Skocz do zawartości

Pierwsze podejścia do obserwacji i problem z ostrością.


Bochunka

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam!

Od 7 dni jestem szczęśliwym posiadaczem GSO Dobson 12" DeLuxe 305/1500 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, model 980). Niby to wszystko ok, niby wszystko proste, ale...no własnie ale! Człowiek zieloniutki w tym wszystkim jak truskawki w maju. Zacznę od początku.

Wymyśliłam, że kupie sobie teleskop, no bo kto bogatemu zabroni. Mega podekscytowana odebrałam maszynę od kuriera, rozpakowałam, pooglądałam i zaczęłam skręcać - pół godzinki i po bólu. Ponieważ pogoda ostatnio nie rozpieszcza czystością nieba po zmroku zostałam wystawiona na największa próbę, oczekiwanie na dogodne warunki. Niezłamana śpiewając "Nic nie może przecież wiecznie trwać" oto pewnego wieczoru wyglądam przez okno mojej cudownej wiejskiej posiadłości i pełna euforii zauważyłam kilka nieśmiało skrzących się na niebiosach kropeczek.  Radości nie było końca. Zmusiłam ślubnego, żeby pomógł mi wydrzeć tubus na podwórko, potem pobiegłam po "szafkę" poskładaliśmy i czekamy, wszak temperatura musi się wyrównać, a słoneczko bardziej zgasnąć. Cała w skowronkach zanotowałam okular Plossla 9 mm / 1,25" przyklejam do niego  swój narząd wzroku, a tu nic. Myślę sobie czarna dziura czy ki diaboł. No ok chmur wiele, ale coś tam błyszczy. Celuję w te gwiazdy, ale gdzież tam, gdyby nasi tatusiowie mieli taki dar celowania jak ja w te gwiazdy to by nas raczej na tym łez padolu nie było... w każdym razie zrezygnowana wezwałam po posiłki w postaci mego wszechojca, który jak byt autentyczny zna się na wszystkim. Bingo wcelował w ta gwiazdę, ale jakież było nasze zdziwcie kiedy ujrzeliśmy kosmiczna płytę CD. I tak oto nauczyłam się, że 30 znaczy mniej niż 9. Po wymianie okularu na Erfle'a 30 mm / 2" okazało się, że tam na górze chowa się zdecydowanie więcej błyskotek niż mogłam sobie wyobrazić. Piękne to uczucie odkryć aż tyle i to w dziewiczym rejsie. No ale...kolejne ale mimo pięknego widoku nie da sie ukryć, że był lekko nieostry i tu rodzi się wiele pytań, czy tak ma być czy coś robię źle? Nie do końca wiem w jaki sposób ustawić ostrość.

 

Ktoś coś? Proszę :)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Gratulację zakupu, 12" to kawał lustra ale dla początkujących może być problematyczny. Na początek wrzuć zdjęcie wyciągu z okularem w nim, czyli tak jak próbowałaś obserwować. Napisz też jak ta gwiazdka wyglądała i co znaczy nie ostra. Była duża czy raczej kropka ale taka trochę, jakby to napisać, rozciapana ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry zakup, będzie Pani zadowolona :P

Ostrość regulujemy pokrętłami znajdującymi się po lewej i prawej stronie wyciągu. Pokrętło po prawej składa się z dwóch "kółek" - dużego (srebrnego) i małego (czarnego). Dużym regulujemy szybciej ale mniej dokładnie, małym wolniej ale z dużo wyższą precyzją (przekładnia 1:10). Wyceluj w gwiazdę i kręć kółkami aż do uzyskania ostrego obrazu, powinno być OK.

Jeżeli to nic nie da to napisz, coś wymyślimy :)

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bochunka napisał:

Bingo wcelował w ta gwiazdę, ale jakież było nasze zdziwcie kiedy ujrzeliśmy kosmiczna płytę CD

Sądząc po tym opisie to bardzo możliwe, że nie było dobrze wyostrzone. Przepraszam, że to piszę ale przy wyciągu są pokrętła ostrości. Nimi, kręcąc, ustawiamy ostrość. Płyta CD wskazuje, że raczej kolimacja dobra tylko nie ostre. Myślę, że kręcąc w jedną lub drugą stronę uzyskasz obraz, gdzie gwiazdą będzie punktem... Być może przyczyna jest inna ale na początek najprostsze rozwiązanie może być najlepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jeszcze zwrócić uwagę, czy wyciąg nie jest zablokowany małymi śrubkami od góry bądź od dołu. Jeśli one są dokręcone, kręcenie pokrętłami o których koledzy wyżej piszą nic nie da, ponieważ wyciąg w dalszym ciągu będzie unieruchomiony. Zdjęcie by tu pomogło :)

  • Like 3

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bebeto52 napisał:

Nie wiem jak w 12 calach,ale w Gso 10 nie można tego okularu 30 mm wkładać do końca w wyciąg,bo wtedy też nie idzie wyostrzyć. Ja zawsze zostawiam wysunięty ok centymetra

Ale po to jest chyba dodawany extender 35mm, nawet z extenderem masz ten problem?

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

Hej. Gratulację zakupu, 12" to kawał lustra ale dla początkujących może być problematyczny. Na początek wrzuć zdjęcie wyciągu z okularem w nim, czyli tak jak próbowałaś obserwować. Napisz też jak ta gwiazdka wyglądała i co znaczy nie ostra. Była duża czy raczej kropka ale taka trochę, jakby to napisać, rozciapana ? ?

