Brak cytatu, do którego jest odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piotrfie napisał:

Tak. Ale lepiej sprawdza się z czymś mniejszym niż tuba z ogniskową 750mm.

Im dłuższa ogniskowa (a za tym idzie większe powiększenie) tym stabilniejszy (i cięższy) powinien być montaż aby zdjęcie było nieporuszone.

Krótkie ogniskowe więcej wybaczają.

W sumie użyteczna nośność eq3-2 jest tylko nieco większa od Star Adventurera.

Na SA 300mm (np. stary radziecki teleobiektyw Tair 3s) to już eksperyment ekstremalny (przynajmniej jak dla mnie).

Sądzę, że na eq3-2 Tair podpięty do np. Canona 500d byłby sensownym zestawem na rozpoczęcie focenia.

Oczywiście krótsze ogniskowe, dające szerszy kadr byłyby pewnie na początek bardziej polecane.

To może inaczej... Idę do Delty mając max 3000 zł, chce sobie pofocić w okolicach podmiejskich skupiając się na obiektach głębokiego nieba. Co w takim wypadku zakupić?

 

PS Gdybym jednak wybrał EQ3-2 jest sens płacić za napęd w dwóch osiach czy w jednej w zupełności wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą analogią do samochodu, kolega nie do końca zrozumiał chyba ;-). Może tak "jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki". Nie wiem, czy dostatecznie jasno? 

Z astrofoto to nie jest tak, że idziesz do sklepu z (przepraszam) drobnymi i mówisz poproszę taki najlepszy aparat do robienia wszystkiego. 

To co dla jednej osoby będzie wspaniałym zdjęciem, dla innych może być porażką i nieudolną próbą. 

Jeszcze inaczej. EQ3-2 z napędem we wszystkich możliwych dwóch osiach, to będzie maluch lub ksztuszący się trabant w zależności od egzemplarza jeśli użyć analogii samochodowej. Co nie znaczy, że nie da się zrobić nim zdjęć nieba. Jeśli zrobisz tuning, poświęcisz powiedzmy rok na te eksperymenty, to o ile dalej będziesz chciał astofocić, kupisz na koniec zupełnie inny sprzęt. Gdy już zobaczysz rezultaty i zgłębisz literaturę.

Później zabawa w obróbkę materiału. To już jazda bez trzymanki. Masz dostatecznie szybki komputer? Dolicz do zakupów, ten który masz nie za bardzo się nada. Bo mówimy tu o zdjęciach DSów, a nie tylko jasnych gromad jak M13?

Uważaj, to skarbonka, studnia bez dna... 

Poczytaj zanim cokolwiek kupisz. Ja zachęcam do wizuala. Sam nie tykam się astrofoto, nie stać mnie na to. I chodzi tu głównie o czas.

Jeden z kolegów, którzy robią astrofoto na poziomie, który jest dla mnie akceptowalny, powiedział mi, że już po dwóch latach i zupełnej zmianie setupu zaczęły mu wychodzić dobre fotki na przyzwoitym poziomie. Ale on dużo ćwiczył. 

No dobra. To wyżej to było o skali problemu. Nie po to, aby Cię zniechęcić. Jeśli chcesz wydać pieniądze na cokolwiek i uważasz, że robisz dobrze, to nikt Cię nie przekona. Twoja sprawa i Twoje pieniądze. 

Astrofoto jest niesamowite. Obrazowanie rzeczy, których nie widać inaczej niż na zdjęciu, jest dużym wyzwaniem. Im więcej ludzi, którzy to robią, tym lepiej. Chciałem Ci tylko uświadomić z czym przyjdzie Ci się zmierzyć. Powodzenia. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tajfun napisał:

W sumie dość ciekawe bo słyszałem, że EQ3-2 z napędem w jednej osi jest całkiem wystarczające by porobić jakieś fotki

Gdzie tak słyszałeś jeśli można spytać? 

Edytowane przez Danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Danon napisał:

W sumie dość ciekawe bo słyszałem, że EQ3-2 z napędem w jednej osi jest całkiem wystarczające by porobić jakieś fotki

Tak. Da się zrobić jakieś fotki. Nie będą z górnej półki, ale na początek będą. Aby były super - trzeba będzie się pomęczyć. Jeśli zdecydowałeś się na ten zestaw, a tu perfekcjoniści mówią, że to nie Mercedes, to nie znaczy, że jeździć nie da się niczym poniżej Mercedesa. Ważne aby złapać bakcyla i nie zrażać się niepowodzeniami i dobrze się bawić przy tym hobby.

Na początek, jeśli coś bym doradzał, to tubę 750mm zostaw do wizuala, a za pierwszą fotę  weź się w szerokim kadrze, załączając do montażu lustrzankę ze zwykłym obiektywem.

Tak, aby mieć szansę, że po paru sesjach wyjdzie coś więcej niż pokoślawione gwiazdki.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż początkowe niepowodzenia.

