Skocz do zawartości

Mac czy Newton na Dobsonie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie w pierwszym poście. 

Mieszkam na wsi na Górnym Sląśku , na skali mapy zanieczyszczenia pokazuje mi 5.  W kilka minut mogę być samochodem w miejscu gdzie jest 4 ka .

1.Czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie mak bardziej mobilny z którym mogę szybko i częściej pojechać w lepsze warunki czy pozostać przy pierwotnym moim wyborze czyli Newton 8 lub 10 na Dobsonie?

2.Czy jeśli MAK to 127 czy 150?

3. Czy jeśli Synta to lepiej 10 ale częściej obserwacja na miejscu czy lepiej 8 cali i częściej bo lżejsza wyjazdy?

4. Czy jeśli MAK 150 to proszę o ocenę tej oferty 

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-mak-150-1800-bkmak150-pro-montaz-azymutalny-CID767-IDFfZuu.html#bfae2643d2

Dziękuję . Pozdrawiam. Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt trzymasz w domu i w kilka minut możesz być pod nieco ciemniejszym niebem to duży MAK odpada - chłodzenie trwa dłużej niż 10" lustra z załączonym wentylatorem. Może być tak, że MAK wcale nie wyrówna temperatury przez całe obserwacje.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, miałem maka, bo myślałem, że małe = bardziej mobilne. Jednak w terenie rozłożenie teleskopu na dobsonie jest szybsze niż rozłożenie maka z całym osprzętem, no chyba że wozisz go złożonego razem z kątówką, szukaczem itp itd.
FInał u mnie jest taki, że sprzedałem maka, zakupiłem lornetki, a teraz szukam GSO 8". Szybko przekonałem się, że dla mnie obserwacje balkonowe to tylko Księżyc i planety (jeśli są), co szybko mi się znudziło.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między 8 a 10 według mojej ocenie w zasadzie żadna, mówię o gabarytach. Tuba taka sama, montaż trochę szerszy, całość niewiele cięższa. Mam ósemkę, gdybym miał wybierać dzisiaj wziąłbym 10 cali.

  • Like 2

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, eszetka napisał:

Różnica między 8 a 10 według mojej ocenie w zasadzie żadna, mówię o gabarytach. Tuba taka sama, montaż trochę szerszy, całość niewiele cięższa. Mam ósemkę, gdybym miał wybierać dzisiaj wziąłbym 10 cali.

Jestem innego zdania jeśli chodzi o gabaryty, 10 jest o wiele mniej poręczna, o ile 8 jesteś w stanie objąć i przenieść bez problemu np. po schodach, tak z 10 jest już gorzej. Na długość to samo, ale średnica i waga większa, a to przy poręczności noszenia ma duże znaczenie, tak samo przy pakowaniu do auta. Ostateczna decyzja to kwestia indywidualna.

Jeśli ktoś mieszka w domku - różnica żadna, jeśli w bloku i trzeba wchodzić po schodach - różnica bardzo duża.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, eszetka napisał:

Różnica między 8 a 10 według mojej ocenie w zasadzie żadna, mówię o gabarytach. Tuba taka sama, montaż trochę szerszy, całość niewiele cięższa. Mam ósemkę, gdybym miał wybierać dzisiaj wziąłbym 10 cali.

Dokładnie tak samo uważam.

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie różnica pomiędzy 8 a 10 cali jest niewielka, jeżeli chodzi o transport teleskopu. Fakt, że 10 cali jest nieco cięższe i ma trochę większą średnicę od 8 calowej tuby, ale to tak na prawdę niewielka różnica, i tak trzeba przenieść jak i tak trzeba przenieść. Gorzej jest dopiero z 12 calami w pełnej tubie, to już jest kłopocik ;) Jeżeli chodzi o maki - jak sobie pomyślę że mam się tarabanić z montażem  (eq5), przeciwwagami, makiem 150 i resztą gratów w teren, to wolę jechać na obserwacje "na sępa" i podłączyć się do telepa któregoś z kolegów. Mobilny mak to chyba maksymalnie do 127 na az4, nie więcej. 

  • Like 3

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, dexter77 napisał:

Na długość to samo, ale średnica i waga większa, a to przy poręczności noszenia ma duże znaczenie, tak samo przy pakowaniu do auta. Ostateczna decyzja to kwestia indywidualna.

Jeśli ktoś mieszka w domku - różnica żadna, jeśli w bloku i trzeba wchodzić po schodach - różnica bardzo duża.

