Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 22.06.2020 NGC 6826 (Mgławica Mrugająca)


Rekomendowane odpowiedzi

Po napisaniu tego OT szybko wyszedłem przed blok i sprawdziłem, że bez problemu da się dostrzec Mrugającą w lornecie 100mm z miasta bez filtrów. Filtry UHC Astronomia też bardzo uwydatniają mgławicę. 

Szkoda, że zaległości w pracy są tak duże, że nie ma za bardzo czasu na dłuższe obserwacje... 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lokalizacja wydaję się dosyć łatwa, ale już trochę mam ogłady, więc jest świadomość, że mapa łatwiej  wygląda na papierze ;) Na pewno dam znać, jak skończy się sukcesem :)

Edytowane przez eszetka

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, eszetka napisał:

No lokalizacja wydaję się dosyć łatwa, ale już trochę mam ogłady, więc jest świadomość, że mapa łatwiej  wygląda na papierze ;) Na pewno dam znać, jak skończy się sukcesem :)

Dla mnie kluczem do sukcesu jest układ podwójny 16 Cygni. Jak go wypatrzysz to jesteś w domu. Wystarczy zastosować zerkanie i mgławica sama wyskoczy w polu widzenia.

16_Cygni.thumb.jpg.947e42fc755142aee31176087099f7b9.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki oto opis z 12" - moje teleskopowe początki.

21-22/08/14

"NGC 6826 (Mgławica Mrugająca). W powiększeniu 60 razy początkowo nie odróżniała się od gwiazd, więc nie byłem pewien czy dobrze trafiłem. Powiększenie 107 razy to potwierdziło i widać było okrągłą, jasną tarczkę, dobrze reagującą na zerkanie. W powiększeniu 319 razy tarcza była całkiem spora, ale dało się wypatrzeć jej obecność również na wprost. W środku świeciła gwiazda centralna. Wróciłem jeszcze do okularu 25mm i okazało się, że mgławica jednak wyraźnie pokazuję maleńką tarczkę zerkaniem w powiększeniu 60 razy."

A to opis z lornetki 10/50. Co prawda nie miałem pewności, czy patrzę na mgławicę, ale widziałem jakąś podwójną obok - może 16 Cygni?

7/11/18

"Wracam do miejsca, gdzie jest Dziura w gromadzie i kieruję się na północ, do pary gwiazd, potem wyżej. Natrafiam na bardzo uroczą gwiazdę podwójną. Tańcząca pośród oceanu świateł para żółtych oczu. Nieco powyżej jest chyba mgławica planetarna NGC 6826, Mrugająca, i chyba przez chwilę na nią patrzę."

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jak planety zasłoniły chmury, wycelowałem Edka 80 w Mrugającą. Wracam do niej często, więc rozpoznałem ją już w szukaczu 9x50.
Po planetach zostało mi powiększenie 240 (bardzo mała źrenica 1/3 mm) ale i tak Mrugająca była dobrze widoczna na wprost.
Jak ją oglądam T300 to da się używać jeszcze większych powiększeń, jak dobry seeing to i 500.
W takim powiększeniu najbardziej mi się podoba, choć wtedy jest już dość ciemna.

Edytowane przez Mareg
  • Like 4

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim RC 150/ 7 z Canonem 60 D, to maluśkie spłaszczone kółko. :( Ale na bardzo dużym cropie, coś tam widać. 

crop.jpg

  • Like 7

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KrisQ napisał:

W moim RC 150/ 7 z Canonem 60 D, to maluśkie spłaszczone kółko. :( Ale na bardzo dużym cropie, coś tam widać. 

crop.jpg

Nie no, ładnie widać kolorek i dwie "powłoki".Nawet te delikatne wypustki po bokach się złapały. To "live view", czy jakaś dłuższa ekspozycja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest duży crop ze stack'a  6x360 s na ISO 800, z filtrami O III, Ha, i 6x360 s Canonem modyfikowanym (usunięty jeden filtr). Tak wygląda normalna klatka, tylko zmniejszona z Tiff do jpg.

