Skocz do zawartości

GSO SV 15 mm vs WA 66 15mm vs ES 15 mm 70 AFOV


darekwisnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

To mój pierwszy post na tym forum. 

Od niedawna jestem posiadaczem teleskopu SW130/900 i chciałbym dokupić dodatkowy okular 12-15 mm, o możliwie jak najszerszym polu widzenia. 

Zastanawiam się nad jednym trzech:

- GSO SV 15 mm SuperView 70 stopni

- WA 66 15 mm Starguider - 66 stopni

-ES 15 mm 70 stopni AFOV

- ewentualnie SWA 15mm TMB-inspired 58 stopni

Prosze o opinię osoby, które korzystały z okularów i mogą polecić lub ewentualnie odradzić.  Wszystkie okulary są w podobnej cenie. 

Wiem że nie są to najlepsze okulary, ale aktualnie chciałbym kupić coś w takim zakresie cenowym. Śledzę na bieżąco giełdę, ale nie udało mi się jeszcze nic upolować, a chciałbym dokupic okular, bo przez kitowy 10 nie da się patrzeć. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na FA :)

Z mojego doświadczenia GSO SV 15mm bym odradzał. Ten okular ma oszukane pole które realnie wynosi gdzieś około 63* (dotyczy to całej serii GSO SV, miałem 15, 20, 30mm).

Nie miałem tego WA 66 15mm ale o 6 i 9mm nie mogę nic dobrego napisać. Wrażliwe na nieosiowe patrzenie i muszla niedopasowana do ER okularu. Może w tym 15mm jest lepiej bo 15 i 20mm miały dosyć dobre opinie.

Ostatecznie postawiłbym na ES 15mm 70*. Te esy są bardzo dobrze wykonane, no i oferują Ci największe pole 70*.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem GSO SV i również raczej bym ich nie polecał. Nie wiem, jak ten Starguider WA, ale identycznie wyglądające Sky-Watcher 66 WA to bardzo przyzwoite budżetowe szkiełka. Miałem 6mm, 9mm, 15mm i 20mm. Wszystkie podwójnie, do nasdki bino. W mojej ocenie z całej serii najlepsze były właśnie 15mm. Te 20mm w mojej nasadce wprowadzały lekką aberrację, za to 9mm - tak jak kolega napisał, są bardzo czułe na osiowe patrzenie. Z tego powodu obserwacje przez 9mm były dla mnie męczące. W 6mm ten efekt wstępuje w znacznie mniejszym stopniu, a jeśli chodzi o ostrość, transmisję i kontrast, w mojej ocenie nie ustępuje specjalnie dwa razy droższym okularom. Według mnie będzie lepszy od TMB WA 15mm 58* (posiadałem bliźniaczego SW 58* i w porównaniu z WA 66* szału nie było). Tego 6mm i parkę WA 15mm 66* mam do tej pory. Przez ES 15mm 70* nigdy nie patrzyłem, więc nie pomogę.  Jesli to okular Erfla, to może być słabo na brzegach pola, jak  w więszości okularów tej konstrukcji. Musiałbyś poczytać opinie na forach o tym okularze. 

Edytowane przez szary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES- 70* to okular Erfla i tak jak pisze szary - na brzegach pola jest słabo a w ED-ku wręcz walił zielenizną. Ja go pogoniłem zresztą tak samo jak GSO SV, które też były słabe i mnie niczym nie zachwyciły. Polecam plossle Vixena NPL. To niezłe okulary, które dają dobre obrazy. Co prawda mają mniejsze pole i wąską nieostrość brzegową ale generalnie jest bardzo dobrze i nie walą szczególnym chromatyzmem a obraz jest naprawdę czysty i szczegółowy. Ja używkę NPL-a 15 mm kupiłem za 80 złotych z przesyłką. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

SWAN-y niestety nie są dostępne w polskich sklepach, przynajmniej ja nie znalazłem nigdzie - jak bym trafił używany to bym na pewno kupił.

GSO sobie odpuszczę. Zastanawiam się miedzy WA66, a tym Vixenem, o którym pisze Deneb. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)