Fakt. Jest mniej poręczna. Drugi fakt - mieszkam w domku i nie muszę targać teleskopu po schodach na piętrach ale...woziłem i 8 i 10 cali tym samym samochodem. Konkretnie Hyundai i30 w hatchbacku, nie jest to żaden wielki  kombi. W jednym i drugim przypadku tuba na tylnym siedzeniu, montaż w bagażniku po wyjęciu tylnej półki. W transporcie serio nie widzę żadnej różnicy. Prawda jest taka jak napisał kolega - to kwestia indywidualna. Pozostanę przy zdaniu, że między 8 a 10 cali różnica jest znikoma. Wybrałbym 10 :)

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę, bo akurat jestem przed dylematem 8 i 10". Podjechałem specjalnie do znajomego, który ma 10" i podniosłem całą tubę. Ciężka nie jest (jednak o 6kg więcej od 8"), natomiast nie ma za bardzo jak jej chwycić i jak już masz iść ponad 50 - 100m + schody + wąskie wejście do schowka to robi się problem, tym bardziej jeśli po drodze nie za bardzo jest się jak zatrzymać i gdzie położyć tubę - musisz ją zanieść od razu na montaż :) Co do wielkości auta to nie ma różnicy, bo tak jak piszesz 8 i 10 pakują się tak samo do hatchbacka. Problemem nie jest sam transport, ale przenoszenie do środka transportu z piętra w bloku :) 

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraca człowiek z pracy a tu lektury na kilka godzin ( pojawiają się nowe terminy ,pojęcia) rzeczy które wydawały się w miarę jasne przestają takie być. 

 Po drodze refleksja czy w ogóle będę miał kiedy patrzeć przez okular ( praca, dom,rodzina). 

Gdyby nie budżet wziąłbym jakiegoś SCT. Gdyby na giełdzie  był MAK 127 wziąłbym MAKA. Chyba zostanę przy SGO 8". 

Dziękuję wszystkim za dyskusję i pomoc. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z Dexterem. Jest różnica w wadze. I w mojej opinii (proszę bardziej zaawansowanych obserwatorów o niejedzenie mnie żywcem)  jest większa różnica w wadze niż w obserwacji. Pod poznańskim niebem nie widziałem wielkiej różnicy między 8`ką kolegi z forum a swoją dziesiątką jeśli idzie o obraz.

Natomiast jeśli idzie o czas: moja Synta głównie stoi. Od roku jak ją mam byłem na w sumie około dziesięciu obserwacjach. Większość czasu leży i się kurzy. Kosztowała ponad dwa klocki bo mam rozsuwaną.

Natomiast już teraz uważam że się zwróciła. Te parę razy który mogłem sam zapakować ją do auta i wyjechać pod gwieździste tajemnicze niebo i znaleźć samemu parę galaktyk sprawiło że dla mnie już zakup uznaję za więcej niż opłacalny, nawet jakbym miał jej więcej nie użyć.

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Black Star napisał:

Pod poznańskim niebem nie widziałem wielkiej różnicy między 8`ką kolegi z forum a swoją dziesiątką jeśli idzie o obraz.

Takie teleskopy nie lubią miejskiego LP, spróbuj pod ciemniejszym niebem :) 10 calowe lustro ma o wiele większą powierzchnię zbierającą światło niż 8 cali, można to łatwo policzyć. Różnica jest znaczna w zasięgu, w uzyskiwanych obrazach też. Dlatego uważam że jak brać dobsa to z tych dwóch modeli tylko ten większy. 

  • Like 3

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotrek K. napisał:

Takie teleskopy nie lubią miejskiego LP, spróbuj pod ciemniejszym niebem :) 10 calowe lustro ma o wiele większą powierzchnię zbierającą światło niż 8 cali, można to łatwo policzyć. Różnica jest znaczna w zasięgu, w uzyskiwanych obrazach też. Dlatego uważam że jak brać dobsa to z tych dwóch modeli tylko ten większy. 

Zdaje sobie z tego sprawę ale ile razy w ciągu roku można skoczyć w Bieszczady :D

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotrek K. napisał:

Takie teleskopy nie lubią miejskiego LP, spróbuj pod ciemniejszym niebem :) 10 calowe lustro ma o wiele większą powierzchnię zbierającą światło niż 8 cali, można to łatwo policzyć. Różnica jest znaczna w zasięgu, w uzyskiwanych obrazach też. Dlatego uważam że jak brać dobsa to z tych dwóch modeli tylko ten większy. 

Byliśmy akurat wtedy w Zwoli, niebo tam jest już dobre :) Myślę jednak, że była to kwestia doświadczenia, gdyż zaawansowane oko wyłapie bardzo istotne detale, dla osoby z mniejszym bagażem jest to praktycznie nie do zauważenia, nie wspominając już o użytych okularach w 10" :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeśli mobilność definiujemy jako możliwość transportu przeciętnym samochodem osobowym, między 8" a 10" różnicy praktycznie nie ma. Jeśli jednak trzeba jeszcze zejść z 4 piętra i przenieść teleskop kilkadziesiąt metrów, każdy kilogram robi różnicę - i ja dlatego przez wiele lat używałem 8".

