Skocz do zawartości

Akcesoria do podłączenia aparatu do teleskopu


Paniki

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to najlepszy dział, ale potrzebuję zorientować się co mi potrzebne jest do mojego teleskopu i do zdjęć, tzn jak połączyć go z aparatem?

Mam ED80, podobno był skracany do bino czy coś takiego. Z drugiej strony mam aparat Canona 5D2 i 550D i chciałbym ich używać. Co mi jest potrzebne, gdzie to kupić i co warto?

Słyszałem też, że poleca się zmienić wyciąg na GSO, ale też nie wiem który i czy to jest podmianka 1:1 czy trzeba coś kombinować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to przewody USB A - MINI B -5PIN, chociaż standardowe w zestawie do Canonów są trochę krótkie. Wtedy dołączasz zwykłe przedłużenie już zwykłym USB. Jeśli przewidujesz mieć więcej przewodów z USB (kamera do guidingu, grzałki z wyjściem USB) to warto też pomyśleć o hubie USB. Polecam D-link Hub na  USB.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubę masz skróconą o ok 35 mm z tego co się orientuję, wyciąg też masz bez mikrofocusera tylko zwykły. Moim zdaniem musisz przedłużyć tubę, zrobić redukcję na lepszy wyciąg (np GSO, ale są też inne) i tak jak Mirek napisał, wszystko na gwintach. W sytuacji gdy masz skróconą tubę lepiej wydłużyć tubę niż ładować kolejne extendery 2" po wyciągu.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Przez chwilę też myślałem, że jak tubę wydłużę to stracę ostrzenie na krótsze odległości, a to przecież jest odwrotnie. Tak jak z pierścieniami pośrednimi, im dalej od obiektywu matryca tym ostrzy wcześniej. W takim razie spoko, na ptaki czy coś też się nada :)

A który ten GSO, bo widzę jakieś różne? Tuba z tego co widzę to pewnie 96mm wewnętrznej średnicy. Jest jakiś M-LRA za 760zł i M-CRF za 550zł. Ten drugi microfocuser piszą a przy pierwszym nic. Czym one się różnią? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czy jest sens dopłacać? Ktoś się jeszcze inny wypowie, co mi potrzeba do podłączenia? Niby są jakieś adaptery z EF do T2, chyba też zamiast T2 może być M56, do tego jakoś podłączyć to do wyciągu, są w sklepach takie przedłużki? Jak to mają fotografowie zrobione? 

 

Jeszcze pytanie co do flattenera, czy szukać tylko oryginalnego i dedykowanego czy inne też można wziąć pod uwagę? Coś w mniejszych kosztach? Kup se teleskop mówili :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, doświadczenie wskazuje że powinieneś kupić flattner dedykowany. Z tymi uniwersalnymi - jak nie masz dostępu do znającego się na rzeczy tokarza - są z reguły spore problemy z dobraniem odległości a i tak pole NIE MUSI być idealne. Jest taka zasada - coś co robi dużo, nic nie robi dobrze.

To co jest za flattnerem nie może być mniejszej średnicy niż sam flattner i najwygodniej mieć gwint zunifikowany. Adaptery są wszędzie, chociażby tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)