Zamontowałam to tak. Gwiazda była zamgloną, ciapkowatą, coś w tym stylu :)XFL8JLjHhu99VV9_ADrHgrF19FD5hMcXxTnEqoRUBjjywQYErsbw-y9wsxSOvtnvPJy4LHeNplAgc1j9eBRNF3pUEYiJ20tUizmnQ3SIOJ6zBGbQyXYMEwS0ZOrzWTlBJxaUA30Vyo3xHK1KqoVPt7AaCNDcNsf1EMYhif9mDZklqBPv001hWroITvRSsJ6va1kV8kfbrzqZseevNdToN-HgoDg4CeO91JZCmXrwZN00VoEbjPY39MtY_-mrBqE5qtv8Q5qZmkwGSApPhDn3oC357ZPaSKV8W_KanCdL4pkzmqH0Fzt5ISXQY_Pv5qZd3LNT89G_WwLjmKDRbc1O6nfoagLMVAPi9W9_KFALyT8HCampllx7xlxq7aDD6svwqje6c5RQfLFSg_tybrhvcQTP7BYOxXEZgbhmnJJXg_wa6EtPTGVglnSyQJc7FTHi_E3RPNpKAFoLkwrJDP6fTqH5YA34sGwmqPMJBHYNO5P9LCWtiRDGw7vHaUe45Rx4Cr5eiVfi63mZlS0CCxqvZFSqcrvmvSfAtmb45mb9FyoK-mC4g24BW-Yb1Epo9NVI7Set61zslV5wVwcLyeFxB7_0CRSYYaEXBwBC3UOWOMiGRvRc89SzlALRlHzkYiIfeaDCfBHBKIHBv20NVbMP9DXyjtGJ7oKavjbl6y-L2syp6OXIed_Yf-RyEDt0rg=w1920-h886-no?authuser=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Stiopa napisał:

Sądząc po tym opisie to bardzo możliwe, że nie było dobrze wyostrzone. Przepraszam, że to piszę ale przy wyciągu są pokrętła ostrości. Nimi, kręcąc, ustawiamy ostrość. Płyta CD wskazuje, że raczej kolimacja dobra tylko nie ostre. Myślę, że kręcąc w jedną lub drugą stronę uzyskasz obraz, gdzie gwiazdą będzie punktem... Być może przyczyna jest inna ale na początek najprostsze rozwiązanie może być najlepsze

 

19 godzin temu, Piotrek K. napisał:

Należy jeszcze zwrócić uwagę, czy wyciąg nie jest zablokowany małymi śrubkami od góry bądź od dołu. Jeśli one są dokręcone, kręcenie pokrętłami o których koledzy wyżej piszą nic nie da, ponieważ wyciąg w dalszym ciągu będzie unieruchomiony. Zdjęcie by tu pomogło :)

Chodzi o to, że kręciłam tymi pokrętełkami nawet nie nie mając 100 % pewności do czego służą, bo że tak rzeknę to bardzo intuicyjne posunięcie. Problem w tym, że nie wiele dało, bo gdzieś indziej pewnie coś złe zrobiłam. Sprawdzę te śrubki przy wyciągu, może tu jest kot pogrzebany  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teleskop- jak rozumiem nowy- instrukcji obsługi z opisem które pokrętło do czego służy- nie posiada?

Ustawiasz ostrość zgrubnie  tym pokrętłem ( pokrętło ostrości) a potem dopieszczasz mikrofokuserem.

Nie ruszaj innych "śrubek" bo one nie do tego służą. Nimi blokujesz wypadanie poszczególnych akcesoriów włożonych do wyciągu.

 

obraz.png.48a70a762fe484f3814b977d30181a82.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

A teleskop- jak rozumiem nowy- instrukcji obsługi z opisem które pokrętło do czego służy- nie posiada?

Ustawiasz ostrość zgrubnie  tym pokrętłem ( pokrętło ostrości) a potem dopieszczasz mikrofokuserem.

Nie ruszaj innych "śrubek" bo one nie do tego służą. Nimi blokujesz wypadanie poszczególnych akcesoriów włożonych do wyciągu.

obraz.png.48a70a762fe484f3814b977d30181a82.png

Przepraszam za niesubordynację...więcej o nic nie będę pytać...zajmę się instrukcją.

 

Dziękuję wszystkim dziękuje za rady i zainteresowanie, to bardzo miłe z waszej strony, że pochylicie się nad świeżakiem. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bochunka napisał:

Przepraszam za niesubordynację...więcej o nic nie będę pytać...zajmę się instrukcją.

Dziękuję wszystkim dziękuje za rady i zainteresowanie, to bardzo miłe z waszej strony, że pochylicie się nad świeżakiem. 

To nie chodzi wcale o to aby o nic nie pytać ? Najpierw przeczytać instrukcję, sprawdzić sprzęt, a potem pytać ?

Wszystko co jest potrzebne do "uruchomienia teleskopu" zawarto w instrukcji obsługi, co nie zmienia wcale faktu, że potem i tak pojawi się sporo pytań. Korzystanie ze sprzętu astronomicznego to dużo więcej niż sama wiedza z instrukcji. Wrócisz do nas jeszcze z niejednym pytaniem :D Gwarantuję!

  • Like 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)