Skocz do zawartości

Sh2-27 gdzie Wężownik spotyka Skorpiona


Rekomendowane odpowiedzi

 

Tytułowa mgławica emisyjna Sh2-27  to dosyć rzadko fotografowany obiekt , ma pecha bo w bliskiej okolicy znajduje się kompleks Rho Ophiuchi. Nawet jeśli załapie się w kadrze to i tak mało kto o niej wspomina, a to bardzo interesująca okolica. Ciężko ją jednaj zarejestrować w RGB ponieważ jest jednak dosyć słaba, najczęściej rejestrują się najjaśniejsze górne fragmenty, dlatego postanowiłem dodać do zdjęcia trochę Ha .

Sama mgławica to ogromny obłok gazu rozciągający się na obszarze ok 100 ly . W środku znajduje się gwiazda Zeta Ophiuchi, o masie ok 20 mas Słońca, gdyby nie pył międzygwiezdny byłaby jedną z najjaśniejszych  na niebie.  Jest to tzw gwiazda uciekająca , była prawdopodobnie składnikiem układu binarnego i po wybuchu towarzysza jako supernowej została wyrzucona i porusza się z prędkością ponad 20 km/s. W dodatku emitując potężne ilości wiatru gwiazdowego tworzy przed sobą falę uderzeniową , która została zarejestrowana przez teleskop Spitzera w paśmie podczerwieni od 3,6  do 24 mikromerów. 

Na mgławicy widać również bardzo ciekawą ciemną mgławicę przypominającą trochę węża na którą składają się cztery LDN-y 204,234,255,260. 

Mój kadr to całe pogranicze Wężownika i Skorpiona z Sh2-27 , IC4592 i kompleksem okolic Antaresa .

 

Materiał zebrałem w ciągu jednej krótkiej już majowej nocy z Łapszanki pod Tatrami . Na EQ-6 jednocześnie działał Canon 6D z obiektywem Sigma 50/1,4 Art f2,5 i Atki 490ex z obiektywem Tamron 28-75/2,8 który zbierał Ha . W sumie materiału jest ok 2,5 RGB w klatkach po 2,5 min  i 2,5h Ha po 10 min. Niestety błąd z źle zamontowanym tulipanem i grzałką spowodował sporą winietę czego efektem jest znaczne przycięcie kadru z canona. A co do jakości nieba , pewnie z Bieszczad byłby lepszy materiał , tu jednak Skorpion tonie trochę w łunie słowackiego Popradu , jednak jako miejscówka astropejzażowa to jedno z najładniejszych miejsc w Polsce.

RGB

1332752654_Sh2-27RGB1.thumb.jpg.b21057940305d8015aa8896374259c68.jpg

HaRGB

1747692199_Sh2-27HaRGB.thumb.jpg.4e6dbc3c1c7d94cd8a0c81d7a2c7b23b.jpg

 

Edytowane przez gryf188
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jeszcze samo Ha , klatki robiłem po 10 min w Bin2 przy f3,5 . Przy okazji , w kadrze z katalogu Sharplessa znajdują się jeszcze 2 obiekty. Poza Sh2-27 znajdują się także Sh2-7 oraz Sh2-9 . Ciekawą sprawą jest też taki słaby pierścień  otaczający Sh2-7 , ma ktoś pojęcie czy to jest zewnętrzna część tej mgławicy czy też ma ona jakieś inne oznaczenie?  Wrzucam też odwróconą wersję na której lepiej widać o co mi chodzi

Przy okazji Sh2-27 ma również oznaczenie Gum-73. Zastanawiając się co też to za dziwne oznaczenie dowiedziałem się że istnieje egzotyczny trochę katalog 84 południowych obszarów HII sklasyfikowanych i opublikowanych w 1955 r. przez Australijskiego astronoma Colina Stanleya Guma.

ha1opis1.jpg.dad643be9d37e5ba2f4f89366d715234.jpg

ha1.thumb.jpg.19fad4aeedf51d89428fa85284041c14.jpg

1469708800_hainvert.thumb.jpg.0ac3f9a2687e90d702b1a6471fb582be.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)