Zaczynaj od obiektów jasnych, np. M31 jest efektowna.

Pomyśl czym chcesz focić. Pewnie na początek można spróbować lustrzanki. Używkę Canona da się często niedrogo kupić. Wcale nie musi być cudo. 450d czy 500d dobrze się sprawdza, a używki tych modeli są w rozsądnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, Danon napisał:

napędem w jednej osi jest całkiem wystarczające by porobić jakieś fotki

Złapałem Słońce i Księżyc nawet bez napędu ;) Ale to są pierwsze próby i trzeba dużo poprawić. Jednak napęd jak na razie do tych ciał nie wydaje się niezbędny. Jak pisze @kjacek ćwiczyć ćwiczyć i może coś (akceptowalne) wyjdzie. Dla mnie każde zdjęcie jest na razie bardzo ekscytujące. DSy tylko wizualnie i te szare mgiełki sprawiają masę frajdy jak się je odnajdzie - choć czasem to wszystko wskazuje że tu jest a widać prawie nic. 

Mam stary montaż EQ ASTRO-3 (technicznie coś około EQ2) ustawiony na AltAz za 150zł i bez napędów. Rozebrałem posmarowałem wyregulowałem luzy i działa. Mikroruchy do ustawienia tarczy w polu widzenia i dryf aż do krawędzi i tak w kółko. i choć teleskop refraktor achromatyczny SkyWatcher 102/600 kupiłem za ok 850zł to na wszystko "astronomicznego" do tej pory wydałem ok 3tys. czyli mniej więcej tyle ile @Tajfun chcesz wydać a na horyzoncie już widzę kolejne wydatki ;) bo np. na razie foce pożyczonym EOSem. @kjacek wspomniał STUDNIA BEZ DNA i aż strach pytać ile niektórzy wydali na te cudowne sprzęty które mają opisane w stopce.

Edytowane przez robinek72

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pmochocki napisał:

Szakam samochodu: taki abym w weekend mógł poszaleć na torze, na codzień wozić rodzinkę i czasami jeszcze przewieźć meble

@pmochocki taki mały off topic ale są takie kombiaki np. Audi RS6 Avant lub meśki kombi od AMG.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tajfun!

Opowiem Ci na swoim przykładzie jak to u mnie wyglądało. Do gwiazd ciągnęło mnie od lat ale budżet był średniawy więc się długo wstrzymywałem. Zawsze marzyłem o utrwalaniu nieba jak pewnie wielu innych obecnych tutaj forumowiczów. A wszystko zaczęło się od spontanicznej fotki szerokim kątem na statywie z czasem 25 sec. Szału nie było ale dla początkującego mnie zdjęcie i tak było zachwycające. 

Zacząłem się udzielać i radzić tak jak Ty na forach. Między innymi tutaj. Po kilku miesiącach rozważań, dyskusji, analiz wybór padł właśnie na Newtona 150/750, wyczernionego - używanego. Powtórzę celem była fotografia i przy okazji w przerwach patrzenie przez okular. Lecz z montażem była inna bajka i tutaj padło na LXD75. Każdy z kim rozmawiałem odradzał stockowy montaż z racji swojej niestabilności, małym udźwigu i podatności na wiatr. Stąd wybrałem solidny, choć trochę przestarzały model z systemem GOTO. Tak to się u mnie zaczęło i szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolony, że posłuchałem bardziej doświadczonych forumowiczów.

Dlaczego to wszystko Ci piszę? Aby Ci powiedzieć, że nic z tych rzeczy, które do tej pory zakupiłem nie było nowe! Podstawowy zestaw teleskop i montaż zebrałem za kwotę ok 2,5k zł. A miałem w tym stuningowanego Newtona, montaż i parę okularów. Dlatego polecam Ci abyś w pierwszej kolejności pomyślał o używkach. A dopiero gdy nabierzesz doświadczenie i pokaźniejszych funduszy to przerzucisz się na coś nowego - sklepowego. Ja dopiero po półtora roku zdecydowałem się na zakup korektora komy nowego (coś rzadko się pojawiają na giełdzie), a tak bazuję głownie na używkach i tak planuję robić jeszcze przez parę ładnych lat. Plusem dodatkowo jest też to, że jeśli Ci się ta pasja nie spodoba to używki sprzedaż praktycznie po tej samej cenie. Z nówkami będzie już znacznie gorzej.

Edytowane przez Archis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Wychodzi na to, że najpierw skupie się na kupnie aparatu a w między czasie będę przeglądał giełdę wyłapując jakieś okazję celujące w moje potrzeby.

Oczywiście chciał bym zakupić te tubę 150/750 na EQ3-2 ale obawiam się zwyczajnie straconych pieniędzy, których jak na pierwsze podejście do tematu nie chcę wydać ich wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Aparatu czy kamery? I już pierwszy problem do rozwikłania ?