NGC 6826.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj a w zasadzie dzisiaj korzystając z pogodnego nieba (po 15 dniach chmur i deszczu)

Planowałem meeting po galaktykach .Mieszkam ciut poniżej 50* szerokości geograficznej , wiec niebo nie jest jeszcze takie jasne ,dodatkowo po 24 gasną wszystkie światła na wsi i  w okolicy.

Podnosząca sie mgła niestety pokrzyżowała mi plany i postanowiłem poskakać po jasnych mgławicach Łabędzia i okolic.

Na pierwszy ogień poszła NGC 6826.

Przy 150x(SWA 10mm) wyrażnie zarysował sie kształt i pokazała sie centralna gwiazda. Patrząc na wprost faktycznie gwiazda wychodziła gasząc mgławice ,ale w mojej 350mm nie dawało to efektu mrugania ,raczej leniwe pojawianie sie to znikanie ,z niestałą częstotliwością.

Jestem w trakcie kompletowania szkła i maksymalne powiększenia na jakie mogłem sobie pozwolic

to 288x(Pentax xl 5,2mm)+ moon skyglow filter, założony dla poprawy seeingu .

Przy takim powiększeniu mgławica zrobiła sie niebieskawa i wyglądała prawie jak na szkicu , ale jakby się coś w niej działo. Myśle ze w aperturach (12"+ )jakiekolwiek struktury mogą być dostrzegalne ale konieczny jest bardzo dobry seeing i powiększenie rzędu 350x-400x lub wieksze.

 

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

W trakcie ostatnich kilku obserwacji 2 razy obserwowałem NGC6826 w 10" i właściwie w trakcie obu zaobserwowałem dokładnie to samo. Obie obserwacje prowadziłem z cały czas założonym filtrem UHC jako że OIII jeszcze nie posiadam.

Mgławica widoczna już w szukaczu 10x50 jako jedna z gwiazdek. Następnie w wyciąg wsadziłem 18mm (x67). Mgławica w tym powiększeniu zdawała się trochę przypominać lekko rozogniskowaną gwiazdę o dość intensywnym niebieskawo-zielonkawym kolorze obserwowaną przez zaparowany okular. Po założeniu 8,8mm (x136) od razu było widać, że to mgławica, która ponadto praktycznie nie pociemniała. Zaprezentowała się jako okrągłe, raczej ostro odcięte od tła pojaśnienie nieba o dosyć równomiernie rozłożonej jasności, jednak zerkaniem można było zaobserwować jakby w środku tej mgławicy znajdował się jakiś słabiutki, świecący obiekt, będący zapewne gwiazdą centralną. Przypominało to trochę latarnię uliczną oglądaną przez mgłę. Przypuszczam, że gdybym zdjął wtedy filtr to gwiazdkę byłoby widać dużo lepiej. Na końcu użyłem okularu 4,7mm (x255), w którym to mgławica nieznacznie pociemniała, jednak mimo to stała się wyraźniejsza.

Jak dzisiaj pogoda pozwoli, to na pewno wrócę do niej jeszcze raz, tym razem bez filtra :) 

  • Like 3

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szkic z nocy  08.09/2020r.

Widoczność była słabiutka ,DM zerkaniem w zenicie ale seeing.....rewelacja,

co skłoniło mnie do zapolowania na małe planetarki.

Wyraźnie widać było "grudki" w dysku ,i znacznie jaśniejszy kłaczek na "dolnej" krawędzi mgławicy.Pomimo takiego powiększenia mgławica świeciła jak żarówa ,a gwiazdy ostrzyły w punkt, gdybym miał możliwość, to załadowałbym ponad 700x!

blinking.jpg.a13fa4d3106cc92e309cbd9efc5b16a3.jpg

 

 

  • Like 7

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)