Co do widoków, każdy cal coś wnosi. Ja widzę to tak, że w przypadku DS subtelne detale, na przykład spiralna struktura w M51 czy pasmo pyłu w M104 i "Igle" widoczne są odrobinę łatwiej, szybciej, są trochę bardziej oczywiste. A w przypadku średniego nieba może okazać się że w 10" te szczegóły widać, a w 8" już nie. Również gdzieś na granicy tych apertur będzie granica dostrzegalności jakiejś liczby obiektów. Oczywiście to samo można napisać w odniesieniu do 10 i 12", czy większych, ale powiedzmy że od 12" wchodzimy w inny rodzaj teleskopu: albo stacjonarną kolubrynę, albo fantastyczne, ale drogie kratownice. Stąd pewnie tak częsty dylemat w wyborze między 8" a 10".

 

  • Like 2

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały off-topic, jeśli chodzi o te fantastyczne kratownice, to mimo wszystko rozkłada się je trochę dłużej niż wyciąga się ósemkę z samochodu. 

Miałem porównanie krótko przed pandemią, na obserwacjach w Sulejewie. Składałem i kolimowalem kratownicowca 13" jakieś 20 minut. Jak skończyłem przyjechał na miejscówkę @polaris, wyciągnął z bagażnika ósemkę i krzesełko, wstawił okular i mógł zacząć obserwacje.

Oczywiście trzeba doliczyć czas na chłodzenie, ale duże lustro chłodzi się dłuzej. 

Pod smoliście czarnym duże lustro potrafi więcej pokazać. Pod przeciętnym, różnice nie są powalające.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, żeby się licytować. Czynników jest tak wiele, że każdy musi znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie - dla mnie kratownica była jedyną możliwością przejścia na większą aperturę, dającego dużego "kopa" obserwacyjnego. Jasne, że taką kratownicę chwilę się rozkłada - pełne przygotowanie do obserwacji to dla mnie około 10-15 minut. Tylko, że teleskop 12" w pełnej tubie to istny koszmar i pewnie nie wytachałbym go z domu częściej niż 2 razy w roku ;)

Zgodzę się z jednym - nie mając możliwości wyjazdu poza podmiejskie niebo, zostałbym przy aperturze ~8" jako docelowej.

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mcmaker napisał:

@piotrfie U nas w krakowskiej grupie jest kolega który w pojedynkę wyciąga z sedana 20 calowego Taurusa i sam go składa w ciągu 10 minut ;) 

Muszę mu pogratulować. Ja trzynastkę składam i kolimuję średnio w kwadrans, a zdarza się (jak w Sulejewie), że dłużej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to kosztotwórcze hobby. Dlatego na początek chciałbym sprzęt, który w moich warunkach - podmiejski Górny Śląsk-  pokaże mi kosmos bez dodatkowych okularów i soczewek. Do tego dochodzą ostatnio coraz częstsze problemy z kręgosłupem a młodszy nie będę ( waga rury, pozycja przy patrzeniu co znalazłem). Do tego 6 letni syn z tych " ja sam, ja sam tato". A na dokładkę sąsiad - do 100 metrów odemnie zamontował na elewcji domu naświetlacze LED - zamontowane pionowo, świecą tak że tworzą cienie na moim domie i oczywiście widzę źródło śiwatła LED czyli po prostu oślepiają. :((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nikt za ciebie nie wybierze sprzętu, najlepiej podjedź do jakiegoś sklepu lub umów się w okolicy z kimś na jakieś obserwacje - zobaczysz jak wygląda dana tuba na żywo i co możesz przez nią zobaczyć. Inaczej zawsze będzie ryzyko, że kupisz coś niedopasowanego pod siebie. Każdy ma inne wymagania i nie ma sprzętu do wszystkiego :) 

  • Like 4

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lesioek napisał:

Do tego 6 letni syn z tych " ja sam, ja sam tato".

Poniżej obserwacje MAKiem 127 na aluminiowych nogach z EQ3-2 w AZ (może być bez przeciwwagi). Mikroruchy, red dot finder i pryzmat Amiciego sprawiają, że moje dzieciaki (5 i 8 lat) ogarniają same. Pryzmat się bardzo przydał, bo tak to się gubili, bo lewo - prawo było zamienione. W newtonie będziesz miał lewo-prawo i góra-dół odwrotnie.

 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)