No to teraz dołożyłeś Chłopakowi zagwozdkę :P Aparat wydaje mi się jednak na początek bardziej uniwersalny, bo i w dzień coś się pofoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w kamerę jeśli kolega SERIO myśli o astrofoto. No ale ryzyko duże, że jednak nie udźwignie. Bo problemów do rozwiązania masa. Jeśli kamera, to jak studzona? Ciekłym czy płytkami? 

A aparat zawsze się przyda. Tylko czy modyfikowanym Canonem można robić fotki w dzień?... Nie wiem, serio. 

I znowu gdzieś ten kompromis... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną strzelam Canonem 200D. Nie modyfikowałem go. Staż mam krótki więc nie narzekam na jakość ale do mono z filtrami to jemu daaleko. Iso wyciąga 3600 bez względnych szumów. Wykorzystuje go na co dzień, więc o modowaniu nie było mowy. Dlatego twierdzę, że aparat na początek jest bardziej uniwersalnym wyborem. Choć sam już mam apetyt na jakiegoś ASI w kolorze najpierw, a później w mono. :D

Dlatego Tajfun, droga przed Tobą długa i wymagająca cierpliwości. Bo jak mówili przedmówcy i stare prawidło "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Idealnego rozwiązania nie znajdziesz. Jak myślisz o astro idź w Newtona, poszukaj stabilny montaż, znajdź sobie uniwersalny aparat, który i na wakacje zabierzesz i na sesję, Ewentualnie jak kolega kjacek wspomniał można poszukać modyfikowane body np. Canon 5D ponoć są polecane ale tutaj niech mądrzejsi niech się wypowiedzą. A jak bardziej o wizualu to pomyśl o zwykłym tanim Dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kjacek napisał:

Aparatu czy kamery? I już pierwszy problem do rozwikłania ?

Tu akurat jestem zdecydowany i stanowczo powiem... aparat. Bardziej zastanawia mnie tylko kwestia czy z lustrem (np. canon 77D) czy jakiś bezlusterkowiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

A wiesz po co modyfikuje się np Canona? Nie wiem, czy tak można bezlusterkowca. 

Wiem, chodzi bardziej o wielozadaniowość aparatu.

Będę chciał cykać fotki też w dzień a gdy przyjdzie czas poważniejszego astrofoto to zamiast modyfikować lustrzankę, kupie już kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz eq3-2 z napedem w jednej osi bez problemu wystarczy do astrofotografii. Kwestia oczywiscie ogniskowej sprzetu i skali wynikowej i co chcemy focic. Na takim montazu aparat plus obiektyw o krotkiej ogniskowej bez problemu pozwoli na produkcje fotografii na konkursy kwestia ogarniecia sprzetu i pozniejszego czasu naswietlania i doboru parametrow jak wartosci iso, przyslony ,czasu pojedynczej ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Na początek astrofoto montaż paralaktyczny, aparat i obiektyw. Wtedy montaż nie musi mieć nośności słonia. Aparat z obiektywem do 200 czy nawet 300mm  eq3-2 pociągnie bez problemu. Co do aparatu, to najczęściej ludzie focą na Canonach i to nie tych najnowszych ze sklepu. Jeśli aparat nie ma zajechanej migawki to lustrzanka używka jest bardzo sensowna. Przy fotkach bez guideingu starczy napęd w jednej osi. Jeśli planujesz guide to dwuosiowy daje większe możliwości, ale tu niech się wypowie ktoś, kto ma napęd dwuosiowy.  Ja pstrykałem na jednoosiowym.

Obiektywy: nie trzeba kupować czegoś szalenie drogiego. Całkiem dobrze spisują się do astrofoto stare obiektywy z gwintem M42 (i odpowiednią przejściówką na bagnet EF Canona). Są to obiektywy produkowane w dawnym NRD albo w Byłym Imperium. Niedrogie szkła o całkiem fajnych możliwościach. Nie mają automatyki współczesnych obiektywów, ale w astrofoto i tak jest bezużyteczna. Ceny natomiast maja niskie. Warto spojrzeć na obiektywy o konstrukcji Petzwala dają ładne płaskie pole.

Całkiem fajny przegląd obiektywów M42, które dobrze sprawdzają się w astrofoto zrobił kiedyś śp. Janusz Płeszka na Astromaniaku

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=865

Oczywiście, jeśli w trakcie pstrykania fotek najdzie cię ochota popatrzeć w gwiazdy własnymi oczyma, to przyda się lornetka, albo jakiś poręczny Dobson, ale pewnie nie wszystko od razu. ?

Obróbka zdjęć: polecam Siril-a. Nie dość, że to Wolne Oprogramowanie (więc cena 0 i brak ograniczeń licencyjnych) to możliwościami spokojnie kosi dużą część konkurencji ? Poza tym działa nie tylko na Windows, ja używam go na Linuksie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)